Zamknij

Kruszwica. Ustalono stawkę procentową opłaty adiacenckiej. Ile zapłacisz?

15:42, 26.05.2022 . Aktualizacja: 11:29, 27.05.2022
Skomentuj

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Kruszwicy radni zagłosowali nad ustaleniem stawki procentowej opłaty adiacenckiej, która pierwotnie uchwalona została w 2001 roku na poziomie 30%. Pierwsza propozycja wyniosła 25%. Radni opozycji zaproponowali 15% ale ich wniosek został odrzucony.


Tło

Planowana w styczniu uchwała dotyczyły ustalenia stawki procentowej opłaty  adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej w wysokości 25% różnicy wartości nieruchomości między wartością jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury  technicznej, a wartością jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu. Dotychczas  obowiązywała w tej sprawie uchwała z 18 kwietnia 2001 roku.

Najprościej rzecz ujmując nowa opłata uderzyłaby w tych, którzy najpierw zakupili działkę, a następnie spotkaliby się z inwestycjami gminnymi na jej  obszarze. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Bo choć prawo nie  działa wstecz to nie można o tym mówić w przypadku owej opłaty. 

Zdjęcie z obrad Rady Miejskiej podczas sesji w lutym

Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej o zdjęcie uchwały poprosił radnych  Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak. Włodarz podkreślił, że uderzyłoby to w mieszkańców.

- Poprosiłem o zmianę porządku obrad dzisiejszej sesji w związku z  projektem uchwały stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowaną budową urządzeń infrastruktury technicznej -  powiedział podczas sesji Dariusz Witczak.

Nowe głosowanie

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Kruszwicy radni przegłosowali ustalenie stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej. Szczegóły na temat funkcjonowania opłaty adiacenckiej przedstawił jeden z urzędników Urzędu Miejskiego w Kruszwicy, który poinformował o m.in. przykładowych wyliczeniach dotyczących tej opłaty. Z uwagi na obszerną wypowiedź zamieszczamy ją w formie audio.

Uchwałę w sprawie opłaty adiacenckiej radni podjęli jeszcze w 2001 roku (wynosiła ona 30%).  Jak się potem okazało w ocenie prawnej uchwały przegłosowane  przez gminy okazywały się wadliwe. Nie były zatem realizowane.  Z czasem okazało się z informacji Naczelnego Sądu Administracyjnego, że uchwały mają wartość prawną mimo pewnych wad. Natomiast kontrole NIK, które dotknęły m.in. Urząd Miejski wymuszały jej rzeczywiste wprowadzenie.

Propozycja opozycji

Z propozycją obniżenia planowanej stawki opłaty adiacenckiej  wyszedł radny Artur Grobelski. Stwierdził on, że opłata w wysokości 15% byłaby wystarczająca.

- Zgodnie z tymi wyliczeniami, z tego co sprawdzałem wystarczy 15% żeby pokryć koszty urzędu. W związku z tym chciałbym złożyć wniosek formalny zapisu z 25% na 15% - powiedział radny Artur Grobelski.

Zapytana podczas sesji urzędnik odpowiedziała, że podczas komisji podano koszty operatu szacunkowego i koszty wysłania korespondencji bez ujęcia kosztów nakładów pracowniczych i nakładu czasu pracy. Dla przykładu oparto się na kosztach z innych gmin gdzie opłaty sięgają nawet 50%.

Propozycja zyskała sześć głosów spośród 15. Za propozycją radnego Grobelskiego zagłosowali Ilona Dybicz, Artur Grobelski, Grzegorz Stanny, Teresa Tenerowicz, Ewa Kaczmarek oraz Katarzyna Hałasa. Pozostali radni zagłosowali przeciwko. 

Głosowanie nad pierwotną propozycją stawki w wysokości 25%

- Wyszła niezręczna sytuacja, ponieważ nie przeszła ta poprawka, o którą poprosiłem. W momencie głosowania przeciw 25% będzie można pomyśleć, że będziemy głosować za 30%. Nie chciałbym aby to tak wybrzmiało. Jesteśmy przeciwni 25% bo złożyliśmy swoją propozycję, a patrząc na liczbę głosujących i wynik nasz sprzeciw nic nie zmieni. Nie chciałbym aby ktoś tak to interpretował - wyjaśnił po odrzuceniu propozycji zmniejszenia do 15% opłaty Artur Grobelski.

Odrzucenie propozycji Artura Grobelskiego spowodowało, że radni ponownie wrócili do głosowania za stawką w wysokości 25%. Uchwałę poparło ponownie dziewięciu radnych spośród 15 samorządowców. Przeciwko zagłosowali Ilona Dybicz, Artur Grobelski, Grzegorz Stanny, Teresa Tenerowicz, Maciej Szpolorowski oraz Katarzyna Hałasa.

[ZT]14402[/ZT]

[ZT]19826[/ZT]
 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(13)

dnodno

5 4

A kiedy uchwalą dolę od wzrostu wartości działki z powodu szalejącej inflacji?!!
proponuje stawkę %-ową inflacji x2 może wtedy partia przewodnia zajmie cały sejm?!!
18:55, 26.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

>.a.a.<>.a.a.<

2 0

*%#)!& 22:11, 26.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BurasBuras

5 5

Mało darmozjadom wciąż i szukają jak zedrzeć z ludzi kasą aby się nasycić. 22:12, 26.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

% >>>>% >>>>

5 4

Inflacja- trza zawczasu zbierać na przyszłoroczne podwyżki wynagrodzeń :/ 22:30, 26.05.2022


To jest zdzierstwo!To jest zdzierstwo!

4 1

A kto to wprowadził,przeciez to jest nieobowiązkowe.Która gmina chce to może,ale nie musi.Ale u nas muszą, bo już kasy z zabranych funduszy sołeckich zabrakło,to teraz trzeba golić ludzi opłata adiacencką.Ja bym im g.ówno dał ,nie opłatę.A przydupasy wszyscy byli za. Czy oni mają jeden mózg i to nie swój ,czy wszystkie mózgi mają takie same? 15:05, 29.05.2022

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

Maciej SzpolorowskiMaciej Szpolorowski

2 0

Proszę sprawdzić transmisję z obrad i bzdur nie wypisywać. Ja byłem przeciw 15% i przeciw 25%. Głosy w obu glosowaniach były podzielone.
08:58, 01.06.2022


Pytanie do radnegoPytanie do radnego

1 0

Nie poparł Pan radny 15% ani 25% to popiera Pan 30% tak by wynikało z uchwały? 11:45, 01.06.2022


Maciej SzpolorowskiMaciej Szpolorowski

0 3

W przypadku opłaty adiacenckiej zawsze byłem za stawką 50%. Uważam, że największe koszty budowy dróg, kanalizacji itd. powinni ponosić ci, którzy będą z nich korzystać. 22:32, 01.06.2022


KruszwiczaninKruszwiczanin

0 0

Nie wierzę,że tak pan radny uważa.To jest jakiś dramat!!!Nie dość,ze drogi wyżebrane to teraz mieszkańcy mają za to płacić!?Jest to niesprawiedliwa decyzja!
Dlaczego opłaty nie wnieść dla całej Kruszwicy?! 08:04, 06.10.2022


JoannaJoanna

0 0

Opłata w wysokości 50% !!!Jest to niesprawiedliwa i krzywdząca postawa!!!
w mieście proszę takie opłaty wnieść i w całej gminie!Dlaczego mają płacić za to mieszkańcy wsi gdzie im ta droga ,kanaliza,lampy się należą,tak jak innym mieszkańcom!!!
Wypowiedź pana ;Uważam, że największe koszty budowy dróg, kanalizacji itd. powinni ponosić ci, którzy będą z nich korzystać. świadczy o jednym ,co tak naprawdę myśli-cie o mieszkańcach Kruszwicy(Grodztwa).Brawo!!!
08:13, 06.10.2022


PikaczuPikaczu

3 1

Opłatę od waszych durnych pomysłów se wprowadźta lepiej, coby chronić innych co przypadkiem was posłuchają o czym *%#)!& 11:39, 30.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Innym tak,sobie NIE!Innym tak,sobie NIE!

2 0

Szpolorowski to jest geniusz. Innych chce obciązyc 50% opłatą za to,że gmina zrobi drogę do domów mieszkańców! A może by złozył wniosek o 50% opłatę od wartości mieszkań ,za to ,że mieszkańcy bloków i kamienic tez maja drogę, tam gdzie mieszkają? I co panie Szpolorowski, jak nakładac opłaty ,to chyba sprawiedliwie wszystkim po równo, a nie tylko innym, a nie sobie? Pomyslał pan o tym? 16:38, 05.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%