Zamknij

Zalążek samorządności w Kruszwicy. O istotnej roli Obywatelskiego Porozumienia Wyborczego założonego przez lokalnych działaczy

14:18, 27.05.2020 PB, AS Aktualizacja: 14:25, 27.05.2020
Skomentuj

Dziś świętujemy 30-lecie Samorządu Terytorialnego w Kruszwicy. Jak rozpoczął się ten okres i co dokładnie poprzedzało wydarzenia z maja 1990 roku? Tego dowiemy się z referatu Magdaleny Jagiełłowicz z 2015 roku.

Przed Komitetem Obywatelskiem, rolę zjednoczeniową środowisk solidarnościowych oraz patriotycznych podjęło się Obywatelskie Porozumienie Wyborcze. Biorący udział w jego pracach mieszkańcy uwierzyli w sens idei samorządu.

- Trzeba było jednak przekonać do tego większą grupę ludzi. OPW powstało w Kruszwicy 13 maja 1989 roku. Dokument założycielski podpisali Stanisław Bogdanowicz, Marek Dzierżawski, Grzegorz Kopeć, Mieczysław Lewandowski, Henryk Łuczak, Józef Mikołajczak, Jerzy Osiński, Tadeusz Ramsztajn, Ryszard Sałacki oraz Marek Syryczyński - zauważa Magdalena Jagiełłowicz, ówczesny członek KO i jeden z twórców Informatora Kruszwickiego.

OPW za swój cel postawiło sobie w 1989 roku przygotowanie wyborów do sejmu i senatu. Po czerwcowym głosowaniu zmieniło nazwę. Od 21 czerwca funkcjonując jako Komitet Obywatelski.

- Przez rok czasu od czerwca 1989 roku do czerwca 1990 roku działacze Komitetu pracowali w komisjach roboczych, które miały na celu kontrolowanie pracy Rady Narodowej. Wówczas KO wytypował do tych prac 10 osób - dodaje Magdalena Jagiełłowicz.

Ową kontrolę nad wygasającą Radą Narodową pełnili Eugeniusz Pluta, Stefan Kalinowski, Piotr Imański, Anna Kleszcz, Waldemar Grabowski, Zygmunt Derenda, Józef Mikołajczak, Marek Syryczyński oraz Tadeusz Ramsztajn.

- Dużą rolę w pracach komitetu odegrał także ksiądz Jerzy Osiński, proboszcz parafii Sławsk Wielki. Ksiądz Osiński współpracował z Komitetem Obywatelskim do października 1990 roku. W środowisku reformatorskim był określany jako człowiek wielkiego serca, energii i odwagi - wyjaśnia rozmówca.

KO okazał się podmiotem aktywnym. Szybko nawiązał współpracę z zakładami pracy takimi jak Cukrownia Kruszwica, Kujawskie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego, SHR Polanowice, PGR Kobylniki, Polskie Zakłady Zbożowe, Kujawska Wytwórnia Win oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i Solidarnością Rolników Indywidualnych. 

Wysoki pluralizm KO potwierdziło Wojewódzkie Biuro Poselsko-Senatorskie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego w Bydgoszczy.

[DAWNY]1590581698048[/DAWNY]

 

(PB, AS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%