Zamknij

Sumy giganty z kruszwickiego jeziora [VIDEO]

PB + 08:47, 08.07.2023 Aktualizacja: 10:54, 08.07.2023
Skomentuj

Nie wszyscy wiedzą, że sum gigant z Gopła istnieje i ma się dobrze. W siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia możemy podziwiać zakonserwowanego osobnika, którego złowiono w latach 70. XX wieku. Odwiedzając muzuem, nie trudno skomentować, że sum po "prostu robi wrażenie". Szkoda, że dziś trafić na taką rybę w Gople jest praktycznie rzeczą niemożliwą.

Choć sum z Gopła nie był rekordowy (do największego okazu zabrakło mu dokładnie 23 centymetry) to i tak wzbudza respekt. Osobnika udało się złowić w połowie lat 70. XX wieku. Czyn ten uwieczniono na fotografiach dostępnych w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Sumy potrafią osiągać długość nawet 3 metrów i są drugą co do wielkości rybą Europy po biełudze. Zasiedlając wody zlewiska Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego, sum rozprzestrzenił się na wschodzie aż po Hiszpanię na zachodzie. Na północy, jego terytorium sięga do Zatoki Botnickiej, obejmując południowe i środkowe regiony Szwecji oraz południową część Finlandii. Gatunek ten został również introdukowany we Francji, we Włoszech oraz na Półwyspie Iberyjskim.

Sum jest najczęściej spotykany w dużych rzekach i zbiornikach zaporowych. Jako mieszkaniec jezior, jest rzadszy. Ta nocna bestia jest najaktywniejsza po zachodzie słońca, podczas gdy w ciągu dnia spędza czas w dolnych partiach wód, przy dnie, w miejscach o spokojnym przepływie. Jest to ryba o osiadłym trybie życia, która z natury jest samotnikiem. W okresie zimowym, od grudnia do lutego, sum nie żeruje.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Ciało suma jest długie i pozbawione łusek. Głowa jest duża, a otwór gębowy - szeroki i silnie uzębiony. Charakterystycznymi cechami są dwa długie wąsy znajdujące się nad górną szczęką oraz cztery krótsze, umiejscowione pod dolną szczęką. Płetwa grzbietowa suma jest silnie zredukowana, natomiast płetwa odbytowa jest bardzo długa i sięga prawie do zaokrąglonej płetwy ogonowej. Ogon jest wyjątkowo długi i stanowi aż 3/5 długości całego ciała.

Ubarwienie suma jest zmienną cechą i zależy od środowiska. Grzbiet jest zwykle ciemny lub prawie czarny, czasem z zielonkawym, niebieskawym lub brązowawym odcieniem. Boki są ciemnożółtawe do białych, z wyraźnym szarobrązowym wzorem marmurkowym. Brzuch jest szarobiały z ciemnymi, nieregularnymi plamami. Wśród suma można czasami spotkać również osobniki albinotyczne z czerwonymi oczami.

Złowione w Kruszwicy sumy to dwa duże okazy, które do pamiątkowej fotografii zaprezentowali Marian Liszkowski i Mieczysław Kolczyński w 1974 roku. Oba osobniki miały wagę ponad 70 kilogramów i długość około 250 centymetrów.

@mojakruszwica.pl

Sum gigant w Kruszwicy (250 cm, 70 kg)

♬ oryginalny dźwięk – mojakruszwica.pl - mojakruszwica.pl

[ZT]24687[/ZT]

Rekordy w wędkarstwie sumowym obecnie

Aktualny, oficjalny rekord w naszym kraju należy do Mateusza Kalkowskiego, który złowił rekordową rybę o długości 261 cm.

W maju ustanowiony został nowy rekord świata w wędkarstwie sumowym. Włoch Alessandro Biancardi złowił rybę, która mierzyła 285 centymetrów (poprzednio rekord należał do Niemca Stefana Seussa, a jego sum miał 281 cm)

 

(.)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%