Zamknij

Czy w trakcie roku budżetowego można zmienić zadania finansowane z funduszu sołeckiego

06:53, 15.02.2024 PAP Aktualizacja: 06:53, 15.02.2024
Skomentuj PAP PAP

RIO w Gdańsku, w odpowiedzi na pytania burmistrza miasta Debrzno wyjaśniła, że według przepisów ustawy o funduszu sołeckim zmiana przeznaczenia zaplanowanych w uchwale budżetowej wydatków wymaga wyrażenia woli przez zebranie wiejskie. Wniosek sołectwa dotyczący zmian w sposobie wydatkowania funduszu sołeckiego powinien zostać uchwalony przez zebranie wiejskie zwołane z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa.

„Inicjatywa dokonania zmian obejmująca uprawnienie do zmniejszenia zakresu danego przedsięwzięcia, rezygnacji z już uchwalonego przedsięwzięcia i zwiększenia wydatków na inne już uchwalone lub nowe przedsięwzięcie, należy do zebrania wiejskiego” – wskazała prezes RIO w Gdańsku Luiza Budner - Iwanicka. „Przepisy ustawy o funduszu sołeckim wyłączają zatem kompetencje organów gminy w zakresie decydowania o przeznaczeniu określonej w budżecie gminy puli środków, przenosząc je na organ uchwałodawczy sołectwa” – dodała.

Jak wyjaśniła RIO, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o funduszu sołeckim, zmiana jest możliwa w trakcie roku budżetowego, jednakże nie wcześniej niż po uchwaleniu budżetu gminy na dany rok i nie później niż do dnia 31 października danego roku budżetowego. W tym czasie sołectwo może złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta wniosek o zmianę przedsięwzięć lub ich zakresu przewidzianych do realizacji w ramach funduszu. Wniosek taki nie może prowadzić do przekroczenia środków przyznanych pierwotnie w uchwale budżetowej.

Wniosek dotyczący zmian w zakresie zaplanowanych przedsięwzięć podlega badaniu przez wójta gminy z punktu widzenia jego zgodności z wymogami określonymi w ustawie o funduszu sołeckim, w tym pod kątem zachowania terminu. Złożenie wniosku o zmianę przedsięwzięcia w terminie innym, niż wynikający z przepisów ustawy, powinno skutkować jego odrzuceniem. 

W wyjaśnieniach zaznaczono też, że zgodnie z art. 257 ustawy z dnia 29 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, który określa zamknięty katalog zmian, jakie mogą być dokonywane w planie dochodów i wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego na etapie jego wykonywania, proponowane korekty wydatkowania środków z funduszu sołeckiego muszą mieścić się w tym katalogu. Jeżeli dane zadanie nie będzie nie będzie wydatkiem bieżącym, „wówczas podstawą do dokonywania zmian będzie przepis art. 258 ustawy o finansach publicznych, uzupełniający katalog spraw, w których organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego posiada uprawnienia do dokonywania zmian w budżecie gminy”. 

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%