Zamknij

Czterdziesta rocznica śmierci Piotra Bartoszcze

15:19, 06.02.2024 MP Aktualizacja: 15:19, 06.02.2024
Skomentuj
  • Jutro społeczność Inowrocławia uczci pamięć Piotra Bartoszcze, wybitnego działacza NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i symbolu nieugiętej postawy wsi wobec represji stanu wojennego, odsłaniając pomnik upamiętniający jego życie i dziedzictwo.

  • Bartoszcze, który stał na czele ruchu oporu i zginął w wyniku morderstwa w 1984 roku, pozostaje jedną z najbardziej znaczących postaci w historii polskiej walki o wolność.

Działał w rolniczej „Solidarności”, drukował i kolportował podziemną gazetę. Za działalność opozycyjną był internowany i inwigilowany przez bezpiekę. Zginął w nocy z 7 na 8 lutego 1984 roku z rąk funkcjonariuszy SB. W środę (7 lutego) odbędą się uroczystości związane z czterdziestą rocznicą śmierci Piotra Bartoszcze.

Miał niebagatelny wpływ na kształtowanie się tożsamości współczesnego polskiego rolnika. Tożsamości opartej na wierności tradycyjnym wartościom, przekazywanym przez kolejne pokolenia mieszkańców wsi. Tożsamości, dla której umiłowanie ojcowizny i domu rodzinnego łączy się z trudami codziennej pracy, a nade wszystko wielkim pragnieniem wolności. Za wolność bycia człowiekiem, rolnikiem, Polakiem zapłacił najwyższą cenę. Dlatego  postać Piotra Bartoszcze dla współczesnego rolnika i działacza chłopskiego jest drogowskazem i inspiracją. Szczególnie dziś, gdy świat niesie ze sobą tyle zagrożeń i niepokoju. Chcę zapewnić, że samorząd województwa kujawsko-pomorskiego będzie zawsze z wielką troską dbał o zachowanie pozostawionego nam przez Piotra Bartoszcze duchowego dziedzictwa – testamentu solidarności i wolności – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Na sesji 7 lutego spodziewane jest podjęcie przez sejmik województwa stanowiska w sprawie uczczenia rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze. 

Czterdziesta rocznica śmierci Bartoszcze będzie obchodzona z należytym szacunkiem i refleksją. Na terenie Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Wojciecha Gonery, który przybliży obecnie i przyszłym pokoleniom sylwetkę Bartoszcze poprzez ekspozycję dokumentującą jego życie i niezłomną działalność. Wystawa, zatytułowana „Symbol niezłomnej wsi. Piotr Bartoszcze (1950–1984)”, zaprezentuje osiem plansz narracyjnych oraz unikatowe eksponaty, w tym ulotki, afisze, fotografie i wydawnictwa podziemne, zgromadzone przez Biuro Badań Historycznych Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność”.

Publiczność będzie miała również okazję do uczestniczenia w prelekcji autora wystawy, podczas której Wojciech Goner przedstawi biograficzny szkic poświęcony Piotrowi Bartoszcze. Dyskusja historyków, która odbędzie się tuż po prelekcji, rzuci światło na znaczenie pamięci o Bartoszcze w kontekście współczesnych rozważań nad polską przeszłością.

Inicjatywa ta, zrodzona z szacunku i pamięci o niezłomnym bohaterze, została zorganizowana przez Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” i wsparta przez liczne instytucje, w tym Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partnerami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Inowrocławiu oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, co świadczy o szerokim wsparciu społecznym dla upamiętnienia dziedzictwa Bartoszcze.

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

BIEDAKBIEDAK

0 0

TO BYŁ NAPRAWDĘ WIĘZIEŃ POLITYCZNY. NIE JAK TYCH DWÓCH KTÓRZY SPĘDZILI KILKA DNI W MIARĘ PORZĄDNYCH CELACH JUŻ DUDA ZADBAŁ O TO BY BYŁO IM WYGODNIE. BARTOSZCZE JEŚLI TRAFIŁ DO WIĘZIENIA MIAŁ TYLKO TABORET I ŁUŻKO DO SPANIA ZAMYKANE NA DZIEŃ. TORTURY NA PORZĄDKU DZIENNYM. JEDEN NIE CHCIAŁ JEŚĆ ZACZĘLI WKŁADAĆ SONDĘ ŻEBY JADŁ.. A KIEDY WYSZEDŁ NA WOLNOŚĆ NIE BYŁO WIDAĆ ŻE BYŁ TORTUROWANY. BARTOSZCZE KIEDY WYSZEDŁ BYŁO WIDAĆ.
11:25, 03.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%