Zamknij

Międzynarodowa konferencja we Włocławku: Ilona Dybicz z wykładem o Hortiterapii

10:56, 25.06.2023 Aktualizacja: 10:59, 25.06.2023
Skomentuj

Już w starożytności Galen mocno eksponował, że „zajęcie jest najlepszym naturalnym lekarzem i podstawą szczęścia człowieka”. To wskazanie od wieków nie traci na aktualności. Stosowane formy terapii zajęciowej wspomagają powrót i funkcjonowanie jednostek z niepełnosprawnościami w otoczeniu, poprzez ich usprawnianie w płaszczyznach: somatyczno-fizjologicznej, psychiczno-intelektualnej, duchowej i społecznej.

23 czerwca 2023 r. we Włocławku odbyła się Międzynarodowa konferencja "Terapia zajęciowa w zapobieganiu zachowaniom patologicznym". Organizatorami Konferencji byli: Sąd Okręgowy w Bydgoszczy i Warsztaty Terapii Zajęciowej we Włocławku.

[ZT]24435[/ZT]

Opiekunem naukowym i przewodnicząca konferencji była profesor Teresa Sołtysiak. Wśród prelegentów między innymi byli: prof. Teresa Sołtysiak, prof. Maria Szyszkowska, prof. Mariusz Jędrzejko, prof. Eugeniusz Moczuk, prof. Przemysław Grzybowski, prof. Slabko Volodymyr Mykolajovych, prof. Ji Zhidan. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Kruszwicy, którego organem prowadzącym jest Powiat Inowrocławski reprezentowała dyrektor Ilona Dybicz.

[FOTORELACJA]3074[/FOTORELACJA]

Pani dyrektor Ilona Dybicz wygłosiła odczyt „Hortiterapia, mój ogród, moje bezpieczeństwo i przyjazna przestrzeń” , jako jednej z wielu form wsparcia, stosowanej w kierowanej przez nią placówce. Hortiterapia to terapia ogrodem. To nie tylko terapia zielenią i bogactwem świata roślin, ale też kontakt z czterema żywiołami tj. z ziemią, powietrzem, wodą i ogniem w tym z życiodajną siłą energii słonecznej. Wykorzystująca zmysły wzroku, smaku, słuchu i dotyku, to także sadzenie, pielęgnacja, podlewanie, zbieranie i rozmnażanie roślin oraz pomoc w wykonywaniu innych czynności w ogrodzie.

Hortiterapia może ukoić nasze nerwy i pomóc chorym. Rozwija intelekt, modyfikuje samopoczucie oraz zwiększa sprawność motoryczną u osób z zaburzeniami ruchowymi i psychicznymi. Przywraca poczucie wewnętrznego ładu i bezpieczeństwa, zwalcza chaos i niepokój. Rośliny potrafią poprawić codziennie samopoczucie - a to ważny krok na drodze do zdrowia psychicznego.

Poprawę funkcjonowania emocjonalnego, poznawczego i społecznego, a także usprawnienie narządów ruchu. U młodzieży kontakt z ogrodem zwiększa samodyscyplinę, odpowiedzialność i kształtuje zachowania opiekuńcze, co wiąże się z poprawą koncentracji, cierpliwość, zwiększeniem chęci pokonywania trudności w szkole i bardziej rozważnym zachowaniem. Ogród kojarzy się pozytywnie z bezpieczną i przyjazną przestrzenią, która jest wolna od czynników stresogennych.

[ZT]24456[/ZT]

[ZT]24452[/ZT]

[ZT]24444[/ZT]

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%