Wchodzące w skład grupy Qemetica (dawniej Ciech) zakłady Janikosoda w Janikowie oraz Soda Mątwy w Inowrocławiu to jedni z najważniejszych pracodawców na Kujawach Zachodnich.
Qemetica poinformowała o tygodniowym wstrzymaniu produkcji sody w Janikowie z powodu trudnej sytuacji na europejskim rynku. Załoga jest zaniepokojona – pojawiają się obawy, że to początek większych problemów. Komunikaty spółki nie uspokajają jednak pracowników.
– To dla nas sygnał alarmowy i jednocześnie dowód na to, że sytuacja jest naprawdę dramatyczna i wymaga pilnych działań – ocenia prezes Qemetica Soda Polska, Tomasz Molenda.
Firma jako główne przyczyny problemów w segmencie sodowym wskazuje kryzys branżowy w Europie oraz kosztowne regulacje Unii Europejskiej, które otwierają drogę dla tańszej konkurencji spoza UE. Qemetica szacuje, że obecnie 30% polskiego rynku stanowią dostawcy z Turcji, którzy oferują niższe ceny, ponieważ nie podlegają rozliczeniom z tytułu emisji CO₂ ani uwarunkowaniom związanym ze społeczną odpowiedzialnością biznesu (ESG).
– Branża chemiczna w Europie jest w kryzysie, a zamiast rzucić nam koło ratunkowe, władze unijne nakładają kolejne obciążenia w postaci regulacji, które jeszcze bardziej utrudniają nam przetrwanie – komentuje prezes Qemetica, Kamil Majczak.
Władze Qemetica nie wykluczają, że podobne problemy mogą dotknąć także innych spółek sodowych z tej grupy, jeśli sytuacja na rynku europejskim się nie poprawi.
Kujawski ekosystem
Zakłady w Inowrocławiu i Janikowie do produkcji sody wykorzystują solankę dostarczaną przez Inowrocławskie Kopalnie Soli „Solino”, co oznacza, że problemy Qemetica mogą wkrótce przełożyć się również na ten podmiot, należący do grupy PKN Orlen. Kluczowym zadaniem „Solino” jest obecnie utrzymanie podziemnych magazynów surowców strategicznych dla Polski.
[ZT]39357[/ZT]
[ZT]39351[/ZT]
[ZT]39350[/ZT]
Ooo22:45, 08.02.2025
Czyli proste precz z eurokolchozem!!!!! Ameryka sie obudzila czas na Europe
Gopło Kruszwica obchodzi setna rocznicę działalności [Z
Przy okazji tak sławetnego jubileuszu trzeba zadać pytanie kiedy walne zebranie i dlaczego od 5 lat nie było takiego zebrania?
909
21:32, 2025-06-05
REGION: Jednogłośnie przeciwko relokacji migrantów i C
Dwóch *%#)!& kłuci się w komentarzach o to kto jest większą *%#)!& xD śmiechu warte te wasze partie polityczne.
Dwóch głupków
17:41, 2025-06-05
Klub Piłkarski Gopło Kruszwica ma już 100 lat. Różne by
Seniorska piłka w takim mieście jak Kruszwica nie ma większego sensu. Ponosi się koszty a efektów brak.
Kolo
05:32, 2025-06-05
Kruszwiccy policjanci zatrzymali mężczyznę z dużą ilośc
Jakim trzeba być oszołomem żeby pobierać od takich malolacikow i dorabiać a później zdziwienie że ktoś zagonił😭
Rafał
18:11, 2025-06-04