Jednym z najważniejszych etapów budowy balkonu lub tarasu jest wykonanie jakościowej hydroizolacji. Jest ona konieczna, ponieważ zabezpiecza balkon przed wchłanianiem wilgoci, dzięki czemu na znacznie dłuższy czas zachowa on swój zadbany wygląd. Co warto wiedzieć o hydroizolacji balkonów? Wszystkiego, co istotne dowiesz się z poniższego tekstu!
Aby móc przez lata cieszyć się zadbanym balkonem, konieczne jest wykonanie jego hydroizolacji. Jest to proces polegający na ułożeniu dodatkowej warstwy, która będzie stanowiła dodatkową izolację dla podłogi. Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju prace powinny mieć miejsce jeszcze przed wykończeniem całkowitej powierzchni balkonu.
Celem tego rodzaju zabiegu jest zabezpieczenie obszaru znajdującego się pod podłogą przed nadmiernym wchłanianiem wody. Szczególnie konieczne jest to w sytuacji, kiedy balkon nie jest dobrze zabezpieczony przed opadami deszczu oraz śniegu. Prawidłowe wykonanie hydroizolacji pozwoli na zabezpieczenie balkonu na długie lata, dlatego też jej wykonanie jest zalecane już na etapie przeprowadzania prac budowlanych na balkonie.
Żeby być zadowolonym z efektu, należy zadbać o dobór odpowiednich materiałów do wykonania izolacji. Duże znaczenie ma ich jakość, ale także dopasowanie do konstrukcji balkonu. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na ważną zasadę - im większa powierzchnia balkonu, tym bardziej elastyczny powinien być materiał izolacyjny. Wynika to z potrzeby równomiernego rozkładania się obciążeń.
Duże znaczenie dla wyboru materiałów ma również fakt czy taras znajduje się nad pomieszczeniem użytkowym. W takim przypadku konieczne będzie wykorzystanie izolacji, która dodatkowo zabezpieczy podłogę przed przenikaniem wody. Istotnymi elementami hydroizolacji są także listwy okapowe, których zadaniem jest odprowadzać wodę z podłogi poza obszar balkonu.
Prawidłowe wykonanie hydroizolacji na balkonie to skomplikowane przedsięwzięcie. Wymaga ono uwzględnienia powierzchni tarasu, kształtu, a także samej konstrukcji. Można jednak w tym wyodrębnić pewne niezależne elementy. W zdecydowanej większości przypadków stworzenie hydroizolacji opiera się na wykonaniu uszczelnienia pod płytkami ze spadkiem, który będzie odprowadzał wodę poza balkon.
Oprócz tego celem tego typu prac jest uszczelnienie newralgicznych elementów konstrukcji, takich jak np. słupki z blachy lub narożniki przed przenikaniem wody pod spód. Trzeba wiedzieć, że wykonanie izolacji jest również istotne w przypadku tarasów naziemnych. W ich przypadku celem jest zabezpieczenie ich przed wilgocią przenikającą z gruntu.