Zamknij

Uczestniczyły w uroczystej Akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11:16, 13.11.2019 MOW Aktualizacja: 11:18, 13.11.2019
Skomentuj

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości”

J. Piłsudski

Bóg, Honor, Ojczyzna, to dewiza Wojska Polskiego, stanowiąca idealistyczne ujęcie wierności państwu. Jak ogromną wartość kryją te słowa mogły poczuć wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego dla Dziewcząt im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy, które wraz z kadrą pedagogiczną oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyły 8 listopada 2019r. w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

To już 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wspomnienia wojennych dziejów są nadal żywe i wciąż wzbudzające olbrzymie emocje. Marszałek Piłsudski powiedział, że „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium”. Historia narodu polskiego, który musiał zmierzyć się z okupantem, znosić głód, upodlenie, cierpienie, stratę najbliższych, kolejny raz rozbrzmiała w murach naszej placówki.  To dzień, który dla wielu jest najlepszą lekcją patriotyzmu i historii, a uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Akademia przede wszystkim miała przypomnieć te ciężkie dla Polaków czasy, ale także wywołać w nas refleksje. Uroczyście odśpiewany hymn narodowy, recytacje patriotycznych wierszy oraz pieśni patriotycznych, pozwoliły lepiej zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Za nieznajomość historii płaci się prędzej, czy później, wielką cenę, upadku gospodarczego, niewoli i krwi. Pani dyrektor- Ilona Dybicz, witając wszystkich bardzo serdecznie oraz dziękując za przybycie, również podkreśliła, że należy zawsze pamiętać o tożsamości narodowej i z należytym szacunkiem pielęgnować i doceniać wolność, którą wywalczyli dla Nas nasi przodkowie. Czym dla współczesnych ludzi jest  wolność i patriotyzm zgromadzeni mogli przekonać się oglądając film, stworzony przez pracowników Ośrodka, Pawła Lewartowskiego i Krzysztofa Pazderskiego. W projekcie wzięli udział pracownicy placówki wraz z wychowankami.

Wolność, którą wszyscy mamy szczęście doświadczać, okupiona była 123 latami niewoli. Naród polski nigdy się nie poddał, walczyliśmy, każdy na miarę swoich możliwości. Dzisiaj żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, ale nigdy nie powinniśmy zapominać o historii, o świadectwie, które jest wciąż żywe w pamięci osób, które musiały zmierzyć się z koszmarem wojny i okupacji. Jak trudne to były doświadczenia i jakie piętno odcisnęły na życiu zwyczajnych obywateli opowiedziała kombatantka zaproszona na uroczystość, Pani Irena Wawrowska, 90 – letnia mieszkanka Kruszwicy. Jej opowieści przeniosły wszystkich zgromadzonych w świat pełen lęku, strachu i codziennej walki o przetrwanie. Uświadomiły, jak wielką cenę musiał zapłacić naród polski za wolność, ale również o tym, jak niezwykłe rzeczy potrafi sprawić siła walki i chęć przetrwania. Pojawiły się łzy, wzruszenie, zaduma i refleksja.

Pomimo doświadczonego cierpienia Pani Irena jest kobietą pełną ciepła, wiary w drugiego człowieka, wdzięczności i uśmiechu, którym obdarowywała wszystkich, niemal przez całą rozmowę. Dla wychowanek była to bardzo ważna i niezapomniana lekcja żywej historii, za którą były bardzo wdzięczne.

Po zakończeniu części artystycznej dyrektor ośrodka Pani Ilona Dybicz podziękowała wychowankom, nauczycielom i wychowawcom za przygotowanie akademii, godny strój, przypięcie kotylionu oaz wysłuchanie apelu z prawdziwą powagą i zaangażowanie. Taki szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu.

Ośrodek Wychowawczy przystąpił również do akcji „Szkoła do hymnu”. 8 listopada 2019r. o symbolicznej godzinie 11.11 odbyło się w placówce narodowe odśpiewanie hymnu państwowego.

(MOW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%