Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest jednym z najważniejszych świąt katolickich, obchodzonym w Polsce oraz w wielu innych krajach na całym świecie. To święto, którego głównym celem jest publiczne wyrażenie wiary w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii, obchodzone jest w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, co zwykle przypada na 60 dni po Wielkanocy.
[FOTORELACJA]3934[/FOTORELACJA]
Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w XIII wieku. Inicjatorką była św. Julianna z Cornillon, która w wizji miała zobaczyć Kościół jako księżyc z ciemną plamą, symbolizującą brak święta poświęconego Eucharystii. W 1264 roku papież Urban IV wprowadził to święto do kalendarza liturgicznego całego Kościoła katolickiego bullą „Transiturus de hoc mundo”. Mimo że początkowo święto nie zostało powszechnie przyjęte, to z czasem zyskało na znaczeniu i popularności.
[ZT]32808[/ZT]
W Polsce obchody Bożego Ciała mają szczególnie uroczysty charakter. W wielu miejscowościach procesje są wyjątkowo barwne i licznie uczestniczą w nich wierni. W Krakowie procesja Bożego Ciała rozpoczyna się zwykle w Katedrze Wawelskiej i prowadzi przez Rynek Główny, przyciągając tłumy mieszkańców i turystów. Na Śląsku, w niektórych miejscowościach, tradycją jest śpiewanie specjalnych pieśni eucharystycznych i układanie kwietnych dywanów na trasie procesji.
[ZT]32812[/ZT]
Współcześnie uroczystość Bożego Ciała wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem i jest okazją do manifestacji wiary. Jest to czas refleksji nad tajemnicą Eucharystii oraz przypomnienie o wartości wspólnoty i jedności wiernych. Procesje Bożego Ciała są również okazją do integracji lokalnych społeczności i umacniania więzi społecznych.
[ZT]32810[/ZT]
Jak było w ubiegłych latach?
[FOTORELACJA]3033[/FOTORELACJA]
[FOTORELACJA]2554[/FOTORELACJA]
[FOTORELACJA]1709[/FOTORELACJA]
[FOTORELACJA]2553[/FOTORELACJA]
[ZT]32808[/ZT]
Radny pyta o terminy i procedury. Burmistrz odpowiada
I właśnie dlatego nie został Burmistrzem. Jaki kandydat taki elektorat. Miłej soboty.
Ty
13:21, 2025-12-13
Radny pyta o terminy i procedury. Burmistrz odpowiada
Dobrze, że Radny Frejliszek pilnuje budżetu, bo Burmistrz tylko podnosi podatki.
Marcin
21:58, 2025-12-12
Radny pyta o terminy i procedury. Burmistrz odpowiada
Gdyby nie Tomasz kto by patrzył na Rade Gminna
Wieśniaczka
21:40, 2025-12-12
Radny pyta o terminy i procedury. Burmistrz odpowiada
Gdyby nie Tomasz to kto by patrzył na ręce burmistrza
Wieśniak
21:36, 2025-12-12