Zamknij

Na czym polega nowoczesna dermatoonkologia?

18:31, 06.04.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:33, 06.04.2022

Profilaktyka przeciwnowotworowa jest bardzo ważna, ponieważ większość patologicznych mutacji komórkowych rokuje tym lepiej, im szybciej zostanie wykryta. Jeśli więc zauważysz na swoim ciele jakąkolwiek zmianę skórną, jak najszybciej udaj się na konsultację lekarską. Niezależnie od tego, czy zmiana okaże się rakiem, czy też niegroźnym, niezłośliwym nowotworem, warto podjąć leczenie dermatoonkologiczne.

Co to jest dermatoonkologia?

Pod pojęciem dermatoonkologii kryje się całe spektrum działań medycznych, mających na celu profilaktykę, diagnostykę, leczenie nowotworów skóry i jej przydatków. Ta dziedzina dermatologii (nauki o strukturach i funkcjach skóry, a także jej chorobach) rozwija się wyjątkowo prężnie. Obszarem zainteresowania dermatoonkologii są guzy oraz inne wady rozwojowe skóry.

W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy dermatoonkologia jest przeprowadzana przy użyciu zaawansowanych technologicznie urządzeń oraz metod diagnostycznych i zabiegowych, takich jak cyfrowa dermatoskopia FullHD. Leczeniu poddawane są zarówno nowotwory łagodne, jak i złośliwe. Wyniki badań wykonywanych przez cały okres leczenia są archiwizowane i dostępne do wglądu pacjenta.

Częścią terapii dermatoonkologicznej jest rekonwalescencja. Współczesna medycyna pozwala na optymalizację procesu gojenia, dzięki której zmniejsza się ryzyko wystąpienia blizn przerostowych oraz keloidów po zabiegach.

Rodzaje nowotworów skóry

Aby wyjaśnić, na czym polega leczenie dermatoonkologiczne, trzeba przede wszystkim przedstawić rozróżnienie różnych nowotworów skóry. Te patologiczne zmiany można podzielić na łagodne i złośliwe, przy czym metoda leczenia zależy od postawionej diagnozy.

Lista najczęściej występujących, łagodnych nowotworów skóry obejmuje:

  • brodawki łojotokowe,
  • włókniaki,
  • tłuszczaki,
  • bliznowce,
  • naczyniaki.

Nowotwory złośliwe skóry to natomiast:

  • czerniaki,
  • mięsaki,
  • chłoniaki,
  • raki skóry.

Łagodne nowotwory skóry i tkanki podskórnej najczęściej można poznać po regularnym kształcie oraz powolnym tempie wzrostu. W większości wypadków zmiany tego typu można usunąć poprzez zabieg chirurgiczny, laseroterapię bądź elektrokoagulację.

Podstawową cechą większości nowotworów złośliwych jest natomiast tendencja do dynamicznego zmieniania swojego wyglądu w czasie. Najczęściej objawia się to w ten sposób, że niewielka zmiana rośnie w relatywnie szybkim tempie bądź zaczyna nabierać innego koloru lub kształtu. Jeśli zauważysz taki nowotwór na swoim ciele, niezwłocznie udaj się do specjalisty z zakresu dermatologii i onkologii.

Najczęstsze łagodne nowotwory skóry – charakterystyka

Każda niepokojąca zmiana skórna powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Warto jednak mieć podstawową wiedzę z zakresu dermatoonkologii, aby móc samodzielnie rozpoznawać niektóre objawy. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najczęściej występujących nowotworów niezłośliwych skóry.

Brodawka łojotokowa

Brodawka łojotokowa jest zlokalizowana na powierzchni naskórka. Ma grudkowatą strukturę i często narasta do kształtu szypuły, choć może też pozostać płaska. Może mieć kolor neutralny (zbliżony do odcienia skóry) lub ciemniejszy, w niektórych przypadkach prawie czarny.

Włókniak

Włókniak jest miękką zmianą skórną o workowatym kształcie. Najczęściej występuje w grupach i ma kolor zbliżony do naskórka. Często narasta do rozmiaru, w którym zaczyna zwisać ze skóry. U osób dorosłych (w średnim wieku lub starszych) zdarzają się również włókniaki twarde, które zwykle występują pojedynczo i mają postać niewielkiego guzka.

Tłuszczak

Tłuszczak ma formę miękkiego guzka umieszczonego płytko pod skórą. Występuje zarówno pojedynczo, jak i w grupach, i może pojawić się w wielu miejscach na ciele. Tłuszczak jest nowotworem łagodnym, jednak ma tendencję do przeradzania się w odmianę złośliwą. Im większa jest zmiana, tym większe ryzyko takiej mutacji.

Bliznowiec

Jak sama nazwa wskazuje, bliznowiec to nowotwór, który pojawia się w strukturze blizny. Szczególnie narażone na jego wystąpienie są takie miejsca na ciele, w których skóra jest napięta – np. obręcz barkowa, okolica pępka czy płatek uszny.

Naczyniak

Naczyniak to nowotwór łagodny, który powstaje na skutek nadmiernego rozrostu naczyń chłonnych lub krwionośnych i innych komórek ciała. Duża część naczyniaków – zwłaszcza tych, które pojawiają się u niemowląt – wchłania się samoistnie po kilku latach od wystąpienia.

[ZT]19676[/ZT]

[ZT]19675[/ZT]

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%