Marszałek Piotr Całbecki podkreśla, że samorząd województwa konsekwentnie wspiera parki etnograficzne, które stanowią istotny element w prezentowaniu historii i życia dawnych mieszkańców Kujaw i Pomorza. Sierpień, jak zauważa, to idealny czas na odwiedzenie tych miejsc i zgłębienie ich historii.
Skansen Muzeum Etnograficznego w Toruniu, położony w centrum miasta, oferuje zwiedzającym możliwość zobaczenia dziewiętnastu dużych obiektów, takich jak chaty, stodoły i zabudowania gospodarskie z różnych części województwa, w tym z Kujaw, Borów Tucholskich, Kociewia, Kaszub, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej. Ekspozycja jest wzbogacona o drewniane płoty, piwniczki, gołębniki oraz ogródki, które razem tworzą malownicze zagrody, wiernie oddające obraz wsi sprzed dwóch stuleci.
Oprócz toruńskiego skansenu, Muzeum Etnograficzne zarządza także parkiem etnograficznym w Kaszczorku, gdzie głównym tematem jest rybołówstwo. Na jego terenie można zobaczyć osiemnastowieczną drewnianą chatę oraz inne zabudowania gospodarskie, przeniesione z ziemi chełmińskiej, a także stuletnie drewniane barki rzeczne.
W Wielkiej Nieszawce znajduje się Olenderski Park Etnograficzny, który przypomina o menonitach – protestanckich osadnikach z Niderlandów, którzy od XVI wieku zamieszkiwali nadwiślańskie tereny zalewowe. W skansenie odtworzono olenderską wieś z trzech siedlisk, zrekonstruowaną na powierzchni 5 hektarów, w której wnętrzach panuje klimat prostoty i skromności, typowy dla menonickich domostw. Znajduje się tam również menonicki cmentarz, który działał do 1945 roku.
Z kolei na terenie parku etnograficznego w Kłóbce, zwanego "Perłą Kujaw", znajdują się pieczołowicie odtworzone dworskie i wiejskie zabudowania Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Na powierzchni 5 hektarów rozmieszczono osiemnaście obiektów, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku. W skansenie można zobaczyć m.in. barokowy kościółek, wiatrak, kuźnię, dawną szkołę oraz strażacką remizę. Park zdobi także odrestaurowany Dwór Orpiszewskich, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska, jedyna narzeczona Fryderyka Chopina.
Dodatkową atrakcją Kłóbki jest wystawa „Gospodarka i rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej”, prezentowana we wnętrzach odrestaurowanego dziewiętnastowiecznego spichlerza, oraz działający dziewiętnastowieczny młyn wodny z oryginalną linią przemiału zboża.
Wszystkie te obiekty będzie można zwiedzać w Dniu Architektury Drewnianej, który odbędzie się 24 sierpnia. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
[ZT]34930[/ZT]
[ZT]34924[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz