Działał w rolniczej „Solidarności”, drukował i kolportował podziemną gazetę. Za działalność opozycyjną był internowany i inwigilowany przez bezpiekę. Zginął w nocy z 7 na 8 lutego 1984 roku z rąk funkcjonariuszy SB. W środę (7 lutego) odbędą się uroczystości związane z czterdziestą rocznicą śmierci Piotra Bartoszcze.
- Miał niebagatelny wpływ na kształtowanie się tożsamości współczesnego polskiego rolnika. Tożsamości opartej na wierności tradycyjnym wartościom, przekazywanym przez kolejne pokolenia mieszkańców wsi. Tożsamości, dla której umiłowanie ojcowizny i domu rodzinnego łączy się z trudami codziennej pracy, a nade wszystko wielkim pragnieniem wolności. Za wolność bycia człowiekiem, rolnikiem, Polakiem zapłacił najwyższą cenę. Dlatego postać Piotra Bartoszcze dla współczesnego rolnika i działacza chłopskiego jest drogowskazem i inspiracją. Szczególnie dziś, gdy świat niesie ze sobą tyle zagrożeń i niepokoju. Chcę zapewnić, że samorząd województwa kujawsko-pomorskiego będzie zawsze z wielką troską dbał o zachowanie pozostawionego nam przez Piotra Bartoszcze duchowego dziedzictwa – testamentu solidarności i wolności – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
Na sesji 7 lutego spodziewane jest podjęcie przez sejmik województwa stanowiska w sprawie uczczenia rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze.
Czterdziesta rocznica śmierci Bartoszcze będzie obchodzona z należytym szacunkiem i refleksją. Na terenie Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Wojciecha Gonery, który przybliży obecnie i przyszłym pokoleniom sylwetkę Bartoszcze poprzez ekspozycję dokumentującą jego życie i niezłomną działalność. Wystawa, zatytułowana „Symbol niezłomnej wsi. Piotr Bartoszcze (1950–1984)”, zaprezentuje osiem plansz narracyjnych oraz unikatowe eksponaty, w tym ulotki, afisze, fotografie i wydawnictwa podziemne, zgromadzone przez Biuro Badań Historycznych Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność”.
Publiczność będzie miała również okazję do uczestniczenia w prelekcji autora wystawy, podczas której Wojciech Goner przedstawi biograficzny szkic poświęcony Piotrowi Bartoszcze. Dyskusja historyków, która odbędzie się tuż po prelekcji, rzuci światło na znaczenie pamięci o Bartoszcze w kontekście współczesnych rozważań nad polską przeszłością.
Inicjatywa ta, zrodzona z szacunku i pamięci o niezłomnym bohaterze, została zorganizowana przez Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” i wsparta przez liczne instytucje, w tym Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partnerami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Inowrocławiu oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, co świadczy o szerokim wsparciu społecznym dla upamiętnienia dziedzictwa Bartoszcze.
0 0
TO BYŁ NAPRAWDĘ WIĘZIEŃ POLITYCZNY. NIE JAK TYCH DWÓCH KTÓRZY SPĘDZILI KILKA DNI W MIARĘ PORZĄDNYCH CELACH JUŻ DUDA ZADBAŁ O TO BY BYŁO IM WYGODNIE. BARTOSZCZE JEŚLI TRAFIŁ DO WIĘZIENIA MIAŁ TYLKO TABORET I ŁUŻKO DO SPANIA ZAMYKANE NA DZIEŃ. TORTURY NA PORZĄDKU DZIENNYM. JEDEN NIE CHCIAŁ JEŚĆ ZACZĘLI WKŁADAĆ SONDĘ ŻEBY JADŁ.. A KIEDY WYSZEDŁ NA WOLNOŚĆ NIE BYŁO WIDAĆ ŻE BYŁ TORTUROWANY. BARTOSZCZE KIEDY WYSZEDŁ BYŁO WIDAĆ.