Dwór w latach 80. XX wieku należał do Kombinatu PGR w Kobylnikach. Pałac został wybudowany w 1913 roku przez Tadeusza Twardowskiego. W czasie II Wojny Światowej pałac wraz z majątkiem stanowił własność Niemca Hansa Guderiana.
Otrzymał w darze od Adolfa Hitlera 11 października 1943 majątek o powierzchni 947,38 ha w Deipenhof, przy czym wywłaszczono jego polskich właścicieli – rodzinę Twardowskich. Heinz Guderian w swoich „Wspomnieniach żołnierza” wskazuje datę 4 września 1943 jako dzień otrzymania telegramu z zawiadomieniem o otrzymaniu majątku. Jego żona przeprowadziła się tam w październiku 1943 i pozostała tamże do 20 stycznia 1945 roku
Heinz Wilhelm Guderian (1888–1954) – niemiecki generał pułkownik Wehrmachtu, teoretyk wojskowości i twórca nowoczesnej doktryny wojsk pancernych. Urodził się 17 czerwca 1888 r. w Chełmnie (wówczas Kulm, Prusy Zachodnie). Był autorem koncepcji „wojny błyskawicznej” (blitzkrieg), opisanej w głośnej książce Achtung – Panzer! (1937), zakładającej zmasowane uderzenia związków pancernych wspieranych lotnictwem. W czasie II wojny światowej dowodził m.in. XIX Korpusem i 2 Armią Pancerną. Odegrał kluczową rolę w kampanii wrześniowej, francuskiej i początkowych operacjach przeciw ZSRR.
[FOTORELACJA]5508[/FOTORELACJA]
Jako Generalny Inspektor Wojsk Pancernych odpowiadał za rozwój i modernizację broni pancernej III Rzeszy. W latach 1944–1945 był szefem sztabu Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH). Po wojnie współpracował z amerykańską armią jako konsultant i autor analiz działań wojennych. Choć unikał oskarżeń o zbrodnie wojenne, jego rola jako wysokiego dowódcy Wehrmachtu i beneficjenta nazistowskiego systemu budzi kontrowersje. Zmarł 14 maja 1954 r. w Schwangau. Opublikował wspomnienia pt. Wspomnienia żołnierza (Erinnerungen eines Soldaten, 1951), w których przedstawił subiektywną wizję swojej kariery.
Od 1946 roku właścicielem wsi był Skarb Państwa, a w 1972 roku właścicielem i użytkownikiem pałacu został Kombinat PGR w Kobylnikach Piaskach. W 1974 roku przeprowadzono remont kapitalny. Wśród postulatów konserwatorskich znalazło się uporządkowanie schodów prowadzących na parter ogrodowy od strony elewacji południowej. Obecnie udynek wrócił do rąk potomków dawnych właścicieli.
W dokumentacji sporządzonej w 1983 roku odnotowano szczegółowy stan zachowania oraz układ architektoniczny pałacu położonego na skraju wsi Głębokie, w zachodniej części miejscowości. Obiekt otacza park krajobrazowy z pomnikami przyrody od strony południowo-zachodniej.
Pałac został wzniesiony w konstrukcji tradycyjnej, murowany z cegły na zaprawie cementowo-wapiennej, posadowiony na fundamencie z kamienia polnego. Budynek ma zwartą bryłę o układzie dwukondygnacyjnym, założoną na planie wydłużonego prostokąta. Dach mansardowy, wysoki, kryty dachówką karpiówką ułożoną na dwulet. Ściany zewnętrzne i wewnętrzne tynkowane, stan zachowania wszystkich elementów konstrukcyjnych oceniono jako dobry.
Elewacja frontowa (północna) jest dziewięcioosiowa, z trójosiowym portykiem wspartym na czterech pseudodoryckich kolumnach, zwieńczonym trójkątnym tympanonem. W tympanonie znajduje się trójdzielne okno. Elewacja południowa (ogrodowa) posiada ośmioosiowy układ z centralnym ryzalitem czteroosiowym. Pozostałe elewacje (wschodnia i zachodnia) również wykazują symetryczny, klasycystyczny układ z obecnością ryzalitów i okien powiekowych w dachu. Podziały horyzontalne wyznaczają gzymsy – międzypiętrowy i koronujący, a całość elewacji wzbogacają płaskie pilastry i opaski tynkowe.
Wnętrze pałacu było pierwotnie dwutraktowe z centralnym korytarzykiem, sienią i klatką schodową na osi ryzalitu. Stan pierwotny uległ jednak przekształceniu w wyniku wprowadzenia licznych ścianek działowych, mających na celu adaptację budynku do nowej funkcji – przedszkola. Pomieszczenia na piętrze przekształcono na mieszkania dla pracowników Zakładu Rolnego. Wnętrza wyposażone zostały w podłogi parkietowe, a w hallu zachowano ceramiczne posadzki i kasetonowy, gipsowy sufit. Stolarka drzwiowa i okienna, dekoracje sztukatorskie oraz opaski okienne i dekoracje reliefowe pozostały w dobrym stanie.
Strych stanowi jedną przestrzeń, przykrytą drewnianą więźbą dachową w układzie płatwiowo-krokwiowym wspartą na stolcach z zastrzałami. Piwnice są wysokie, nakryte sklepieniem ceglanym typu Klein, z korytarzem i rozmieszczonymi po obu stronach pomieszczeniami piwnicznymi.
Instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne oraz ogrzewanie centralne były zachowane i funkcjonujące w momencie sporządzania dokumentacji.
Wszystkie elementy konstrukcyjne, architektoniczne i dekoracyjne zostały ocenione w 1983 roku jako zachowane dobrze.
Kalendarium
XV–XVI wiek▶ Właścicielami wsi Głębokie są przedstawiciele rodu Głębockich.
1818▶ Właścicielką Głębokiego zostaje Magdalena von Zaborowska.
1829▶ Majątek przechodzi na Konstancję Jeżewską z d. Zaborowską oraz jej potomków z rodu Jeżewskich.
1895▶ Głębokie przechodzi w ręce Władysławy von Hulewicz z d. Zawisza Czarny.
1902▶ Majątek nabywa rodzina Twardowskich.
1913▶ Tadeusz Twardowski buduje w Głębokiem dwukondygnacyjny pałac w stylu neoklasycystycznym.▶ Obiekt wyróżnia monumentalny portyk kolumnowy, trójkątny fronton i czterospadowy dach mansardowy pokryty dachówką.▶ Majątek zostaje zmechanizowany, uruchomiona zostaje kolejka polowa, powstaje także lądowisko dla samolotu.
1943▶ W czasie II wojny światowej właścicielem majątku zostaje niemiecki generał Heinz Guderian.
1945–1946▶ Po zakończeniu wojny majątek przechodzi na własność Skarbu Państwa Polskiego.
1972▶ Pałac i teren użytkowany jest przez PGR Kobylniki – Piaski.
1974▶ PGR przeprowadza w pałacu remont.
1983▶ Sporządzona zostaje dokumentacja techniczna i konserwatorska pałacu, która odnotowuje dobry stan zachowania budynku i jego elementów architektonicznych.
XXI wiek ▶ Budynek zwrócono potomkom dawnych właścicieli.
11 ciekawostek o Parku
[ZT]41823[/ZT]
[ZT]41691[/ZT]
[ZT]41622[/ZT]
[ZT]41230[/ZT]
[DAWNY]1752638978516[/DAWNY]
[ZT]44043[/ZT]
[ZT]44041[/ZT]
[ZT]44042[/ZT]
Festyn Rodzinny w Lachmirowicach. Zabawa mimo kapryśnej
Frekwencja 100%?
Laura Palmer
20:32, 2025-07-15
Festyn Rodzinny w Lachmirowicach. Zabawa mimo kapryśnej
Podobno była Agnieszka Chylińska 😀
Xxx
18:12, 2025-07-15
Dwa miesiące aresztu dla Roberta W. w sprawie bestialsk
ponoć juz nie siedzi w areszcie tylko w szpitalu psychiatrycznym. Jeszcze rentę dostanie i państwo będzie płacić z funduszu na 3 dzieci
prima
17:44, 2025-07-15
Szansa na nowy węzeł obwodnicy w Sikorowie. Omówiono te
Przejdźmy od słów do czynów. Chciałbym powiedzieć kilka słów...
Ścieżka
19:08, 2025-07-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz