Zamknij

Wspominamy Zenona Czajkowskiego. Archiwalny wywiad z 2002 roku [AUDIO]

18:08, 07.09.2024 PB Aktualizacja: 18:19, 07.09.2024

Dzisiaj rano (7.09) poinformowaliśmy o śmierci wieloletniego kierownika artystycznego Nadgoplańskiego Zespołu Folklorystycznego. Zenon Czajkowski był jednym z filarów pielęgnowania kultury ludowej na Kujawach i w Kruszwicy.

[ZT]35527[/ZT]

Wracamy do wywiadu udzielonego w 2002 roku. Rozmowę z Zenonem Czajkowskim przeprowadziła Wanda Szkulmowska, która przez ponad 60 lat pracowała na rzecz kultury ludowej i twórców z Kujaw i Pomorza.

Rozmowa została zarejestrowana 24 stycznia 2002 roku. Przed wywiadem zamieściliśmy popularnego "Skowroneczka". To utwór, który został zarejestrowany na żywo 4 marca 2002 roku podczas II Przeglądu Zespołów Ludowych w Konecku i wykonany przez Nadgoplańskiego Zespół Pieśni i Tańca z Kruszwicy. Materiał pochodzi z prywatnych zbiorów Wandy Szkulmowskiej.

Warto wiedzieć

Autorem wywiadu jest Wanda Szkulmowska, która odeszła 9 lipca 2021 roku. Była pomysłodawczynią sytemu stypendialnego dla twórców  ludowych – programu aktualnie kontynuowanego przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych oraz Muzeum Etnograficznym w Toruniu w formie Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. W jego ramach rokrocznie przyznawanych jest ponad 100 nagród finansowych dla artystów ludowych.

Należała do osób, które nie tylko chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale też zarażają innych swoją pasją.  Była autorką ponad stu pięćdziesięciu publikacji, w tym 11 książek poświęconych sztuce ludowej regionów naszego województwa. Opracowała m.in.:  trzy tomiki kujawskiego poety Franciszka Becińskiego, wydała szkic o sztuce ludowej w Borach Tucholskich, monografię zespołu regionalnego „Pałuki”, przygotowała wydawnictwo multimedialne  „Ziemia rodzinna  –  to Kujawy”, monografię „Jesień na Pałukach. Żnińskie zjazdy twórców ludowych  1966-2010”. Była współautorką 13 programów  telewizyjnych o zespołach folklorystycznych z  cyklu „Na swojską nutę”. Spełniała się również jako wykładowca i nauczyciel akademicki. Po przejściu na emeryturę kontynuowała prace organizatorskie,  redakcyjne i nadal  wpierała z wielką energią i życzliwością twórców ludowych. Przez wiele lat była członkiem zarządu Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy, Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz opiekunką oddziału bydgosko-toruńskiego stowarzyszenia.

Za  swą działalność zawodową i społeczną została uhonorowana m.in.:  Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem im. Oskara Kolberga, Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis (w 2016 r.).

fot. Andrzej Goiński (Wanda Szkulmowska)/Przemysław Bohonos (fot. Zenon Czajkowski).

[ZT]35521[/ZT]

[ZT]35520[/ZT]

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%