Zamknij
REKLAMA

Tadeusz Gawrysiak: Mój Drogi Samorządzie?

21:32, 22.02.2022 | Tadeusz Gawrysiak, grafika: Marinus van Reymerswaele
Skomentuj
REKLAMA

Ośmielam się do Ciebie skreślić tych parę zdań bowiem ostatnio na portalu MojaKruszwica.pl rozgorzała wielka dyskusja na temat zarobków w naszym samorządzie. Temat jest bardzo gorący o czym świadczy niespotykana ilość komentarzy na portalu. Dlatego i ja pozwoliłem sobie wtrącić swoje trzy grosze i przedstawić własne zdanie na ten temat.

Uważam, że osoby stojące na czele samorządu powinny dobrze zarabiać szczególnie: burmistrz, skarbnik, sekretarz dyrektorzy jednostek wydzielonych wydzielonych takich jak MOPS, Centrum Ziemowit, czy zarządzający oświatą. Ale moim zdaniem muszą spełniać określone warunki:                    

  • posiadać właściwe do stanowiska kompetencje, albo bardzo szybko się douczyć, nie wystarczą rekomendacje partyjne, rodzinne czy zwykłe kolesiostwo popularnie zwane sitwą,
  • do tego mieć sporo doświadczenia życiowego i wykazywać się pracowitością,
  • powinni mieć wpojone określone zasady moralne w obecnych czasach z tym jest coraz gorzej,
  • praca ich powinna przynosić realne i mierzalne korzyści mieszkańcom, 
  • dobrze by było gdyby mieli odpowiedni charakter tj. to co nazywa się charyzmą.

Najogólniej rzecz biorąc powinien być dobrym fachowcem bo jak wiemy często  osoba chociaż posiada formalne wykształcenie nie zawsze jest dobrym menadżerem, lekarzem czy prawnikiem przykłady można mnożyć. 

Państwo sami muszą zdecydować, czy nasi włodarze spełniają powyższe kryteria jeśli tak to powinni dobrze zarabiać, jeśli nie to jest to sytuacja wysoce niestosowna. Ale włodarz Kruszwicy  na pewno nie może zarabiać tyle co minister lub prezydent dużego miasta. Pieniądze na wynagrodzenia nie są jak manna z nieba, ale czasami z ciężko płaconych podatków przez naszych mieszkańców, dlatego mają prawo oczekiwać że gmina będzie dobrze zarządzana. Jeżeli zarządzanie w Kruszwicy  jest na takim poziomie jak podaje Rzeczpospolita to takie zarobki są co najmniej nieprzyzwoite. Mieszkańcy szybko mogą dojść do przekonania, że polityka jest jedynym zawodem w którym im mniej umiesz tym więcej zarabiasz.

Dla przykładu podam jaki standard etyczny obowiązywał na początku funkcjonowania naszego samorządu. Weszła wtedy ustawa która umożliwiała przekazanie Państwowego Przedsiębiorstwa Komunalnego na majątek samorządu tzw. komunalizacja. Trzeba było wybrać przyszłą formę organizacyjną Przedsiębiorstwa Komun. Albo przekształcić w jednostkę budżetową, albo w spółkę z oo.  podlegającą rygorom nowego wtedy kodeksu handlowego. Myśmy zdecydowali Uchwałą Rady Miasta aby przedsiębiorstwo miało  nowoczesną formę  na owe czasy formę spółki, trzeba wtedy było wybrać zarząd i radę nadzorczą spółki. Zarząd miasta którego byłem przewodniczącym obawiał się, że proces przekształcenia może wymknąć się spod kontroli samorządu, sektor prywatny miał wtedy duży apetyt aby się uwłaszczyć na tym majątku oczywiście za tanie pieniądze. Konsekwencje dla mieszkańców takiego uwłaszczenia dla mieszkańców mogłyby być bardzo poważne np. w postaci wysokich cen za wodę, ciepło, czynszów w lokalach komunalnych itp. Patrząc obecnie na ceny śmieci i innych mediów nie wiem, czy samorząd właściwie dba o dobro mieszkańców.

Dlatego Rada Miasta wybrała cztery osoby do Rady Nadzorczej tj. ówczesnego jej przewodniczącego dwóch radnych oraz mnie. Na pierwszym posiedzeniu Rady Nadzorczej na jej przewodniczącego wybrano mnie na  trzy lata, wystąpił wtedy problem jej wynagrodzenia. Wtedy jasno postawiłem na posiedzeniu wniosek, że my za ten cały okres nie bierzemy ani złotówki a jesteśmy tu po to, aby dopilnować przekształcenia. Wniosek został przegłosowany jednomyślnie, jeszcze w Kruszwicy mieszkają te osoby, można to łatwo sprawdzić.

Mam wobec tego pytanie do zastępcy włodarza, czy on zachowuje podobny standard i nie bierze wynagrodzenia w Radach Nadzorczych bodajże dwóch spółek?

Inny przykład, że samorząd w tamtym czasie jak mógł tak dbał o swoich mieszkańców jest sprawa bezrobocia. Wtedy w powiecie, a także w naszej gminie było22 % bezrobocie do tego nie było prawie żadnej możliwości wyjazdu za pracą do krajów Unii. W tym czasie państwo przeznaczało duże środki na roboty publiczne, zasiłki w celu łagodzenia skutków bezrobocia. Samorząd wtedy pozyskiwał środki finansowe na te cele z Pow. Urzędu Pracy sama Kruszwica otrzymywała prawie 50 % wszystkich środków na roboty interwencyjne i publiczne jakim dysponował powiat na ten cel.

Pragnę zaznaczyć, że w powiecie było wtedy siedem gmin, ze swej strony nasz samorząd  dokładał około 750 tys. zł razem dawało to kwotę 1,5 ml, dzisiaj byłoby to około 3 ml. W okresie wiosenno – jesiennym około 650 było zatrudnionych w robotach publicznych, przy tak masowym zatrudnieniu miały one trochę charakter zasiłku finansowego.

W tym okresie powołałem świetnie się spisującą brygadę remontowo – budowlaną, duże zasługi w tym zakresie położył jej kierownik p.Jędraszka. To dzięki niej wykonano bardzo wiele remontów w szkołach, przedszkolach, lokalach komunalnych co znacznie  obniżyło koszty funkcjonowania gminy. Obecnie ma ona charakter raczej dogorywający. Dzięki tak masowemu prowadzeniu robót publicznych wielu ludzi wypracowało sobie odpowiedni staż pracy, aby potem przejść na  emeryturę.

Może podam jeszcze jeden ciekawy przykład z życia ówczesnego samorządu, na licznym zebraniu wiejskim w Grodztwie pewien były radny Rady Miasta postanowił błysnąć przed swoimi wyborcami płomienną słowną tyradą na temat jakim drogim jestem burmistrzem i zaczął wyliczać szczegółowo moje wynagrodzenie. W odpowiedzi na poczekaniu szybko przeliczyłem moje wynagrodzenie w stosunku do mojego czasu pracy, a bardzo często było to do późnych godzin wieczornych, były to nie tylko sesje, komisje, ale też zebrania, spotkania  ze sportowcami, PCK,  które raczej odbywały się w godzinach popołudniowych. Bardzo często wracałem w późnych godzinach wieczornych z Warszawy bo np. ciągle trzeba coś trzeba było załatwiać w ministerstwach czy w NFOŚ albo z Torunia z Urzędu Marsz. bo trzeba było przypilnować dla Kruszwicy projekty inwestycyjne finansowane w dużej mierze przez  środki unijne.

Potem wziąłem dietę radnego i podzieliłem przez godzinny czas jego pracy na komisjach albo na sesji w wyniku tej całej analizy wyszło niezbicie, że on na godzinę zarabiał dużo więcej niż ja.

Weźcie Państwo sobie obecnie dietę przewodniczącego Rady Miasta oraz dietę radnego i podzielcie przez czas ich trwania  to dopiero otrzymacie ciekawe wyniki. 

Jak wieść gminna niesie podobno jedna rekordowa długość sesji wyniosła niecałą godzinę oczywiście nie muszę dodawać, że była jednomyślna. Trochę się rozrzewniłem za dawnymi dobrymi czasami gdzie najdłuższa sesja trwała 10,5 godz. a o jednomyślności w tamtych czasach można sobie było pomarzyć.

Ze względu na czas trwania sesji i jednomyślność głosowania to my w dzisiejszym samorządzie bijemy rekordy, przynajmniej w czymś w kraju jesteśmy dobrzy.

Mój drogi samorządzie na zakończenie mam cichą nadzieję, że weźmiesz sobie pod uwagę moje skromne uwagi, chociaż w tych czasach człowiek jest tak zaganiany… i ciągle myśli jak zarobić więcej pieniędzy. Niedługo wszak urodziny naszego ukochanego miasta to trzeba dbać aby się zapisać w historii Kruszwicy nie tylko wysokością wynagrodzenia. Aby ci w tym pomóc wysłuchaj łaskawie piosenki Lizy Minelli i Joela Grey'a a która doskonale oddaje naturę obecnych polityków w gminie i kraju.                                        

Z poważaniem 

Tadeusz Gawrysiak                                                                                                               

P.S. Tak na marginesie warto jako przestrogę lub swoiste memento dla współczesnych czasów obejrzeć sobie niektóre sceny z filmu „Kabaret” z którego pochodzi piosenka „ Money, Money”.

Jest tam pokazany dwugłos muzyczny z okresu krótko przed II wojną światową, gdzie szlachetna  melodia i słowa „Marsylianki” są powoli zagłuszane przez marszową i grubiańską niemiecką pieśń „O du lieber Augustin”.

Czy nie zdaje się Państwu, że w dzisiejszych czasach „Oda do radości” Beethovena jest stopniowo tłumiona przez słowa:     

My wsie budiem wojewat

My idiom w perod na zapad

..........................................

….....................................

Wolałbym by piękne pieśni rosyjskie miały twarz i słowa Bułata Okudżawy albo Anny Achmatowej.

Zamieszczona na górze artykułu grafika przedstawia liczenie podatków. Autorem obrazu jest Marinus van Reymerswaele

[ZT]18932[/ZT]

[ZT]14151[/ZT]

(Tadeusz Gawrysiak, grafika: Marinus van Reymerswaele)

Internauta

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (24)

wódzwódz

12 0

"Mam wobec tego pytanie do zastępcy włodarza, czy on zachowuje podobny standard i nie bierze wynagrodzenia w Radach Nadzorczych bodajże dwóch spółek?"

Tak, Krajniak już pędzi, aby na to pytanie odpowiedzieć 🤣🤣🤣🤣🤣 21:44, 22.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

No takNo tak

7 0

Na jego miejscu też bym się schował... 22:18, 22.02.2022


PytaniePytanie

5 4

Panie Gawrysiak, a Państwo ówczesny zastępca posiadał wszystko to co Pan wymienił? Kompetencje, doświadczenie życiowe, wpijone zasady moralne? 22:06, 22.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KokoKoko

5 0

Z tymi pensjami to przesada... no i te stawki radnych... zbyt wysokie a niektórzy z nich nie starają się dla ludzi 22:19, 22.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ChanelChanel

8 0

Niektórzy się nie starają? Nikt z nich się nie stara! Nikt! Najważniejsze, że kasa się zgadza. Uchwala to co im Witczak podsunie bez żadnego zastanowienia jak np. te chipy i kody kreskowe na śmietniki czy podwyżki! 22:28, 22.02.2022


Nic dla innych Nic dla innych

8 0

W dzisiejszych czasach rzadko można spotkać prawdziwych społeczników, chcących zrobić coś dla innych bez patrzenia na swój interes. Jak pokazują ostatnio podejmowane przez burmistrza i radnych decyzje, liczy się tylko $KASA$. I gdyby musieli pracować za najniższą krajową, to by im się nie opłaciło. 22:31, 22.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

9 0

Rekordowa sesja w tej kadencji trwała chyba 16 minut. 22:39, 22.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

8 0

To dobra stawka godzinowa wyszła. 22:56, 22.02.2022


Jest odp. p.TadeuszaJest odp. p.Tadeusza

4 2

Muszę się pochwalic, że to ja wywołałem Pana Tadzika do tablicy. Na MK ludzie tracili zmysły z powodu kosmicznych podwyżek pensji urzędników i diet radnych, a nasz były wódz siedział cicho w tej sprawie. Oficjalnie na forum zapytałem go o stanowisko w tej sprawie i o jego zarobki jako burmistrza, sugerując ,że on za swoją pracę ,to musiał kasowac ze 30 tysięcy, skoro różne siermięgi za nic nierobienie kasują po 15,20 tysiączków. I Pan Tadeusz odpowiedział,ale w dalszym ciagu nie wiemy ile wtedy zarabiał i nie rozumiem dlaczego uważa ,że akurat kierownik Ziemowita powinien zarabiać bardzo dużo? Czyżby tylko dlatego, żeby nie kradł później kasy w mało wyszukany sposób? 00:37, 23.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TrytytkaTrytytka

1 1

Nie zarabiał az tyle. W ogóle stawki były inne a radni pracowali za darmo. Jak piszesz coś o 30 tysięcy to jest szczyt pomówień i były burmistrz powinien ci sprawe wytoczyć i ty wiesz żebyś ją przegrał
07:06, 23.02.2022


FrankaFranka

5 2

A dlaczego wg. Pana tylko kierownicy, sekretarz i skarbnik powinni duzo zarabiać? A pracownicy za miskę ryżu powinni pracować na to wszytsko? 05:21, 23.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TrytytkaTrytytka

2 1

A ktoś tak powiedział? Czy Gawrysiak napisał coś takiego,że piszesz takie bzdury? 07:10, 23.02.2022


Lek.Med.Lek.Med.

4 6

Śmiem podejrzewać, że coś u Tadzia zdrowie szwankuje. 06:09, 23.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrytytkaTrytytka

8 5

Zastanawia mnie dlaczego osoby broniące władze na tym portalu są aż tak niemerytoryczne. Odnieść się jeden z drugim do artykułu konkretnie a nie jakieś przycinki o zdrowiu, insynuacje i obrażanie. Odwracanie kota ogonem. Podwyżki są gigantyczne i nikt nie musiał ich przyjmować. To chyba kazdy logiczny człowiek rozumie a jak nie rozumie to do doktora. 07:09, 23.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StańczykStańczyk

1 3

Piękną laurkę napisał sobie Pan Tadeusz. Może jeszcze niech wyjaśni:
1. Dlaczego godnych zarobków nie mogą oczekiwać pozostali pracownicy Urzędu? Jeśli wymienieni przez niego "powinni dobrze zarabiać", to dlaczego pozostali "powinni niedobrze zarabiać", lub "nie powinni dobrze zarabiać"?
2. W jaki sposób mierzalna jest charyzma? Jak lubię to "charyzmatyczny", a jak nie lubię to "bezczelny"?
3. Czy nadal ucisza Pan ludzi stukając łyżeczką w szklankę? 09:40, 23.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JeleńJeleń

3 0

A coś w temacie tego tekstu panie Stańczyk? Może o radach nadzorczych gdzie jest BK? Może o tej podwyżce Pana W? Może o tych karykaturalnych sesjach? 09:45, 23.02.2022


ObywatelObywatel

4 4

Zwłaszcza jak żniwa były to siedział Pan do nocy w urzędzie. Moralność i zachowanie? Młodym można mydlić oczy, starsze osoby dobrze pamiętają Pana kulturę osobistą. Kampania trwa w najlepsze, Doktor G w natarciu. 12:03, 23.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

No noNo no

4 0

Ale z pracy nie uciekał w godzinach pracy jak to niektórzy 13:10, 23.02.2022


RacjaRacja

8 1

Co do długości trwania sesji i tego, że nie ma merytorycznej dyskusji to akurat 100% prawda. 12:30, 23.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzymekSzymek

1 1

Poszukuję Elizy zamieszkałej na Kujawskiej lat ok. 20-25. Ktoś coś ? 14:18, 23.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

6 0

Krajniak zasiada w radach w TIS w Toruniu i ZGKiM w Jeziorach. Ale jest to chyba niezgodne z prawem, gdyż raczej ustawa pozwala na zasiadanie w jednej radzie. Nie mylić z przyzwoitością, która wskazywałaby raczej na większe zaangażowanie wójtów i ich zastepców w sprawy swoich gmin, a nie chałturzenie na gościnnych występach. Ale obecni włodarze nie są dla ludzi a dla wyrywania kasy. Dla siebie, a nie gminy. Żeby było jasne. To nie są stanowiska dla dorobkiewiczów i funkcjonariuszy partyjnych. Pytanie jeszcze do Krajniak. Ile musi z tych pieniędzy przekazywać do kasy partyjnej, bo pewnie z jej rekomendacji zasiada na stołkach? 20:25, 23.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

......

2 0

Juz to widzę jak Krajniak odpowie 22:23, 23.02.2022


Gdzie ta łyżeczka?Gdzie ta łyżeczka?

2 1

Ja mam pytanie, a gdzie teraz jest ta łyżeczka, którą wódz stukał w szklankę uciszając poddanych? Bo ja bym tą łyżeczkę chciał kupić na pamiatkę dla potomności! 22:57, 23.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Żywot świętego TadeaŻywot świętego Tadea

1 0

Tadeusz, to zawsze musi dołożyć do pieca tak, że ludzie dostają delirki jak czytają jego święty żywot burmistrza,który on samnam przedstawia. 20:22, 27.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%