Zamknij

Kujawskie Zakłady wyłączone z Zielonego Ładu? Taki postulat prezentuje Solidarność

16:21, 26.05.2025 Aktualizacja: 16:23, 26.05.2025
Skomentuj
  • Związkowcy z Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Inowrocławskich Kopalniach Soli w piśmie do premiera Donalda Tuska domagają się wyłączenia kujawskich zakładów z kompleksu solno-magazynowo-sodow-chemicznego z reżimu unijnego zielonego ładu.
  • Wśród zakładów uznawanych za część tego kompleksu uznaje się m.in. Janikosodę, która ma zostać wprowadzona w hibernację pod koniec lipca oraz IKS Solino.
  • Realizacja tak sformułowanego postulatu jest jednak ciężka do realizacji w obecnych uwarunkowaniach międzynarodowych.

Wygaszenie produkcji Janikosody to poważny cios w Janikowo, które w wielu aspektach jest zależne od tego zakładu, ale także większy problem gospodarczy na Kujawach. Właściciel zakładu Qemetica za główną przyczynę problemów Janikosody wskazuje obciążenia unijne związane z klimatem, przez co soda produkowana poza UE jest tańsza, co doprowadziło do zadomowienia się na polskim rynku sody tureckiej.

NSZZ Solidarność przy IKS Solino postuluje zatem o – Zwolnienie sektorów odpowiadających za bezpieczeństwo energetyczne państwa, z reżimu obciążeń wynikających z zielonego ładu. Chodzi nam o to, żeby firmy które w naszym przypadku tworzą kompleks magazynowo-solno-chemiczno-sodowy odpowiedzialny za budowanie magazynów w wysadach solnych w tej części Polski, jak również gromadzenie węglowodorów – wyjaśnia Jerzy Gawęda, przewodniczący komisji zakładowej Solidarności w Solino – Mamy sytuację, że te przedsiębiorstwa nie są konkurencyjne, z powodu dodatkowych dużych obciążeń.

Tak sformułowane oczekiwanie, wyłączenia pewnych zakładów z rygorów zielonego ładu, może być bardzo trudne w realizacji, bowiem zielony ład wynika z prawa Unii Europejskiej. Na to  musiałyby się zgodzić wszystkie państwa UE, na co niespecjalnie jest widoczna wola polityczna. Unia dla poprawy konkurencyjności europejskich firm ma natomiast inne narzędzia np. opodatkowanie produktów spoza UE, aby prowadzić do zrównania ich ceny z tymi produkowanymi w UE z rygorami klimatycznymi. W tym kierunku są podejmowane działania na rzecz sody, ale te procedury idą dość powolnie.

Zdaniem Gawędy problemy Janikosody mogą wkrótce dotknąć całego regionu – Likwidacja jednego z zakładów – w tym wypadku Janikowa, stawia pod znakiem zapytania Inowrocławskiej Kopalnie Soli. To może spowodować, że za chwilę biznes się w spółce nie będzie wspinać i będą podejmowane decyzję o likwidowaniu Solino, a to jest likwidacja zakładów w Mątwach i duże uderzenie w Anwil.

[ZT]42541[/ZT]

[ZT]42512[/ZT]

(Łukasz Religa, Portal Kujawski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Monty PythonMonty Python

0 2

Wiwat Unia Europejska, Wiwat Zielony Ład, Wiwat Imigranci, Wiwat Dobrobyt, Wiwat Konsumpcja, Wiwat Hedonizm, Wiwat Deutschland. Po co komu Solino? Przecież mamy Brenburg! Po co nam Anwil? SKW Piesteritz!

17:24, 26.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Makowski Makowski

0 2

Chcieliśta to mota barany, POczwarki niemieckie i tęczowe bonżurki, marionetki unijnych przygłupów hahahaha

06:37, 27.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%