Zamknij

PZD: reforma planowania zagraża istnieniu ogrodów działkowych w miastach

16:37, 20.11.2023 PAP Aktualizacja: 07:40, 21.11.2023
Skomentuj PAP PAP

PZD opublikował prawie 400 pism i stanowisk swoich lokalnych struktur w sprawie sytuacji planistycznej ROD w kontekście założeń projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy.

Zdaniem działkowców projekt już za dwa lata może skutkować zakazem ujawnienia ROD w planach miejscowych na większości terenów gmin. 

 

Projektowane rozporządzenie określa m.in. zasady przygotowania projektu planu ogólnego, a także reguluje charakterystykę stref planistycznych, w tym ich profil funkcjonalny oraz wartość wskaźnika minimalnej powierzchni biologicznie czynnej. 

 

Zgodnie z projektem tylko w dwóch z trzynastu stref planistycznych będzie możliwe wyznaczanie terenów pod rodzinne ogrody działkowe. Zdaniem PZD to poważnie zagraża dalszemu istnieniu ogrodów działkowych.

 

Okręgowy Zarząd PZD we Wrocławiu zwrócił uwagę, że wprowadzenie dodatkowego profilu funkcjonalnego „teren ogrodów działkowych” do danej strefy planistycznej jest warunkiem wprowadzenia terenów ROD do planu miejscowego, który dana gmina będzie tworzyć na podstawie planu ogólnego i w konsekwencji zagwarantowania dalszego ich istnienia. 

 

Działkowcy wskazują, że ogrody działkowe znajdujące się aktualnie w bardzo różnej lokalizacji będą trafiać do różnych stref, nie tylko do tych, w których je umieszczono funkcjonalnie (strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną oraz strefa zieleni i rekreacji). 

 

Zdaniem PZD we Wrocławiu, nieumieszczenie terenów ogrodów działkowych w innych strefach, które dopiero będą podlegać zagospodarowaniu, „wydaje się nieracjonalne ze względów społecznych poprzez niedocenienie funkcji, jaką ogrody działkowe pełnią w pejzażu miast i gmin”. 

 

„Niezrozumiałe jest zwłaszcza pominięcie ogrodów działkowych w strefie wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową wielorodzinną (gdzie ogromna rzesza ludzi zostanie pozbawiona możliwości rekreacji i socjalnego wsparcia w rodzinnym ogrodzie działkowym) czy też w strefie gospodarczej oraz infrastrukturalnej (gdzie równie duże skupiska ludności pozbawi się możliwości aktywnego odpoczynku po całym dniu pracy)” – czytamy w stanowisku. 

 

Dlatego, zdaniem PZD we Wrocławiu, tereny ogrodów działkowych powinny być wymienione w charakterystyce wszystkich trzynastu stref planistycznych, „a konieczne w co najmniej sześciu przypadkach, tj.: w strefie wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, w strefie wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, w strefie gospodarczej, w strefie infrastrukturalnej, w strefie zieleni i rekreacji, w strefie otwartej”
 
Zgodnie z nową ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym plan ogólny ma być uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy w randze aktu prawa miejscowego. Gminy będą miały na to czas do 1 stycznia 2026 r. Plan ogólny zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.


mp/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%