Zamknij

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego [ZDJĘCIA]

artykuł sponsorowany + 10:02, 08.06.2021 Aktualizacja: 10:10, 08.06.2021
Skomentuj

Dzisiejsza (7 czerwca) uroczysta sesja sejmiku województwa w historycznym gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy była kulminacyjnym punktem oficjalnych obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. – To spotkanie dedykujemy naszym bohaterom – stwierdził w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki, odnosząc się do pracowników i funkcjonariuszy instytucji i służb zaangażowanych w walkę z epidemią Covid-19; przedstawiciele tych struktur byli specjalnymi gośćmi uroczystej sesji. 

Solennej mszy w bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo, która rozpoczęła dzisiejsze uroczystości, przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel. W nabożeństwie uczestniczyli członkowie zarządu województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i radni województwa, a także parlamentarzyści i przedstawiciele administracji rządowej. 

Gośćmi uroczystej, transmitowanej online sesji sejmiku byli m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, a także przedstawiciele blisko stu instytucji i służb w całym regionie zaangażowanych walkę z epidemią Covid-19, którzy odebrali specjalne podziękowania podpisane przez gospodarza województwa i przewodniczącą sejmiku. Oprawą posiedzenia były przygotowana przez toruńską Książnicę Kopernikańską wystawa poświęcona doktor Wandzie Błeńskiej (1911-2014), związanej biograficznie z Toruniem lekarce, która przez wiele lat prowadziła w Ugandzie ośrodek dla trędowatych, a także wykład na temat doktor Błeńskiej, który wygłosił prof. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 

[ZT]16451[/ZT]

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca Elżbieta Piniewska poświęcili swoje wystąpienia bohaterom walki z epidemią i doświadczeniu, przez które w związku z epidemią jako społeczność przechodzimy. 

- To dla nas wszystkich bardzo trudny czas. Jestem przekonana, że doświadczenie epidemii zmieni nas na zawsze. Była dla nas sprawdzianem społecznej solidarności, wrażliwości i odpowiedzialności. Przechodzimy przez nią razem, wzajemnie się wspierając, pocieszając, udzielając pomocy. Epidemia ma wymiar egalitarny. Wszyscy byliśmy narażeni na kontakt z wirusem, dlatego obserwujemy u nas wszystkich wzrost empatii i postaw prospołecznych. Zdaliśmy ten egzamin. Słowo „wspólnota” nabrało dla nas większego niż przedtem znaczenia. Wierzę, że każde doświadczenie, nawet to najtrudniejsze, nas wzmacnia. Mam nadzieję, że lekcja, której udzielił nam los, nie pójdzie na marne – mówiła pani przewodnicząca. Zacytowała słowa jednego z bohaterów „Dżumy” Alberta Camusa: „W ludziach więcej zasługuje na szacunek niż na pogardę.”  

- Dzisiejsze spotkanie dedykujemy naszym bohaterom. Są tutaj z nami przedstawiciele wszystkich instytucji, organizacji i służb bezpośrednio zaangażowanych w walkę z epidemią, niosących pomoc chorym i potrzebującym – powiedział gospodarz województwa. - Chcę podziękować panu wojewodzie Mikołajowi Bogdanowiczowi, który reprezentując rząd koordynował w naszym województwie ten obszar, za to, że mogliśmy wspólnie uczestniczyć w tym wielkim programie walki z pandemią, który powoli przechodzi do historii i będzie naszym wspólnym zwycięstwem. Dziękuję wszystkim służbom uczestniczącym w zarządzaniu kryzysowym.  

[ZT]16453[/ZT]

Szczególne podziękowania marszałek Piotr Całbecki skierował do medyków pracującym w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach covidowych, a także do personelu całodobowych domów opieki nad osobami niesamodzielnymi. Podkreślił też ogromną odpowiedzialności dyrektorów placówek medycznych, którzy w trudnej sytuacji, pod presją okoliczności musieli podejmować niezwykle ważące decyzje.  

Chwilą ciszy zebrani uczcili pracowników placówek służby zdrowi, którzy zmarli na Covid-19 niosąc pomoc chorym.  

[ZT]16457[/ZT]


 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc

Zastanawiam się skąd się tacy idioci biorą i otrzymują prawo jazdy kategorii C+E oraz wymagane świadectwa kwalifikacji. Co się dzieje z tymi ludźmi, czy to wina szczepionek na rzekomego wirusa z koroną czy co ? Ewolucja zatacza koło i ludzie na powrót małpieją, wjeżdżają na przejazdy kolejowe przy zamkniętych rogatkach i próbują zatrzymywać pociągi, czy jak w tym przypadku zawracają na drodze o szerokości 7 metrów zestawem długości 12 metrów. Brawo normalnie. Zapytam więc, dokąd ten świat zmierza ?

Vlad Palovnik

22:14, 2025-07-01

Bóg wina opuścił Kruszwicę w nadziei na lepsze jutro

A ja składam podziękowania dla Pana Przemysława Bohonosa za bezinteresowne i skuteczne działanie na rzecz naszej lokalnej kultury. Ratuje zabytki i ukazuje historię naszej gminy oraz regionu. Władza gminna ma się czego od Niego uczyć.

Agnieszka

19:12, 2025-07-01

O Żernikach na sesji rady powiatu i w Internecie

Ojca potrzebuje też droga z Kruszwicy do Sikorowa. Miejmy nadzieję, że te dwa polityczne koguciki nie okażą się bezradni wobec wszechpotężnej Wiesławy i już w 2030 r. znajdą się pieniądze na przebudowę tego odcinka. 🤣 A swoją drogą, to Zalesiak jest teraz z Pawłowską w opozycji do PO? 🙄

12:51, 2025-07-01

Archeologiczne kłamstwo pod Kruszwicą: Powołują się na

Braki w wykształceniu tudzież przejęzyczenia i pomyłki zdarzają się wszystkim. Odkręcanie i poprawianie trwa długo stąd wielka popularność świadomie wprowadzanych informacji nieprawdziwych - fejków, a nawet fekaliów.

...

08:55, 2025-07-01

0%