Powietrzne pompy ciepła energię pozyskują z powietrza. Może to brzmieć abstrakcyjnie, jednak jeśli interesowaliście się tematem odnawialnych źródeł energii, wiecie, że pompy powietrzne to obecnie bardzo popularne rozwiązanie wykorzystywane do ogrzewania budynków oraz wody.
Energia wykorzystywana przez pompy ciepła pobierana jest z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Jest pobierane za pomocą wentylatorów zasysających powietrze do wnętrza pompy. Tam w obiegu chłodniczym ze sprężarką wytwarzane jest ciepło użytkowe, które dostarczane jest następnie do wnętrza budynku w celu ogrzania — również wody. Zasada działania powietrznej pompy ciepła (https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/) jest więc często porównywana do działania lodówki — z tą różnicą, że tutaj powietrze jest ogrzewane, a nie chłodzone. Chociaż pompy powietrzne można również wykorzystać do ochładzania budynków w okresie letnim.
Mechanizm działania pomp powietrznych nie jest bardzo skomplikowany. Ich ekonomiczne działanie zagwarantowane jest przemyślaną budową, która efektywnie wykorzystuje energię powietrza. Podstawowe elementy budowy powietrznej pompy ciepła to:
Jako system dolnego źródła ciepła rozumie się wentylatory, które zasysają powietrze z zewnątrz. Natomiast sama pompa składa się z parownika, który przekazuje energię z powietrza do czynnika chłodniczego i ogrzewa go. W instalacji grzewczej znajduje się magazyn ciepła, z którego rozprowadzane zostaje ciepło po całym budynku. Zazwyczaj energia cieplna pozyskana z powietrza przekazywana jest przy pomocy skraplacza wodzie krążącej w instalacji, za której pomocą dystrybuuje się ciepło do grzejników, ogrzewania podłogowego czy zbiorników z ciepłą wodą użytkową.
Obecnie można wybierać spośród dwóch rodzajów pomp, typu split i monoblok. Pierwszy z nich posiada dwa moduły – wewnętrzny i zewnętrzny. Natomiast pompy monoblok zbudowane są z jednego modułu, który w całości znajduje się na zewnątrz budynku. Jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność.
[ZT]18568[/ZT]