Zamknij

Kampania „W kobiecym interesie” dotrze na Kujawy [AUDIO]

17:01, 04.07.2022 . Aktualizacja: 21:54, 04.07.2022
Skomentuj

W niedzielę, 10 lipca, w Inowrocławiu (parking przy basenie „Delfin”)) zaparkuje mobilny gabinet ginekologiczny, w którym każda kobieta będzie mogła bezpłatnie wykonać komplet badań ginekologicznych.

Gabinet dostosowany jest do potrzeb kobiet z różnymi niepełno-sprawnościami. Akcja zrealizowana zostanie w ramach 4. edycji ogólnopolskiej kampanii
społeczno-edukacyjnej „W kobiecym interesie. Hasłem tegorocznej odsłony jest „Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie”, a działania adresowane są do wszystkich kobiet, ale szczególnie do tych z niepełnosprawnościami.

Kampania „W kobiecym interesie” powstała w 2019 roku, a jej inicjatorem jest Gedeon Richter Polska, który konsekwentnie co roku przypomina Polkom o konieczności wykonywania regularnych badań ginekologicznych. W poprzednich edycjach kampania zwracała uwagę i wspierała kobiety w pokonywaniu różnych barier ograniczających dostępność badań, takich jak wstyd czy strach.

Sytuacja kobiet z niepełnosprawnościami wymaga nie tylko wsparcia samych kobiet, ale również konieczności stworzenia dla nich miejsc opieki dostosowanych do ich potrzeb. Niestety aż 77 % kobiet z niepełnosprawnościami nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 % nie było nigdy na takiej wizycie 1

1 . Co więcej, szacuje się, że w Polsce jest tylko 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb pacjentek z niepełnosprawnościami. 2 2 Akcja bezpłatnych badań ginekologicznych w Inowrocławiu W ramach kampanii, jak co roku, zrealizowana zostanie akcja konsultacji z szerokim bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV). Ponieważ 64 % kobiet z niepełnosprawnościami przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty przede wszystkim ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub odpowiedniego wyposażenia gabinetu ginekologicznego, w ramach kampanii stworzyliśmy mobilny gabinet ginekologiczny, który ruszy w Polskę w lipcu br. Zgodnie z ideą kampanii będzie dostosowany do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami (m.in. ruchu, wzroku czy słuchu):

 podnośnik i wózek rehabilitacyjny,
 odpowiednia przestrzeń manewrowa,
 opieka przeszkolonego personelu pomocniczego, w tym asystenta medycznego,
 tłumacz polskiego języka migowego (online),
 niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na alfabet Braille’a,
 niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na polski język migowy,
 pętla indukcyjna.


Zapraszamy wszystkie chętne kobiety, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, narodowość czy stopień niepełnosprawności. Szczegóły o tym, gdzie dokładnie odbywają się badania i jak się można zapisać znajdują się na stronie www.wkobiecyminteresie.pl Zapisy przyjmowane będą na miejscu w dniu badania. Pacjentki posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności mogą zapisywać się również mailowo pod adresem [email protected] oraz telefonicznie, w tym poprzez SMS, pod numerem 604 217 257.

- Dostosowanie mobilnego gabinetu ginekologicznego do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami było dla nas kluczowym wyzwaniem w tej edycji bezpłatnych badań profilaktycznych. Dzięki wskazówkom partnerów Fundacji Kulawa Warszawa oraz Fundacji Avalon wyposażyliśmy gabinet w odpowiedni sprzęt i zapewniliśmy udogodnienia komunikacyjne, które sprawią, że pacjentki nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale również wzroku czy słuchu będą czuć się u nas komfortowo. Przeszkoliliśmy personel medyczny i asystujący, stworzyliśmy dokumenty w alfabecie Braille’a, mamy tłumacza polskiego języka migowego oraz pętlę indukcyjną i podnośnik – mówi Aneta Grzegorzewska z Gedeon Richter Polska.

Otwórzmy gabinety ginekologiczne dla wszystkich kobiet

Fundacja Kulawa Warszawa oraz Fundacja Avalon stworzyły bazy gabinetów ginekologicznych dostępnych dla kobiet z niepełnosprawnościami. Ich lista znajduje się na stronach www.dostepnaginekologia.pl oraz www.mapadostepnosci.pl i obejmuje w sumie 158 miejsc, w których mogą zbadać się pacjentki z niepełnosprawnościami. Niestety brak jest na liście gabinetu, który spełniałby wszystkie parametry dostępności. Obie Fundacje stale przyjmują zgłoszenia nowych gabinetów.

Warto podkreślić, że kobiety z niepełnosprawnościami wskazały w badaniu, że poza infrastrukturą (46 %) i dostosowaniem wnętrza gabinetu do ich potrzeb (50 %), ważne są dla nich profesjonalne nastawienie personelu medycznego (56 %) oraz empatyczny sposób komunikacji (49 %) 3 1 .

- Opieka ginekologiczna nad pacjentką z niepełnosprawnością nie jest wyzwaniem medycznym, ale bywa wyzwaniem psychologicznym. Pacjentki, które przyjmuję w gabinecie często potrzebują większego i czujniejszego zaangażowania personelu medycznego, aby czuły się komfortowo. Dobra komunikacja między lekarzem a pacjentką jest tu kluczowa, ale bywa trudniejsza, gdy pacjentka nie słyszy lub nie widzi. Dostosowanie gabinetu do potrzeb pacjentek nie jest trudne, bo na rynku jest wiele rozwiązań, które mogą nas wesprzeć, np. możliwość zdalnego zaangażowania tłumacza Polskiego Języka Migowego - mówi Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolożka.

Akcja bezpłatnych badań odbędzie się jeszcze w poniższych miastach:
Września – 15 lipca
Słupca – 16 lipca
Konin – 17 lipca

Patronat honorowy:
 Marszałek Województwa Pomorskiego
 Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Patronat merytoryczny:
 Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników
Patronat:

 Fundacja Kulawa Warszawa
 Fundacja Avalon
 Fundacja Integracja
 Naczelna Izba Lekarska
 Polski Związek Głuchych
 Polski Związek Niewidomych
 Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
 Ogólnopolska Organizacja „Kwiat Kobiecości”
 Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi „Magnolia”
 Prezydenci miast: Wejherowa, Tczewa, Włocławka, Inowrocławia i Konina
 Burmistrzowie miast: Lęborka, Chełmży, Brodnicy, Wrześni i Słupcy
Partner:
 Euromed / Samsung

Kampania społeczna "W kobiecym interesie" dotrze na Kujawy! Posłuchaj audio 

W niedzielę, 10 lipca, w Inowrocławiu (parking przy basenie „Delfin”)) zaparkuje mobilny gabinet ginekologiczny, w którym każda kobieta będzie mogła bezpłatnie wykonać komplet badań ginekologicznych. Gabinet dostosowany jest do potrzeb kobiet z różnymi niepełno-sprawnościami. Akcja zrealizowana zostanie w ramach 4. edycji ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „W kobiecym interesie. Hasłem tegorocznej odsłony jest „Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie”, a działania adresowane są do wszystkich kobiet, ale szczególnie do tych z niepełnosprawnościami. 

Badania startują:

Chełmża – 7 lipca (czwartek), godz. 15:00-21:00, Rynek Miasta

Brodnica – 8 lipca (piątek), godz. 15:00-21:00, Pałac Anny Wazówny (parking) ul. Zamkowa 1

Włocławek – 9 lipca (sobota), godz. 10:00-16:00, Urząd Miasta (parking), Zielony Rynek 11/13

Inowrocław – 10 lipca (niedziela), godz. 10:00-16:00, Basen „Delfin” (parking), ul. Macieja Wierzbińskiego 11

[ZT]20705[/ZT]

[ZT]20704[/ZT]
 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%