Zamknij

Wyrobienie paszportu w Kruszwicy - jak się za to zabrać?

14.18, 02.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14.19, 02.01.2023

Podróżowanie po świecie jest współcześnie szybkie i łatwe – nie zawsze tanie, ale wciąż wiąże się z pewnymi formalnościami. Mimo że nie wszędzie Polacy muszą mieć wizę, nie wszędzie też dostaną się na sam dowód osobisty. Sprawdź, dlaczego paszport to nadal istotny dokument i jak wyglądają formalności, gdy chcesz wyrobić go w Kruszwicy.

Paszport – czy wciąż jest potrzebny?

Ideą Unii Europejskiej czy Strefy Schengen jest możliwość podróżowania bez barier. Właśnie dlatego nasz kontynent stoi dla Ciebie otworem zawsze wtedy, gdy wsiadasz w samolot albo pakujesz się do samochodu i ruszasz w trasę liczoną w tysiącach kilometrów. Jednak i w Europie, a już na pewno w pozostałych częściach świata do przekraczania granic potrzebujesz specjalnego dokumentu, jakim jest paszport. Dzięki artykułom w rodzaju https://paszporty.com.pl/czy-do-tunezji-potrzebny-jest-paszport/ szybko i bezpłatnie sprawdzisz, czy kraj, do którego chcesz się udać, wymaga posiadania paszportu.

Podsumowując ten wstęp – jeżeli nie planujesz dalekiej podróży, a w ramach urlopu czy wyjazdów służbowych poruszasz się np. wyłącznie w obrębie Unii Europejskiej, paszport nie jest dokumentem niezbędnym. Niemniej warto go mieć, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie życie. Czasami wyjazd w dalekie strony staje się z jakiegoś powodu bliską perspektywą. Nie warto wówczas martwić się, czy paszport będzie wyrobiony na czas. Sprawdź zatem, jak wyglądają formalności i czy załatwisz je w Kruszwicy.

Jak wyrobić paszport?

W poniższym fragmencie wyjaśniamy krok po kroku, jak zabrać się za wyrobienie paszportu. Jeszcze więcej szczegółowych podpowiedzi znajdziesz w artykule https://paszporty.com.pl/jak-wyrobic-paszport/.

Zacznij od skompletowania niezbędnych dokumentów i załączników. Sam wniosek otrzymasz np. w punkcie paszportowym lub pobierzesz wzór z urzędowych stron. Upewnij się, że wypełniasz aktualny i obowiązujący formularz, a nie dokument, który zostanie z miejsca odrzucony przez urzędników.

Do wniosku należy dołączyć:

  • kolorową fotografię 35 x 45 mm według aktualnych wytycznych,
  • potwierdzenie opłaty za wyrobienie paszportu (np. potwierdzenie przelewu wygenerowane w internetowym koncie bankowym),
  • (ewentualnie) dokument, który pozwoli uzyskać ulgę 50% lub 75% (np. legitymacja studencka) lub zwalnia z konieczności uiszczenia opłaty,
  • (ewentualnie) skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeńskiego dla osób, które zmieniły nazwisko po zawarciu małżeństwa za granicą.

Pamiętaj również o przedstawieniu aktualnie posiadanego paszportu lub, jeśli go nie masz, ważnego dowodu osobistego.

Wniosek z niezbędnymi załącznikami należy złożyć w punkcie paszportowym. Gdzie konkretnie? To już zależy od Ciebie. Nie ma znaczenia adres zamieszkania czy zameldowania. Po prostu wybierz biuro, które znajduje się blisko Twojego aktualnego pobytu, gdzie akurat masz sposobność się dostać i załatwić niezbędne formalności.

Paszporty tymczasowe otrzymuje się najszybciej jak to możliwe (nawet w 2-3 dni), a na standardowe warianty biometryczne czeka się ok. miesiąca. Czasem dłużej, czasem krócej – wiele zależy od pory roku i liczby składanych wniosków. Gotowy paszport możesz odebrać jedynie w tym punkcie, gdzie został złożony wniosek.

Czy paszport można wyrobić w Kruszwicy?

Słowem podsumowania – w Kruszwicy nie ma punktu paszportowego, ale najbliższy znajduje się w Inowrocławiu, przy al. Ratuszowej 36/38. Nieco bardziej są oddalone biura w Toruniu, Koninie, Bydgoszczy i Włocławku. Pełną listę znajdziesz na stronie https://paszporty.com.pl/.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%