- Zmarł wielki przyjaciel i piewca dziejów Kruszwicy i Nadgopla. Miałem wielką przyjemność pracować na Jego wykopaliskach na Mietlicy i poznawać pod kierunkiem Profesora podstawy archeologii. Dziękuję Panie Profesorze za wszystko, za Pańskie rady, mądrość i poczucie humoru. Nauka polska i Kujawiacy ponieśli ogromną stratę... R.I.P Mistrzu! - napisał Dariusz Kurzawa.
Profesor Wojciech Dzieduszycki był polskim archeologiem. Specjalizował się w archeologii pradziejowej i średniowiecza; nauczyciel akademicki związany z Polską Akademią Nauk oraz Uniwersytetem Zielonogórskim.
Urodził się w 1946 roku w Poznaniu, gdzie w 1965 roku zdał egzamin maturalny w III Liceum Ogólnokształcącym. W tym samym roku podjął studia na kierunku etnologia i antropologia kulturowa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, które zakończył zdobywając tytuł magistra w 1970 roku na podstawie pracy pt. Ceramika z wczesnośredniowiecznego Kaszowa w pow. milickim.
Jeszcze w trakcie studiów w 1968 roku rozpoczął pracę w poznańskim Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk. Dwa lata później po otrzymaniu dyplomu magisterskiego został tam zatrudniony na stanowisku asystenta. W 1977 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy Wczesnośredniowieczna ceramika kruszwicka na tle rozwoju ceramiki wczesnopolskiej, a w 1978 roku awansował na stanowisko adiunkta. W 1996 roku otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie rozprawy pt. Kruszce w systemach wartości i wymiany społeczeństwa Polski wczesnośredniowiecznej. Rok później na poznańskim oddziale PAN awansował na stanowisko docenta.
Profesor Wojciech Dzieduszycki był honorowym obywatelem Kruszwicy.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki związanej z archeologią pradziejową i średniowieczną, dziejami kultury materialnej i duchowej, zagadnieniami systemów wartości i wymiany, rolą symboliki w dziejach społeczeństw pradziejowych i średniowiecznych, ekologią historyczną oraz dziejami ośrodków wczesnopaństwowych w Polsce. Do jego najważniejszych prac należą:
Wczesnomiejska ceramika kruszwicka w okresie od 2 połowy X wieku do połowy XIV wieku, Wrocław 1982.
Gopło. Przyroda i człowiek, Poznań 1993, współautor.
Kruszce w systemach wartości i wymiany społeczeństwa Polski wczesnośredniowiecznej, Poznań 1995.
fotografia archiwum Dariusza Kurzawy/Facebook
[PORADA]
[POGODA]1606574356267[/POGODA]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Policjanci udzielili pomocy zakrwawionemu mężczyźnie
Należy się pochwała oraz nagrody pieniężne. Przynajmniej wiadomo że nie wszyscy mają znieczulicę. Nie dawno Policjanci pobili chłopaka bo był pod wpływem narkotyków. W Inowrocławiu taką osobą trzeba było zawieść do szpitala nie znęcać się. Po prostu zrobili sobie zabawę czyimś kosztem. Chłopak nie żyje bo władza sobie zabawę rozrywkę zrobiła. Ktoś taki nie miał prawa nosić munduru. Pewno to nie pierwszy raz robili sobie zabawę. Może Komendant coś wiedział o wcześniejszych wybrykach nie zrobił nic. Dobrze znam policję z tego miasta.
Michael
16:34, 2025-05-17
Działania „Trzeźwy Poranek”
To poranki też piją alkohol? 😲
Michael
16:19, 2025-05-17
Adrian Zandberg w Inowrocławiu: Tusk i Kaczyński na eme
Kaczyński powinien być dawno temu na emeryturze nie robi nic tylko gada głupoty. Tusk mówi mało ale z sensem wie co się dzieje na świecie.
Michael
16:14, 2025-05-17
Pożar w drukarni Pozkal w Inowrocławiu. Czy miejsca
Obecnie cała Polska się pali nie ma się co dziwić.
Michael
16:04, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz