Marszałek Piotr Całbecki podkreśla, że samorząd województwa konsekwentnie wspiera parki etnograficzne, które stanowią istotny element w prezentowaniu historii i życia dawnych mieszkańców Kujaw i Pomorza. Sierpień, jak zauważa, to idealny czas na odwiedzenie tych miejsc i zgłębienie ich historii.
Skansen Muzeum Etnograficznego w Toruniu, położony w centrum miasta, oferuje zwiedzającym możliwość zobaczenia dziewiętnastu dużych obiektów, takich jak chaty, stodoły i zabudowania gospodarskie z różnych części województwa, w tym z Kujaw, Borów Tucholskich, Kociewia, Kaszub, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej. Ekspozycja jest wzbogacona o drewniane płoty, piwniczki, gołębniki oraz ogródki, które razem tworzą malownicze zagrody, wiernie oddające obraz wsi sprzed dwóch stuleci.
Oprócz toruńskiego skansenu, Muzeum Etnograficzne zarządza także parkiem etnograficznym w Kaszczorku, gdzie głównym tematem jest rybołówstwo. Na jego terenie można zobaczyć osiemnastowieczną drewnianą chatę oraz inne zabudowania gospodarskie, przeniesione z ziemi chełmińskiej, a także stuletnie drewniane barki rzeczne.
W Wielkiej Nieszawce znajduje się Olenderski Park Etnograficzny, który przypomina o menonitach – protestanckich osadnikach z Niderlandów, którzy od XVI wieku zamieszkiwali nadwiślańskie tereny zalewowe. W skansenie odtworzono olenderską wieś z trzech siedlisk, zrekonstruowaną na powierzchni 5 hektarów, w której wnętrzach panuje klimat prostoty i skromności, typowy dla menonickich domostw. Znajduje się tam również menonicki cmentarz, który działał do 1945 roku.
Z kolei na terenie parku etnograficznego w Kłóbce, zwanego "Perłą Kujaw", znajdują się pieczołowicie odtworzone dworskie i wiejskie zabudowania Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Na powierzchni 5 hektarów rozmieszczono osiemnaście obiektów, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku. W skansenie można zobaczyć m.in. barokowy kościółek, wiatrak, kuźnię, dawną szkołę oraz strażacką remizę. Park zdobi także odrestaurowany Dwór Orpiszewskich, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska, jedyna narzeczona Fryderyka Chopina.
Dodatkową atrakcją Kłóbki jest wystawa „Gospodarka i rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej”, prezentowana we wnętrzach odrestaurowanego dziewiętnastowiecznego spichlerza, oraz działający dziewiętnastowieczny młyn wodny z oryginalną linią przemiału zboża.
Wszystkie te obiekty będzie można zwiedzać w Dniu Architektury Drewnianej, który odbędzie się 24 sierpnia. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
[ZT]34930[/ZT]
[ZT]34924[/ZT]
Uchwała o sprzedaży działki dla PTTK znów na sesji. Fin
Kto poniesie koszty sądowe? Gmina czy pan radny? I tak sobie myślę, że będzie to najgorszy sezon radnych: pokrzyczeli, kasę wzięli i nic nie zrobili. No i jak się macie wyborcy?
Git parufka
00:41, 2025-07-10
Uchwała o sprzedaży działki dla PTTK znów na sesji. Fin
Pan Dariusz Zdziarski na burmistrza kruszwicy naprawdę nie pozwoli nigdy żeby szkoły lub inne inwestycje były zamykanie naprawdę szacunek dla niego bo to jest człowiek na którym można zawsze polegać .
Mieszkaniec gminy Kr
22:50, 2025-07-09
Uchwała o sprzedaży działki dla PTTK znów na sesji. Fin
Pan Dariusz Zdziarski szacunek dla ciebie masz dobre słowo i jestem za wszystkim walczysz o wszystko jak i o szkoły tak i o różne inwestycje naprawdę szacunek.
Mieszkaniec gminy Kr
22:47, 2025-07-09
Uchwała o sprzedaży działki dla PTTK znów na sesji. Fin
Pan Dariusz Zdziarski ma rację wielki szacunek dla niego. Niech każdy da opinię na temat czy jest potrzebny PTTK czy nie ale moim zdaniem jest bo jednak jest duże zaangażowanie rowerzystów i coś cię dzieje w kruszwicy naprawdę Pan Dariusz Zdziarski ma dobre słowo jak zawsze popieram go .
Mieszkaniec Kruszwic
22:45, 2025-07-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz