Do oszustw internetowych dochodzi bardzo często, a dzisiejsza technologia, oferująca ogromne możliwości załatwienia wielu spraw online, otwiera duże pole do popisu dla oszustów internetowych. Jeśli będziesz znać najpopularniejsze schematy oszustw, łatwiej będzie Ci ustrzec się przed nieuczciwymi praktykami. Poznaj zatem najpopularniejsze metody, jakie wykorzystują internetowi oszuści do osiągnięcia swoich celów.
Wyłudzenie danych to takie ich uzyskanie, które nie jest uprawnione i dochodzi do niego poprzez wprowadzenie ofiary błąd lub wykorzystanie niewiedzy, słowem — podstępem. Oszust zdobywa interesujące dane na Twój temat, np. imię, nazwisko i dane adresowe, informacje sfery osobistej, a nawet dane dotyczące numeru karty kredytowej. Wszystkie informacje wykorzystuje z korzyścią dla siebie.
Wyłudzenie danych bardzo często odbywa się poprzez specjalnie stworzone strony (czy całe serwisy internetowe), które zawierają złośliwe oprogramowanie. Przygotowane są tak, by nie wzbudzać podejrzeń. Ofiara, która kliknie specjalnie spreparowany link, przenoszona jest na fałszywą stronę, gdzie proszona jest o standardową procedurę, jaką jest założenie konta. Podając niezbędne dane nie wie, że dzięki działaniu oprogramowania przeciekają one w niepowołane ręce.
Zawsze upewniaj się, że serwis, na którym się rejestrujesz i zakładasz konto chroniony jest za pomocą szyfrowania i protokołu https. Można rozpoznać to po charakterystycznej ikonie kłódki na pasku wpisywania adresu. Nigdy też nie klikaj w żadne odnośniki od nieznajomych w sieci, jeżeli nie masz pewności, czy prowadzą do bezpiecznych serwisów. Korzystaj też z programu antywirusowego. Jeśli dojdzie do kradzieży danych, należy zgłosić sprawę na policję, która rozpocznie śledztwo. Jeśli wyciekły dane takie jak numer dowodu osobistego czy karty kredytowej, koniecznie trzeba zastrzec dowód tożsamości i zawiadomić bank.
Ten rodzaj oszustwa to sytuacja, kiedy na pomoc ofierze wkracza nawet prywatny detektyw. I nie tylko dlatego, że ofiarą kierują silne emocje — kto choć raz był zakochany, ten pewnie wie, jak silne potrafi to być uczucie, a co dopiero rozczarowanie oszustwem miłosnym. Detektyw proszony jest o pomoc też z innego powodu. Obserwacja osób może bowiem w wielu przypadkach uchronić przed podjęciem złych kroków życiowych, dlatego bywa bardzo racjonalnym, metodycznym sposobem sprawdzenia z kim mamy do czynienia.
Najprościej rzecz ujmując, oszust rozkochuje w sobie ofiarę, aby ją wykorzystać finansowo. Na początku znajomości nic nie wskazuje na to, że ma się do czynienia z osobą o nieuczciwych zamiarach. Celem kłamcy jest zyskanie zaufania, zbudowanie bliskości, zrozumienia. Idealnie, jeśli ofiara zwyczajnie się zakocha. Odpowiednie podejście psychologiczne oszusta sprawia, że dzieje się tak bardzo szybko. Wtedy zaczyna się: proszenie o pieniądze, prezenty, finansowanie wycieczek, sponsorowanie edukacji itp. W skrajnych przypadkach dochodzi do wymyślania nieprawdziwych historii, np. na temat swojej rzekomej choroby i niezbędnego, drogiego leczenia itd.
Jako że oszust wykorzystuje zbudowane zaufanie, ciężko jest zauważyć symptomy i bronić się przed próbą oszustwa. Jeżeli zakochasz się w osobie z sieci, dąż do poznawania jej znajomych czy rodziny, tak, aby mieć szansę na weryfikację podawanych przez nią informacji. Jeśli w niedługim czasie od poznania się otrzymujesz prośby o pieniądze czy inne wsparcie materialne, nie musi, ale może oznaczać to próbę oszustwa. Doświadczony detektyw może sprawdzić na Twoje zlecenie czy dana osoba jest tą, za którą się podaje i ustalić motywy jej znajomości z Tobą.
Aukcje internetowe to kolejne pole do nadużyć. Zakup używanych artykułów w sieci bywa opłacalny, a nowe produkty wystawiane są często taniej, niż wynika to z cen rynkowych, bo np. ktoś chce pozbyć się nietrafionego prezentu. Zainteresowanych atrakcyjnymi ofertami nie brakuje, ale jest też sporo osób, które zostają oszukane. Co więcej, oszukani mogą być też sprzedający przez klientów-naciągaczy.
Schematów działania jest tutaj bez liku. Kupiony przedmiot może np. nie zostać wysłany bądź klient otrzymuje towar o znacznie mniejszej wartości, bądź gorszej jakości, niż zostało to zaprezentowane na aukcji. Nieuczciwy klient zaś może np. przesłać podrobiony dowód wpłaty na konto.
Jeśli jesteś kupującym, weryfikuj opinie na temat sprzedającego i oferowanych produktów. Upewnij się, że opis i zdjęcia są zgodne z przedmiotem, który chcesz kupić. Jako sprzedający nie wysyłaj przedmiotu, zanim nie otrzymasz płatności. Jeśli przedmiot jest znacznej wartości, ubezpiecz przesyłkę.
W obu przypadkach nigdy nie przystawaj na propozycje o dokonanie płatności poza platformą aukcyjną, np. poprzez przelew na prywatne konto bankowe.
Wyłudzanie danych, oszustwa matrymonialne czy nieuczciwe transakcje sprzedaży — wszystko to bywa tłem prowadzonych przez policję postępowań i obszarem, gdzie wiele do zrobienia ma niejedno biuro detektywistyczne. Pamiętaj, że choć internet daje pozory nieograniczonej anonimowości, w rzeczywistości namierzenie oszustów nie jest niemożliwe. Jeśli zostałeś poszkodowany, szukaj sprawiedliwości. A w kontaktach internetowych pozostawaj ostrożny.