- Celem konkursu jest wyróżnienie i promocja najbardziej przedsiębiorczych rolników i zaangażowanych wiejskich społeczników oraz promocja nowoczesnego rolnictwa i rolnictwa zrównoważonego. Nie bez znaczenia jest też podkreślenie znaczenia rolnictwa w naszej gospodarce – przypomina marszałek Piotr Całbecki. – Serdecznie gratuluję laureatom!
Drugie i trzecie miejsca zajęli: Michał Kurzyński i Tomasz Makowski (w kategorii rolnictwo tradycyjne), Monika i Piotr Przychodzcy i Rafał Kociszewski (w kategorii innowacje w rolnictwie) oraz Alicja Tarkowska i Anna Iwanowska (w kategorii kobieta przedsiębiorcza, kobieta aktywna społecznie).
- Agricola –Syn Ziemi to konkurs, który zorganizowaliśmy już po raz ósmy, partnerem samorządu województwa jest Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. Kandydatury mogły zgłaszać samorządy terytorialne, związki i organizacje społeczno-zawodowe rolników, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i organizacje pozarządowe - informuje Urząd Marszałkowski.
[FOTORELACJA]3240[/FOTORELACJA]
Agricola - Syn Ziemi 2023
Kategoria: kobieta przedsiębiorcza, kobieta aktywna społecznie
III miejsce – Anna Iwanowska
Dla Anny Iwanowskiej nie ma rzeczy niemożliwych. Swoją pracę traktuje jako przygodę. Prowadzi markowe, uznane i popularne gospodarstwo agroturystyczne Śliwkowy Sad w Strzelcach Dolnych w gminie Dobrcz. Współorganizatorka wyśmienitego i tłumnie odwiedzanego pikniku „Święto Śliwki” w Strzelcach Dolnych. Zaraża swoją aktywnością i pomysłami na rzecz poprawy życia na wsi, nie tylko tej, w której mieszka. Inicjatorka współpracy z Politechniką Bydgoską, udzieliła schronienia i pomocy uchodźcom z Ukrainy.
II miejsce – Alicja Tarkowska
Sołtyska wsi Zawały w gminie Obrowo, ponadto: radna, strażaczka, honorowy dawca krwi, przewodnicząca rady rodziców, żona, mama, aktywna zawodowo kobieta przedsiębiorcza! Jest przykładem kobiety zaangażowanej, która realizuje swoje pasje i cele, a jednocześnie dba o dobro innych. Spieszyła z pomocą poszkodowanym w nawałnicy jaka przeszła przez wieś, zaangażowała się w pomoc Ukrainie. Zaangażowana w tak wiele projektów, aż trudno uwierzyć, że znajduje na to czas. Pomocna, zaangażowana, inspirująca- taka jest Alicja Tarkowska!
I miejsce – Danuta Jaskólska
Źródło inspiracji i katalizator dobrych inicjatyw w otoczeniu i społeczności, w której żyje. Aktywna przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kaniewie. Organizatorka kursów florystyki, makijażu, kosmetycznych, kulinarnych i komputerowych. Zmieniła życie wielu kobiet na lepsze dając im możliwość zrobienia kursu prawa jazdy. Autorka wpisu dziewięciu produktów na Listę Produktów Tradycyjnych. Kobieta, która nie boi się wyzwań i marzeń –Danuta Jaskólska! rolnictwo tradycyjne
III miejsce – Tomasz Makowski
Kultywuje tradycje rodzinne w gospodarstwie przekazywanym z dziada pradziada w Brzeźnie, gminie Koneck. Obecnie gospodaruje na 42 ha prowadząc produkcję roślinną i zwierzęcą w oparciu o technologie pozwalające na wysoką efektywność. Z wykształcenia magister inżynier rolnictwa w specjalności agronomia i agrobiznes. Swoją pasję i pomysły rozwija również w codziennym majsterkowaniu i konstruowaniu urządzeń przydatnych w pracy. Nigdy nie odmówił pomocy w organizacji inicjatyw wspomagających pracę rady sołeckiej, spółki wodnej i koła łowieckiego.
II miejsce – Michał Kurzyński
Michał Kurzyński produkuje rzepak, pszenicę ozimą, groch siewny i kukurydzę na ziarno na 65 ha w miejscowości Słup w gminie Gruta. Pasję do rolnictwa ma we krwi, gdyż pochodzi z gospodarstwa i tylko z tym wiąże swoją przyszłość. Podobnie jak jego ojciec stosuje uproszczony system uprawy. Interesuje się mechanizacją w rolnictwie, znajomi mówią o nim „Złota rączka”. Zawsze stara się pomagać innym i z pewnością należy do ludzi na których można polegać.
I miejsce – Renata Jędrzejczak
Najlepsza rolniczka pochodzi ze Świątkowa w gminie Janowiec Wielkopolski i zajmuje się uprawą warzyw. W gospodarstwie stosowane są technologie uprawy oparte o preparaty biologiczne jako uzupełnienie chemicznej ochrony roślin. Większa część produkcji przygotowywana jest bezpośrednio w gospodarstwie do sprzedaży detalicznej znanej sieci sklepów, pozostała część dostarczana jest na przemysł. Pani Renata znajduje również czas na aktywne uczestnictwo z życiu wsi. innowacje w rolnictwie
III miejsce – Rafał Kociszewski
Rolnik innowacyjny stosujący nowoczesne metody uprawy. Gospodarzy w Kłódce, w gminie Rogóźno. Proste narzędzia do uprawy roli zastąpił nowoczesnymi agregatami z wykorzystaniem najnowszych technologii. Ponadto prowadzi sklep rolniczo-techniczny oraz handluje maszynami rolniczymi. Potrafił dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych, oczekiwań konsumentów i wyzwań środowiskowych. Człowiek przedsiębiorczy. Nie boi się eksperymentować, uczyć się i dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi.
II miejsce – Monika i Piotr Przychodzcy
Innowacje wprowadzają w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji mlecznej i przetwórstwie mleka w Plebance, gmina Radziejów. Zainwestowanie w nowoczesną oborę przyczyniło się do osiągnięcia najwyższej jakości mleka. Nie ograniczają się tylko do produkcji mleka, stworzyli serowarnię MONISER, która umożliwia kontakt bezpośredni z klientami. Pani Monika jest liderem grupy operacyjnej Zdrowo Szamam oraz prezeską grupy producentów mleka Qjawskie mleko. W przyszłości planują produkcję mleka dla osób z nietolerancją pokarmową.
I miejsce – Mateusz Jaskólski
Prowadzi imponujące 280 hektarowe gospodarstwo rolne we wsi Borek w gminie Lubraniec. Rolnik precyzyjny - posiada nowoczesny park maszynowy wyposażony w nadajniki GPS umożliwiające prowadzenie równoległe oraz zmienne dawkowanie oraz mapowanie w ciągnikach, kombajnie zbożowym, rozsiewaczu nawozów i opryskiwaczu. Uzyskuje ponad przeciętne wyniki ekonomiczne. Kolekcjonuje także zabytkowe urządzenia wykorzystywane w przeszłości w gospodarstwie. Posiada kolekcje maszyn konnych, traktor ZETOR K25 i stare narzędzia codziennego użytku.
Oprac. Departament Rolnictwa i Geodezji UMWKP
[ZT]26139[/ZT]
[ZT]26130[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz