Zamknij

Jak trzeźwo spojrzeć na AI? Nowy raport WEI

. 06:14, 28.08.2025 Aktualizacja: 11:20, 20.10.2025
Skomentuj
  • Sztuczna inteligencja jest już obecna w codziennym życiu – od wyszukiwarek i map, po sklepy internetowe i narzędzia biurowe. Choć większość użytkowników nie dostrzega jej obecności, technologia ta wpływa na sposób pracy, konsumpcję treści i kreatywność.
  • Najnowszy raport Warsaw Enterprise Institute (WEI) pt. „AI: Przewodnik. Obecny krajobraz, kierunki rozwoju, nadzieje i pułapki” podsumowuje szanse i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji.

Autorzy wskazują, że AI staje się zjawiskiem równie oczywistym jak niegdyś elektryczność czy samochody, a równocześnie rodzi pytania natury etycznej i politycznej. Raport ma pełnić rolę przewodnika po dynamicznie zmieniającym się świecie technologii – od zastosowań w gospodarstwach domowych po integrację w miejscu pracy.

Wśród głównych wniosków raportu znalazły się m.in.:

  • Codzienna obecność AI – większość użytkowników korzysta z niej nieświadomie, np. w filtrach poczty, aplikacjach fitness czy systemach mapowych.
  • Nowa generacja agentów AI – wirtualni asystenci mają stać się bardziej spersonalizowani, proaktywni i emocjonalnie responsywni.
  • Treści syntetyczne – rosnąca liczba materiałów generowanych przez AI zwiększa potrzebę wyraźnego oznaczania ich pochodzenia.
  • Rynek kreatywny – mimo że ślepe testy często wskazują preferencję treści tworzonych przez AI, konsumenci deklarują większe zaufanie do dzieł ludzkich.
  • Zmiany na rynku pracy – automatyzacja dotknie sektorów administracyjnych, handlowych czy prawniczych, jednocześnie zwiększając wydajność w zawodach wymagających specjalistycznych umiejętności.
  • Szansa dla małych firm – generatywna AI może pomóc im obniżać koszty i konkurować z większymi przedsiębiorstwami.
  • Boty terapeutyczne – zyskują popularność jako wsparcie emocjonalne, choć brakuje im cech charakterystycznych dla relacji międzyludzkich.
  • Granice poznawcze AI – sztuczna inteligencja nie posiada świadomości, intuicji ani osądu moralnego.
  • Regulacje a rozwój – nadmierne przepisy mogą zahamować innowacje, podczas gdy wolny rynek może sprzyjać równowadze między bezpieczeństwem a postępem.

Raport podkreśla, że AI nie powinna być traktowana ani z przesadnym entuzjazmem, ani z obawą, lecz z nastawieniem na świadome wykorzystanie jej potencjału w służbie człowieka.

[ZT]45201[/ZT]

[ZT]45200[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Mikołaj Bogdanowicz będzie zarabiał więcej. Właśnie otr

Rozbawił mnie radny Kaczmarek który uzasadniał podwyżkę pensji Mikołaja tym, że nie było w historii gminy aby w jednym roku oddano tyle dróg. Można śmiało powiedzieć iż słabo zna historię gminy, bo to było dwa razy a pozostałe osiągnięcia takie jak przepust itp. były bieżącą działalnością burmistrza, a nie czymś nadzwyczajnym. A już przy ambitnych planach całkowicie popuścił wodze fantazji, jakby za niezrealizowane inwestycje należała się podwyżka. Niedługo nam czekać jak włodarz zaraz złoży projekt uchwały o podwyżce diet dla radnych. Tak na szczeblu gminy realizuje się zasada, my tobie a ty nam, potem Mikołaj podniesie kadrze zarządzającej gminą i wszyscy będą szczęśliwi, że zdążyli tak ważną dla nich sprawę załatwić przed podwyżkami podatków i opłat lokalnych. Można powiedzieć za p.Michałem , nie płacz Baśka, to nic to, że rolnictwo dzisiaj upada, a wielu mieszkańców miasta ledwo wiąże koniec z końcem, ale to my przecież budujemy przyszłość i dobrobyt mieszkańców gminy to na pewno będzie zapisane nam w historii.

Rozczarowany

00:20, 2025-10-29

Mikołaj Bogdanowicz będzie zarabiał więcej. Właśnie otr

A kto go i ich wybrał? No kto? Kruszwiczanie! No to co teraz narzekają? Było niby tak źle ? To teraz jest lepiej. Chcieliście macie. I cisza tam!

Miesz(k)aniec

00:10, 2025-10-29

Mikołaj Bogdanowicz będzie zarabiał więcej. Właśnie otr

Po obejrzeniu dzisiejszej sesji zgłaszam do tv o naganie odcinka Mam Talent. Co jeden to lepszy . Krzykacz, Głuchy i ponoć jeden ślepy. Kasa się zgadza ... Jedziemy dalej...

Ty

23:06, 2025-10-28

Mikołaj Bogdanowicz będzie zarabiał więcej. Właśnie otr

Po obejrzeniu ses

Ty

22:58, 2025-10-28

0%