Zamknij
REKLAMA

W poniedziałek radni województwa spotkają się w sprawie epidemii koronawirusa

11:45, 06.03.2020 | BK
Skomentuj
REKLAMA

Nadzwyczajna sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego w sprawie epidemii koronawirusa odbędzie się w najbliższy poniedziałek (9 marca). Wniosek o zwołanie takiego posiedzenia złożyli radni Koalicji Obywatelskiej z marszałkiem Piotrem Całbeckim.

- Pierwszy w Polsce przypadek zakażenia koronawirusem został właśnie potwierdzony. Jako radni nie możemy nie rozmawiać o tej sytuacji, która jest realnym zagrożeniem dla mieszkańców województwa. Zaprosimy na tę sesję pana wojewodę, reprezentantów służb epidemiologicznych i szpitali, przedstawicieli oświaty. Liczymy, że efektem będzie przede wszystkim precyzyjna informacja dla mieszkańców regionu. Musimy zrobić wszystko, by uniknąć zagrożeń. To poważny problem, wszyscy z zatrwożeniem patrzymy na sytuację epidemiologiczną na kontynencie – mówił podczas wczorajszego (4 marca) spotkania z dziennikarzami gospodarz województwa, któremu towarzyszyli radny Jacek Gajewski i sekretarz województwa Marek Smoczyk.

W naszym regionie funkcjonują dwie lecznice chorób zakaźnych, w Bydgoszczy i Toruniu, obie prowadzone są przez samorząd województwa; oddział zakaźny posiada również szpital powiatowy w Świeciu.

Są gotowe do przyjęcia pacjentów z koronawirusem, w każdej chwili mogą przyjąć kilkudziesięciu chorych w odpowiednim, gwarantującym bezpieczeństwo, reżimie sanitarnym.

Gdyby jednak epidemia się rozwinęła, przygotowane są łóżka w innych placówkach w całym regionie – łącznie kilka tysięcy. W tym tygodniu odbyło się spotkanie kierownictw tych placówek ze sztabem kryzysowym.  

- Takiej epidemii nie było od dziesięcioleci. Mam nadzieje, że procedury, które sprawdziły się na okoliczność znacznie mniejszych zagrożeń, nie zawiodą. Apelujemy o zdrowy rozsądek, nie można siać paniki, a jednocześnie wszyscy musimy postępować właściwie. W każdej gminie, w każdym powiecie powinny się takie spotkania odbyć – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Na poniedziałkową sesji sejmiku zapowiedziano też informację marszałka województwa w sprawie alokacji środków Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę i modernizację sieci kolejowej.

[ZT]10998[/ZT]

[ZT]10108[/ZT]

 

(BK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz