Zamknij
REKLAMA

Wyjątkowy dzień dla parafii św. Teresy. Jutro będziemy świętować 90 rocznicę poświęcenia i oddania do użytku kościoła

20:08, 10.08.2019 | M.T.
Skomentuj
REKLAMA

 

Jak informuje tereska.eu, o godzinie 11:00 rozpoczną się uroczystości kościelne poświęcone 90 rocznicy powstania i oddania kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy. To ważny dzień dla parafii dokumentujący działalność przybytku.

Kościół był budowany od 1926 do 1929 roku. Na Na prośbę księdza prałata Schoenborna – proboszcza kruszwickiej parafii, zaprojektował architekt: Stefan Cybichowski z Poznania. Ze względu na problemy finansowe prace przy budowie kościoła zakończyły się w 1928 roku. Rok później świątynia została poświęcona przez księdza kardynała Augusta Hlonda (prymasa Polski) i księdza biskupa Antoniego Laubitza (biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej). 

Podczas okupacji hitlerowcy zniszczyli wieżyczkę na kopule oraz ołtarz główny i zamienili świątynię na magazyn. Po zakończeniu II wojny światowej przywrócono budowli sakralny charakter i pełnił dalej rolę świątyni rzymskokatolickiej.

W 1984 ustanowiony kościołem parafialnym przez księdza prymasa Józefa Glempa. Jako wotum na jubileusz stulecia śmierci patronki świątyni św. Teresy od Dzieciątka Jezus, przebudowano prezbiterium i wybudowano murowany ołtarz. W 2004 roku zamontowano na kopule odbudowaną wieżyczkę wraz z kopią krzyża, przywracając świątyni wygląd z 1939 roku.

Więcej TUTAJ.

(M.T.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz