3 czerwca 2022r. w świetlicy wiejskiej w Kobylnikach odbył się festyn Budujemy Więzi. Był on zwieńczeniem działań podejmowanych w ramach realizacji projektu socjalnego, który realizowany był przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kruszwicy. Celem festynu była integracja środowisk na rzecz budowania lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów. Spotkanie miało na celu podsumowanie projektu, ale przede wszystkim wzmocnienie poczucia wspólnoty, koleżeństwa, wsparcia wynikającego z bezpiecznych relacji, zmniejszenie poczucia osamotnienia.
W imprezie wzięło udział ponad 120 osób. Seniorzy z klubów seniora z Gminy Kruszwica mieli okazję obejrzeć przedstawienie Legenda o Popielu w wykonaniu dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kruszwicy, które zostały przygotowane przez panią Anetę Dopierała. Występ wokalny przygotowały również uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kruszwicy.
Uczestnicy festynu brali udział w Turnieju Klubów, w którym musieli zmierzyć się w takich konkurencjach jak: wiązanie krawata, taniec z balonami, łapanie woreczków, ringo czy konkurs na logo klubu seniora. Reprezentanci Klubów wykazali się dużą sprawnością fizyczną, poczuciem humoru i ogromnym zaangażowaniem we wszystkie konkurencje. Wszystkie Kluby zostały nagrodzone.
Ogromne zainteresowanie wzbudził konkurs na fraszkę z wykorzystaniem słów: aktywność, przemoc, senior, pomoc, policja. Jury w składzie Magdalena Jagiełłowicz z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Kruszwicy, Katarzyna Nowakowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kruszwicy oraz Elżbieta Budzińska z NZOZ Twoje Zdrowie stwierdziło, że wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą inwencją twórczą, a poziom był bardzo wysoki. Jury przyznało: wyróżnienie Teresa Gmura, III miejsce Romuald Tojek, II miejsce Anna Lewandowska, I miejsce Danuta Krzymińska.
Uczestnicy festynu (poszczególne Kluby) zaprezentowały swoje zdolności cukiernicze, którymi się wzajemnie częstowały. Wypieki były wyśmienite!!! Profesjonalną obsługę serwisu kawowego oraz grilla zapewniła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Kruszwicy.
Seniorzy mieli okazję potańczyć wraz z młodzieżą.
Przepiękną dekorację na tę okoliczność przygotowali uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Racicach.
Zapobieganie przemocy wobec osób starszych jest istotnym zagadnieniem starzejącego się społeczeństwa. Znikoma świadomość występowania tego problemu, brak wiedzy dotyczącej przemocy czy bezradność w rozwiązaniu trudnej sytuacji rodzi potrzebę podejmowania działań profilaktycznych i interwencyjnych w tym zakresie.
[FOTORELACJA]2528[/FOTORELACJA]
Realizacja projektu socjalnego była możliwa dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób. Szczególne podziękowania kierowane są do przedstawicieli Komisariatu Policji w Kruszwicy: asp. Marioli Witoń, asp. Karola Barczak, asp. Łukasza Kicińskiego, asp. Łukasza Zbawickiego, mł. asp. Marcina Kozłowskiego, przedstawicieli ochrony zdrowia: pani Agnieszki Kaniewskiej z GPLR Nasz Lekarz oraz pani Elżbiety Budzińskiej z NZOZ Twoje Zdrowie, przedstawicieli Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Inowrocławiu: pani Teresy Gmura i pani Aliny Prill, pani Anny Rybarczyk z Zespołu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kruszwicy, psychoterapeucie pani Hanny Mańkiewicz, pani Alicji Cieślak oraz pani Katarzyny Śmiłowskiej - Kościńskiej z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, księdza Wojciecha Daneckiego z par.pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, pani Beaty Motyka z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Racicach, pani Agnieszki Worsztynowicz z Zespołu Szkół Weterynaryjno-Przyrodniczych w Kobylnikach, pani Justyny Żabickiej z Zespołu Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kruszwicy, pana Andrzeja Michalak i pani Marii Jóźwiak z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Rady Senioralnej, pani Magdaleny Jagiełłowicz z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Kruszwicy, pani Katarzyny Nowakowskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kruszwicy, a przede wszystkim Przewodniczących Klubów Seniora i Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Seniorów biorących udział w projekcie.
Koordynator projektu- Magdalena Jaskulska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kruszwicy.
[ZT]20349[/ZT]
[ZT]20330[/ZT]
[ZT]20319[/ZT]
[ZT]20301[/ZT]
„W lusterku wszystko widać” . O kruszwickim braku kultu
Niby jak mam zbierać kupy ? One śmierdzą i nie wszystkie da się wziąć do ręki. Co w przypadku kiedy pies ma biegunkę, jak mam to zebrać, z gęstej trawy bo z chodnika to można zetrzeć ściereczką. Jeżeli wymagacie coś od właścicieli psów to należy sporządzić instrukcję, aby każdy wiedział jak ma właściwie postępować.
Krzysiu
12:02, 2025-07-03
Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc
Tytuł dzbana roku otrzymuje kierowca tegoż zestawu.
Juror
22:28, 2025-07-02
„W lusterku wszystko widać” . O kruszwickim braku kultu
Na Zagoplu od dawna nie kosi się trawników. Może wreszcie gmina przypomni sobie, że Kruszwica to nie tylko centrum.
Olo
15:17, 2025-07-02
Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc
Ciekawe czy miał cymbał radio? Włączone i co w nim usłyszał od kolegów po fachu ? Buahhaaaa
Katamaraniarz
09:37, 2025-07-02