Zamknij

Grecki bożek może stać się atrakcją Kruszwicy

09:21, 25.09.2024 Aktualizacja: 09:29, 25.09.2024
Skomentuj
  • Mowa o Dionizosie, który w kulturze rzymskiej funkcjonował jako Bachus.

  • Pomnik przez lata stanowił wizytówkę Kujawskiej Wytwórni Win.

  • Figura została przejęta przez Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne w 2016 roku i umieszczona w kruszwickim magistracie.

Jak informuje Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne, zaproponowano nowemu burmistrzowi Kruszwicy Mikołajowi Bogdanowiczowi, zagospodarowanie figury Bachusa, bożka wina, który niegdyś zdobił główny budynek kruszwickiej winiarni. Zwiedzający miasto turyści, mogliby odwiedzać także wspomniany pomnik i poznać historię kruszwickiego winiarstwa.

Pomnik wraz z dwoma amforami powstał w latach 20. XX wieku. Na cokole znajdziemy datę 1927 rok. W marcu 2016 roku Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne wystąpiło do zarządu VIN-KON z prośbą o zabezpieczenie figury z czasów Henryka Makowskiego. Stowarzyszenie prowadząc rozmowy z Burmistrzem Kruszwicy Dariuszem Witczakiem uzgodniło, że figura wraz z amforami trafi do kruszwickiego magistratu.

- Zaproponowaliśmy burmistrzowi, aby Dionizos stał się jedną z atrakcji turystycznych Kruszwicy. Taki postulat zgłosiła członek zarządu Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego, Magdalena Jagiełłowicz oraz przekazaliśmy go na piśmie do Urzędu Miejskiego  - podaje Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne Zdajemy sobie sprawę, że pomnik będzie trzeba wyremontować . Mimo upływu lat jest on jednak nadal w dobrym stanie. Działań wymaga na pewno ustabilizowanie konstrukcji figury - w czasach PRL Dionizos został przeniesiony z głównego budynku na budynek mniejszy tuż obok. Był on jednak na tyle ciężki, że został przedzielony na trzy części (doświadczyliśmy tego podczas demontażu w 2016 roku). Mimo tego, figura nie przewróciła się - czytamy w internetowym poście.

Figura z 1927 roku zdobiła front budynku z bramą wjazdową do winiarni nad dużym gzymsem z napisem "Henryk Makowski". Po wojnie została podzielona na trzy części i przeniesiona na budynek fermentacji. Tam ponownie ją zmontowano. Upływający czas powodował jednak jej niszczenie. 

Figura "Bachusa" została przeniesiona dzięki pracownikom Referatu gospodarki komunalnej i robót publicznych Urzędu Miejskiego (panowie Mirosław Ziółkowski i Mirosława Kiciński), Bogdanowi Kwiatkowskiemu oraz strażakom kruszwickiej straży pożarnej. Zaangażowany w pomoc ocalenia figury był również Ireneusz Springer, który przekazał informacje o figurze Nadgoplańskiemu Towarzystwu Historycznemu i Danuta Derenda z VIN-KON (pomoc w udzielenie informacji).

Kim był Dionizos?

Dionizos w mitologii greckiej bóg wina, winorośli, urodzaju, ekstazy i teatru. Był synem Zeusa i śmiertelniczki Semele. Jego kult związany był z rytualnymi obrzędami, podczas których czczono naturę i płodność, często w atmosferze radości i świętowania. Dionizos symbolizował również odrodzenie i życie po śmierci. W sztuce często przedstawiany z winoroślą, kielichem wina oraz w otoczeniu satyrów i menad. W mitologii rzymskiej odpowiadał mu Bachus.

[ZT]36030[/ZT]

[ZT]36023[/ZT]

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%