W załącznikach pod tekstem publikujemy niezbędne załączniki:
Przepisy Kodeksu wyborczego stanowią, że czynności wyborcze związane w szczególności ze zgłaszaniem list kandydatów na radnych oraz kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz prowadzeniem na zasadzie wyłączności kampanii wyborczej na ich rzecz wykonują, w imieniu partii politycznych i koalicji partii politycznych, stowarzyszeń i organizacji społecznych, zwanych dalej „stowarzyszeniami”oraz wyborców, komitety wyborcze utworzone przez te podmioty.
PKW zwraca uwagę, że Kodeks wyborczy nie zawiera definicji organizacji społecznej uprawnionej do utworzenia komitetu wyborczego.
"Wymóg dołączenia do zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego organizacji uwierzytelnionego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego albo zaświadczenia o wpisie stowarzyszenia zwykłego do ewidencji (art. 402 § 3 pkt 2 Kodeksu wyborczego) uzasadnia stanowisko, że komitety wyborcze organizacji mogą tworzyć wszystkie stowarzyszenia i organizacje społeczne wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego oraz stowarzyszenia zwykłe" - stwierdza komisja.
W rozumieniu przepisów Kodeksu wyborczego organizacją społeczną nie są m. in. fundacje, rady osiedlowe, rady sołeckie, spółdzielnie mieszkaniowe. Nie mogą one zatem tworzyć komitetów wyborczych. Stowarzyszenie może utworzyć tylko jeden komitet wyborczy. Struktury terenowe stowarzyszenia nie mogą tworzyć komitetów wyborczych. Stowarzyszenia nie mogą tworzyć koalicji wyborczych, ani wchodzić w skład koalicji wyborczych partii politycznych.
Organ stowarzyszenia upoważniony do jego reprezentowania na zewnątrz powołuje:
Zgodnie z art. 96 Kodeksu wyborczego można być pełnomocnikiem wyborczym tylko jednego komitetu wyborczego. Zgodnie z art. 127 § 2 i 3 Kodeksu wyborczego pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego nie może być kandydatem w wyborach, pełnomocnikiem wyborczym komitetu wyborczego, pełnomocnikiem finansowym innego komitetu wyborczego oraz funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu art. 115 § 13 Kodeksu karnego.
Nazwa komitetu wyborczego stowarzyszenia musi zawierać w pierwszej kolejności wyrazy „Komitet Wyborczy”, a następnie nazwę stowarzyszenia albo skrót nazwy tego stowarzyszenia, wynikające z wpisu do właściwego rejestru. Każdy komitet wyborczy musi mieć skrót nazwy umożliwiający jego identyfikację przez nawiązanie do pełnej nazwy komitetu. W szczególności skrót nazwy komitetu wyborczego zawiera w pierwszej kolejności wyrazy „Komitet Wyborczy” albo „KW”, a następnie nazwę albo skrót nazwy stowarzyszenia wynikające z wpisu do właściwego rejestru.
Skrót nazwy komitetu wyborczego nie może składać się z więcej niż 45 znaków drukarskich wliczając spacje. Skrót nazwy komitetu wyborczego może być taki sam jak nazwa tego komitetu.
Należy pamiętać, że na urzędowych obwieszczeniach i na karcie do głosowania umieszczony będzie skrót nazwy komitetu wyborczego, a nie nazwa komitetu
wyborczego.
Organ stowarzyszenia upoważniony do jego reprezentowania na zewnątrz zawiadamia Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego. Zawiadomienie to musi być złożone w terminie do 55. dnia przed dniem wyborów tj. najpóźniej w dniu 12 lutego 2024 r. do godz. 16.15.
Zawiadomienia można składać w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie przy ul. Wiejskiej 10, od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów o zarządzeniu wyborów. Zawiadomienie w formie pisemnej wraz z załącznikami może być złożone przez osobę upoważnioną przez organ stowarzyszenia lub w inny sposób doręczone Państwowej Komisji Wyborczej (np. pocztą). W razie wysłania pocztą o dotrzymaniu terminu złożenia zawiadomienia rozstrzyga data wpływu przesyłki do Państwowej Komisji Wyborczej.
Zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego musi zawierać:
Ze względów organizacyjnych niezbędne jest podanie na użytek Państwowej Komisji Wyborczej danych kontaktowych do komitetu wyborczego i pełnomocników: numerów
telefonów i adresów e-mail.
Zawiadomienie podpisuje osoba lub osoby uprawnione do podpisywania dokumentów organu stowarzyszenia upoważnionego do jego reprezentowania na zewnątrz.
Do zawiadomienia załącza się:
Jeżeli zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego spełnia określone w Kodeksie wyborczym warunki Państwowa Komisja Wyborcza, w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia, postanawia o jego przyjęciu. Postanowienie to (w formie uchwały) doręcza się niezwłocznie pełnomocnikowi wyborczemu.
Jeżeli zawiadomienie wykazuje wady, Państwowa Komisja Wyborcza, w terminie 3 dni od jego złożenia wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w terminie 2 dni od daty podania do publicznej wiadomości (na stronie internetowej: pkw.gov.pl w zakładce „Aktualności”) informacji o wadach zawiadomienia. Jeśli wady nie zostaną w terminie usunięte, Państwowa Komisja Wyborcza odmawia przyjęcia zawiadomienia.
Uchwałę w tej sprawie, wraz z uzasadnieniem, podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości.
Pełnomocnikowi wyborczemu służy prawo wniesienia skargi do Sądu Najwyższego na uchwałę o odmowie przyjęcia zawiadomienia. Skargę wnosi się bezpośrednio do Sądu Najwyższego w terminie 2 dni od daty podania do publicznej wiadomości uchwały o odmowie przyjęcia zawiadomienia .
Od orzeczenia Sądu Najwyższego nie przysługuje środek prawny.
Termin wniesienia skargi do sądu jest dotrzymany, jeżeli skarga zostanie złożona w sądzie z zachowaniem terminu. O zachowaniu terminu w odniesieniu do przesyłki listowej rozstrzyga więc nie data nadania przesyłki, lecz data jej wpływu do sądu.
Dopiero od dnia podjęcia przez Państwową Komisję Wyborczą uchwały o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego komitet wyborczy stowarzyszenia może wykonywać czynności wyborcze, w tym podejmować działania związane ze zgłaszaniem list kandydatów na radnych i kandydatów na wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), tj. np. zbierać podpisy poparcia, prowadzić agitację wyborczą, a także pozyskiwać i wydatkować środki finansowe (co jest dodatkowo uwarunkowane uprzednim otwarciem rachunku bankowego).
Środki finansowe komitetu wyborczego stowarzyszenia mogą pochodzić wyłącznie z wpłat obywateli polskich mających miejsce stałego zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz kredytów bankowych zaciąganych wyłącznie na cele związane z wyborami. Podjęcie przez Państwową Komisję Wyborczą uchwały o przyjęciu zawiadomienia stanowi także podstawę do otwarcia rachunku bankowego, dokonania wpisu do Rejestru Gospodarki Narodowej (REGON) oraz nadania numeru identyfikacji podatkowej (NIP)
Pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego, w terminie -3 dni od dnia upływu terminu na zgłoszenie do rejestracji list kandydatów, tj. do dnia 7 marca 2024 r. zawiadamia Państwową Komisję Wyborczą o adresie strony internetowej, na której komitet wyborczy umieszcza informacje określone w Kodeksie wyborczym.
Po wydaniu przez Państwową Komisję Wyborczą uchwały o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego stowarzyszenia nie są dopuszczalne zmiany nazwy komitetu wyborczego i skrótu nazwy, jego symbolu graficznego, a także celu, w jakim komitet został utworzony (zgłaszania list kandydatów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast).
js/
Kruszwiczanka wśród zwycięzców powiatowego konkursu fot
Oglądam od dawna na Facebooku zdjęcia tej pani. Przy okazji dziękuję bo mieszkam od lat w Szkocji i dzięki temu mogę być w Kruszwicy, pięknie oddają urok mojego rodzinnego miasta i okolicy.
FotofanZWysp
05:40, 2025-05-29
Jacek Trela ponownie wybrany Prezesem Kujawsko-Pomorski
Nigdzie nie panie złotniku chociaż raczej pręcie w kole że jest delegatem bydgoskiem cechu. Naucz się czytać może zdążysz przed degradacją.
Kołobitny.
20:39, 2025-05-27
Nawrocki do wyborców: jestem jednym z was; stoję na cze
No ale żeby tak obrażać obywateli ? Nie mierz ludzi swoją miarą alfonsie.
fikus
20:08, 2025-05-27
W Kruszwicy zniszczono m.in. banery Trzaskowskiego. Dzi
Bojówki alfonsa w akcji
gryf
20:05, 2025-05-27
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz