Zamknij

Spore zmiany dla pacjentów! Koniec "kręceniem się" między gabinetami

07:12, 05.10.2022 Aktualizacja: 07:48, 05.10.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

W ramach opieki koordynowanej pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do badań i konsultacji ze specjalistami. Mimo, że przepisy weszły w życie to realne zmiany, jak wskazują eksperci, pacjenci powinni odczuć w ciągu najbliższych miesięcy. 

Nowe przepisy mają ułatwić ścieżkę diagnostyczną.

Pacjent nie będzie musiał iść do specjalisty, by otrzymać skierowanie na np. badanie dopplerowskie, holtera, spirometrię. Opieka koordynowana zakłada także większy dostęp do profilaktyki i edukacji, choćby w zakresie dietetyki. 

- Pacjenci nie będą musieli odbywać wielu wizyt między różnymi przychodniami. Problem oczekiwania w długich kolejkach do specjalistów zostanie zredukowany. W założeniach jest także przyśpieszenie procesu diagnostyki najpopularniejszych chorób - podaje serwis Kobiece Inspiracje. 

Opieka koordynowana. Kogo obejmie? 

Nowelizacja przepisów wskazuje na kilka grup pacjentów. 

Pierwszą z nich są osoby z chorobami serca - pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, migotaniem przedsionków, przewlekłą chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością serca.

Druga grupa to pacjenci z cukrzycą. W ich przypadku lekarz rodzinny będzie mógł zlecić wykonanie takich badań jak UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu) czy USG doppler naczyń kończyn dolnych.

Trzecia grupa to pacjenci z astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Czwarta grupa natomiast obejmuje pacjentów z chorobami tarczycy. 

Choć nowelizacja rozporządzenia już weszła w życie (1 października) to eksperci wskazują, że pacjenci zmiany odczują nie wcześniej niż z początkiem listopada. 

- Zmiany są, lecz na razie głównie na papierze. Przychodnie potrzebują czasu, żeby podpisać aneksy do umów, nowe umowy o współpracy - tłumaczy krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej profesor Agnieszka Mastalerz-Migas w rozmowie z Twoje Zdrowie RMF24. 

 

(Źródło: Kobiece Inspiracje / Twoje Zdrowie RMF24)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc

Zastanawiam się skąd się tacy idioci biorą i otrzymują prawo jazdy kategorii C+E oraz wymagane świadectwa kwalifikacji. Co się dzieje z tymi ludźmi, czy to wina szczepionek na rzekomego wirusa z koroną czy co ? Ewolucja zatacza koło i ludzie na powrót małpieją, wjeżdżają na przejazdy kolejowe przy zamkniętych rogatkach i próbują zatrzymywać pociągi, czy jak w tym przypadku zawracają na drodze o szerokości 7 metrów zestawem długości 12 metrów. Brawo normalnie. Zapytam więc, dokąd ten świat zmierza ?

Vlad Palovnik

22:14, 2025-07-01

Bóg wina opuścił Kruszwicę w nadziei na lepsze jutro

A ja składam podziękowania dla Pana Przemysława Bohonosa za bezinteresowne i skuteczne działanie na rzecz naszej lokalnej kultury. Ratuje zabytki i ukazuje historię naszej gminy oraz regionu. Władza gminna ma się czego od Niego uczyć.

Agnieszka

19:12, 2025-07-01

O Żernikach na sesji rady powiatu i w Internecie

Ojca potrzebuje też droga z Kruszwicy do Sikorowa. Miejmy nadzieję, że te dwa polityczne koguciki nie okażą się bezradni wobec wszechpotężnej Wiesławy i już w 2030 r. znajdą się pieniądze na przebudowę tego odcinka. 🤣 A swoją drogą, to Zalesiak jest teraz z Pawłowską w opozycji do PO? 🙄

12:51, 2025-07-01

Archeologiczne kłamstwo pod Kruszwicą: Powołują się na

Braki w wykształceniu tudzież przejęzyczenia i pomyłki zdarzają się wszystkim. Odkręcanie i poprawianie trwa długo stąd wielka popularność świadomie wprowadzanych informacji nieprawdziwych - fejków, a nawet fekaliów.

...

08:55, 2025-07-01

0%