Zamknij

Bóg wina opuścił Kruszwicę w nadziei na lepsze jutro [ZDJĘCIA]

16:11, 30.06.2025 Aktualizacja: 17:36, 30.06.2025
Skomentuj
  • 30 czerwca 2025 roku zakończył się kolejny etap w historii figury przedstawiającej Bachusa (Dionizosa), niegdyś zdobiącej frontową część kruszwickiej winiarni Henryka Makowskiego przy ulicy Poznańskiej.

  • Rzeźba Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego, przechowywana przez dziewięć lat w garażu gminnym, została bezpiecznie przetransportowana do Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

  • Operację przeprowadzIiła pro publico bono, na prośbę Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego, firma Zygmunta Chmielewskiego "Chmielewski Budownictwo". Zabezpieczenie figury wsparli pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej.

Figura z 1927 roku, przedstawiająca Bachusa (greckiego Dionizosa) – rzymskiego boga wina – wraz z dwoma amforami, stanowiła przez dekady symbol Kujawskiej Wytwórni Win. Po II wojnie światowej została przeniesiona z głównego budynku winiarni na sąsiedni obiekt, a podczas tej operacji podzielono ją na trzy części. Przez lata eksploatacji i kolejnych zmian lokalizacji uległa uszkodzeniom i wymaga obecnie gruntownego remontu.

W 2016 roku Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne wystąpiło do ówczesnego zarządu VIN-KON z prośbą o przekazanie figury, która została następnie przetransportowana do kruszwickiego magistratu celem jej odnowienia oraz udostępnienia mieszkańcom. Pomoc w zabezpieczeniu rzeźby zapewnili pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej, strażacy OSP Kruszwica oraz członkowie stowarzyszenia. Od tego czasu figura przechowywana była w garażu, oczekując na decyzję.

[FOTORELACJA]5456[/FOTORELACJA]

W ubiegłym roku stowarzyszenie informowało, że jest nadzieja iż figura zostanie wyremontowana i stanie się atrakcją turystyczną. Na razie jednak trafiła do inowrocławskiego muzeum w formie depozytu.

W czerwcu 2025 roku stowarzyszenie zwróciło się do władz o umożliwienie dostępu do rzeźby. Dzięki wsparciu logistycznemu i technicznemu firmy Zygmunta Chmielewskiego, transport do muzeum został skutecznie zrealizowany.

Jak poinformowało Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne, figura trafiła do muzeum w formie depozytu. Docelowo planowany jest jej powrót do Kruszwicy, gdzie miałaby stać się elementem stałej ekspozycji związanej z lokalnym dziedzictwem winiarskim. Umieszczenie figury w muzeum stwarza możliwość jej konserwacji i odnowienia, co jest niezbędne po latach zaniedbań i wcześniejszych uszkodzeniach.

Właścicielem pomnika jest Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.

[DAWNY]1751293502917[/DAWNY]

PODZIĘKOWANIA

Zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do bezpiecznego przetransportowania figury Bachusa z Kruszwicy do Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Wyrazy uznania kierujemy do pana Zygmunta Chmielewskiego oraz pracowników firmy Chmielewski Budownictwo za nieodpłatną pomoc, zaangażowanie i profesjonalizm, dzięki którym operacja została przeprowadzona pro publico bono.

Dziękujemy Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, które zdecydowało się przyjąć figurę w depozyt, stwarzając tym samym możliwość jej zabezpieczenia i przyszłej konserwacji.

Podziękowania kierujemy do pana Kacpra Stróżyńskiego oraz redakcji portalu mojakruszwica.pl za przygotowanie i udostępnienie pamiątkowej fotorelacji dokumentującej całe wydarzenie.

Dziękujemy panu Kamilowi Kozłowskiemu oraz pracownikom Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Kruszwicy za organizacyjne i techniczne wsparcie podczas przygotowań i transportu.

Słowa uznania kierujemy do Zarządu Dróg Powiatowych w Inowrocławiu, a w szczególności do dyrektora Marcina Woźniaka za życzliwość, sprawną koordynację i otwartość na potrzeby przedsięwzięcia.

Wyrażamy wdzięczność dyrektorowi Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz pracownikom muzeum za pomoc w rozładunku i zabezpieczeniu figury po jej przybyciu do placówki.

Na koniec składamy podziękowania byłemu Burmistrzowi Kruszwicy, panu Dariuszowi Witczakowi, za wsparcie w przejęciu figury w 2016 roku i wieloletnią troskę o ten cenny element lokalnego dziedzictwa.

Z wyrazami wdzięczności

Zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego

[ZT]43575[/ZT]

[ZT]43571[/ZT]

(pb, fot. KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MBCMBC

4 2

Najlepiej wydać i sprawa załatwiona, problem z głowy. To nasza kruszwicka pamiątka zatem nie robi sie takich numerów. Podobnie było z lokomotywą TkT48 wydaną z dworca Inowrocławia do Łazieńca k. Aleksandrowa. Wstydźcie się wy którzy o takich akcjach decydują.

22:28, 30.06.2025
Odpowiedzi:4
Odpowiedz

J.J.

2 2

Najlepiej to nie pisać takich bzdur bo IP zostaje w komputerze. Pomnik idzie w depozyt bo w muzeum będzie szansa na jego renowację w przeciwieństwie do 9 letniego pobytu w gminnym garażu. W artykyle wyraźnie napisano, że ma do Kruszwicy powrócić. Prawie dekadę nic z nimi nie zrobiono i to nikomu nie przeszkadzało. Bardzo dobrze, że muzeum pomoże.

06:26, 01.07.2025

Koniu Koniu

2 1

Każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii, zatem nic tu po IP skoro nie popełniono przestępstwa np. ( obrażanie, groźby ect. )

08:22, 01.07.2025

J.J.

0 2

A kłamstwo? :)

09:30, 01.07.2025

KoniuKoniu

1 0

Politycy też kłamią na potęgę i jakoś nikt ich za to nie ściga hehehehe

12:37, 01.07.2025

Agnieszka Agnieszka

5 1

A ja składam podziękowania dla Pana Przemysława Bohonosa za bezinteresowne i skuteczne działanie na rzecz naszej lokalnej kultury. Ratuje zabytki i ukazuje historię naszej gminy oraz regionu. Władza gminna ma się czego od Niego uczyć.

19:12, 01.07.2025
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

GacopyrzGacopyrz

0 0

więc należy przyznać medal

22:19, 01.07.2025

PBPB

0 0

Dziękuję za miłe słowo. Dla mnie najważniejsza jest osobista satysfakcja z tego, że czasem udaje się coś dobrego zrobić. Medale są zbędne – najcenniejsze jest to, że wspólnie możemy coś zostawić po sobie.

Figura Bachusa to świetna pamiątka – każdy, kto dorzucił swoją cegiełkę, zasługuje na uznanie. Wspominaliśmy już nazwiska osób, bez których ta figura nie byłaby dziś tam, gdzie jest – i to także dotyczy roku 2016.

Co do gminy – nie oczekuję, że się czegoś nauczy. Wystarczy, żeby nie przeszkadzała a różnie to bywa na różnych polach ale politycy tak mają 😉.

04:41, 02.07.2025


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc

Zastanawiam się skąd się tacy idioci biorą i otrzymują prawo jazdy kategorii C+E oraz wymagane świadectwa kwalifikacji. Co się dzieje z tymi ludźmi, czy to wina szczepionek na rzekomego wirusa z koroną czy co ? Ewolucja zatacza koło i ludzie na powrót małpieją, wjeżdżają na przejazdy kolejowe przy zamkniętych rogatkach i próbują zatrzymywać pociągi, czy jak w tym przypadku zawracają na drodze o szerokości 7 metrów zestawem długości 12 metrów. Brawo normalnie. Zapytam więc, dokąd ten świat zmierza ?

Vlad Palovnik

22:14, 2025-07-01

Bóg wina opuścił Kruszwicę w nadziei na lepsze jutro

A ja składam podziękowania dla Pana Przemysława Bohonosa za bezinteresowne i skuteczne działanie na rzecz naszej lokalnej kultury. Ratuje zabytki i ukazuje historię naszej gminy oraz regionu. Władza gminna ma się czego od Niego uczyć.

Agnieszka

19:12, 2025-07-01

O Żernikach na sesji rady powiatu i w Internecie

Ojca potrzebuje też droga z Kruszwicy do Sikorowa. Miejmy nadzieję, że te dwa polityczne koguciki nie okażą się bezradni wobec wszechpotężnej Wiesławy i już w 2030 r. znajdą się pieniądze na przebudowę tego odcinka. 🤣 A swoją drogą, to Zalesiak jest teraz z Pawłowską w opozycji do PO? 🙄

12:51, 2025-07-01

Archeologiczne kłamstwo pod Kruszwicą: Powołują się na

Braki w wykształceniu tudzież przejęzyczenia i pomyłki zdarzają się wszystkim. Odkręcanie i poprawianie trwa długo stąd wielka popularność świadomie wprowadzanych informacji nieprawdziwych - fejków, a nawet fekaliów.

...

08:55, 2025-07-01

0%