Zamknij

Czym zajmuje się firma transportowa?

13:20, 26.01.2021 | materiały partnera

Codziennie tysiące Polaków robią zakupy w internecie. Niezależnie od tego, czy chodzi o elektronikę z Chin, czy też polski T-shirt z kotem, każdy zamówiony towar musi zostać spakowany i wysłany. O ile pakowaniem zajmuje się sprzedawca lub sam producent, o tyle za dostawę odpowiadają specjalne firmy. Dzisiaj przyjrzymy się temu, jak działa firma transportowa z Gdańska i zastanowimy się, dlaczego stolica Pomorza jest aż tak ważna.

Na początek garść danych!

Polski transport stanowi 25% ogólnego transportu w Europie. Jest to wynik tego, jak dużo firm transportowych działa w naszym kraju, ale również tego, że jesteśmy społeczeństwem lubiącym sprowadzać towary z zagranicy, stąd tak duży ruch.

Zdecydowanie jednym z najważniejszych miast transportowej mapie świata jest Gdańsk. To niespełna półmilionowe miasto, stolica województwa pomorskiego, już w zamierzchłej historii odgrywało istotną rolę. Wynikało to z unikalnego położenia - nadmorskie miasto położone przy ujściu Wisły...

Obecnie spotykają się tam kluczowe europejskie autostrady, tory kolejowe, działa również port lotniczy im. Lecha Wałęsy, a także port morski, który każdego roku przeładowuje około kilkunastu milionów ton towarów z całego świata. Właśnie to sprawia, że firmy transportowe z Gdańska miały, mają i będą miały co robić. Już Krzyżacy wiedzieli, że w tym mieście tkwi ogromny potencjał.

Rodzaje firm transportowych

Zadania firmy transportowej można skrócić do tego, że odbierają towar z punktu A i przewożą do punktu B. Nie zawsze jest to takie proste. To chociażby dlatego, że inaczej transportuje się mleko, a inaczej oleje napędowe i paliwa. Mimo że oba są płynne, to mleko jako żywność wymaga utrzymania niskiej temperatury.

Ten prosty przykład pokazuje, że firma transportowa z Gdańska musi mieć przygotowaną flotę odpowiednich pojazdów, które zapewnią bezpieczeństwo towarom. Każdego dnia transportowane są najróżniejsze rzeczy, od tekstyliów, przez elektronikę, po silniki do samochodów i kilkutonowe szpule z drutem. Ogromne zróżnicowanie transportowanych towarów wymusiło specjalizację firm transportowych.

Zadania firm transportowych

Pomijając specyfikę dostarczanych towarów, można zadać sobie pytanie, czym zajmuje się firma transportowa? Często nie chodzi bowiem tylko o sam transport. Ktoś musi na początku ten towar załadować, później trzeba go rozładować. Nie rzadko firmy transportowe oferują też usługę magazynowania. Te kilka zadań to zaledwie wierzchołek góry lodowej...

Każda taka firma musi mieć swój dział przyjmowania zleceń, a także logistyki i spedycji. Oczywiście w małych firmach zajmuje się tym wszystkich jedna osoba, ale na dłuższą metę może być to bardzo obciążające. Zlecenia (tzw. frachty) wyszukuje się na internetowych giełdach. To tam nawiązuje się pierwszy kontakt ze zleceniodawcą. Po ustaleniu szczegółów na scenę wchodzą kierowca oraz spedytor. Ten pierwszy rzecz jasna transportuje towary, z kolei ten drugi pośredniczy w komunikacji między kierowcą a klientem. Nierzadko jest to praca stresująca, jednak dostarcza dużej satysfakcji.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%