Zamknij
REKLAMA

Noszenie masek kluczowe dla powstrzymania epidemii COVID-19

09:37, 20.06.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Naukowcy pod kierunkiem prof. Renyi Zhanga z Texas A&M University analizowali ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19 na podstawie trendów szerzenia się zakażeń oraz działań podjętych na rzecz powstrzymania epidemii w Chinach, we Włoszech i w Nowym Jorku. Jak wyliczyli, stosowanie maseczek na twarz ograniczyło liczbę zakażeń o ponad 78 tys. we Włoszech w okresie od 6 kwietnia do 9 maja i o ponad 66 tys. w Nowym Jorku w okresie od 17 kwietnia do 9 maja.

Noszenie maseczek bardzo skutecznie powstrzymuje przenoszenie się koronawirua wywołującego COVID-19 z człowieka na człowieka -wynika z analizy, którą publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

"Nasze wyniki jasno wskazują, że przenoszenie wirusa drogą powietrzną poprzez aerozole z dróg oddechowych jest dominującą drogą rozprzestrzeniania się wirusa. (...) Doszliśmy do wniosku, że noszenie masek w przestrzeni publicznej należy do najskuteczniejszych metod transmisji wirusa między ludźmi? - komentuje Zhang.

Jego zdaniem ta niedroga interwencja łącznie z zachowaniem dystansu pomiędzy ludźmi i innymi procedurami stanowią metody dające największe prawdopodobieństwo powstrzymania pandemii COVID-19.

Zdaniem współautora pracy prof. Mario Moliny z University of California w San Diego, laureata Nagrody Nobla z chemii w 1995 r., najnowsze badanie pozwoliło ustalić bardzo wyraźnie, że noszenie masek nie tylko zapobiega przenoszeniu się kropelek z wirusem wydanych podczas kaszlu na niezakażone osoby, ale też jest kluczowe, by zapobiegać wdychaniu przez te osoby maleńkich kropelek emitowanych przez osoby chore podczas mówienia. Kropelki te mogą utrzymywać się w powietrzu przez kilkadziesiąt minut i przenosić na parę metrów.

Prof. Zhang podkreśla, że z pracy jego zespołu płynie jasny przekaz dla ludzi na całym świecie, że noszenie masek jest kluczowe w walce z epidemią. Utrzymywanie dystansu i mycie rąk trzeba kontynuować, ale nie jest to wystarczająca ochrona  - podsumowuje badacz. (jjj/ agt)

[POGODA]1592723997401[/POGODA]

 

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

AndrzejAndrzej

0 0

Dziś na rynku widziałem kilku zwyrodnialców bez maseczek. Gdy zwróciłem im uwagę zaczęli się szyderczo śmiać i jeden z nich powiedział, ze mam się zając swoimi sprawami. Przecież się zajmuję swoimi sprawami bo to, że się boje o swoje zdrowie i życie jest moją sprawą. Ludzie są chamscy i nieodpowiedzialni, uważając że koronawirusa wymyślono po to, aby czipować ludzi przejmując nad nimi kontrolę. Opamiętajcie się i noście maseczki zwłaszcza, że coniektróym zakapiorom jest w nich ładniej i nie widać ich parszywych mord. 07:49, 25.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz