Zamknij

Rejestracja samochodu kupionego poza Kruszwicą. Czy trzeba zmieniać tablice?

13.30, 22.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13.30, 22.12.2022

2022 r. przyniósł wiele zmian dla kierowców z Kruszwicy i innych regionów Polski, z czego zdecydowana większość jest niestety negatywnych. Bardzo drogie paliwa, podwyższone mandaty i zaostrzenie różnego rodzaju ograniczeń nie powinno jednak przesłaniać faktu, że wprowadzono także kilka udogodnień. Jedno z nich dotyczy wymiany tablic rejestracyjnych po kupnie pojazdu.

Koniec z obowiązkiem zmiany tablic rejestracyjnych po kupnie auta

Stwierdzenie, że 2022 r. nie rozpieszczał kierowców, jest dość delikatne – większość osób zmotoryzowanych zarówno z Kruszwicy, jak i pozostałych miejscowości w Polsce z pewnością potwierdzi, z jak wieloma negatywnymi zjawiskami musiała się mierzyć. I trudno im nie przyznać racji, gdy weźmie się pod uwagę dewastujące portfel ceny na stacjach czy ogromną podwyżkę stawek mandatów karnych. Na szczęście można wskazać również pewne ukłony, które w kierunku kierowców w 2022 r. wykonała władza – jednym z nich jest zniesienie obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych po kupnie używanego samochodu z innego powiatu w Polsce, np. spoza powiatu inowrocławskiego, do którego należy Kruszwica.

Do września 2022 r. istniała konieczność zamiany tablic rejestracyjnych w takim przypadku. Nowy właściciel mógł je zachować tylko wówczas, gdy kupił auto zarejestrowane w tym samym powiecie, czyli np. w Inowrocławiu, Gniewkowie, Janikowie czy Pakości. Obligatoryjność zmiany tablic rejestracyjnych auta kupionego z innego powiatu została jednak zniesiona, w związku z czym nabywca ma na głowie mniej formalności i nie ponosi kosztów związanych z wykupieniem nowych tablic. O jakich oszczędnościach mowa?

Wymiana tablic dobrowolna

Dzięki brakowi wymogu wymiany tablic w kieszeni kierowcy zostaje 80 zł – tę kwotę można dołożyć np. do opłaty za OC BMW, Audi, Fiata, Opla czy innego modelu albo przeznaczyć na pozostałe wydatki związane z rejestracją samochodu, która przecież darmowa nie jest, nawet jeśli odszedł koszt wymiany tablic. Jednocześnie należy zauważyć, że choć nowe, właściwe dla powiatu, w którym mieszka właściciel auta tablice nie są obowiązkowe, to fakultatywnie można z nich skorzystać – wystarczy wskazać taką chęć we wniosku i pamiętać o dopłaceniu 80 zł.

Aby wyczerpać temat tablic przy rejestracji pojazdu, trzeba pamiętać, że w przypadku nowych modeli od dealera są one obowiązkowe. Wydaje się to zresztą oczywiste – ktoś przecież jako pierwszy musi je założyć, podobnie jak wykupić pierwsze OC, o którym więcej dowiesz się pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/gdzie-ubezpieczyc-samochod/. To samo dotyczy samochodów nabywanych zagranicą i rejestrowanych po raz pierwszy w Polsce.

A może tablice indywidualne?

Mieszkańcy Kruszwicy – podobnie jak innych miejscowości i regionów w kraju – którzy rejestrują samochód, mają też prawo do zlecenia wykonania indywidualnych tablic. W ten sposób można uzyskać tablice wyróżniające się niepowtarzalną treścią, np. stanowiące nazwę własną – imię, nazwę marki czy klubu sportowego. To oryginalne rozwiązanie wiąże się jednak z ponadprzeciętnie wysokimi opłatami, ponieważ trzeba za nie wyłożyć okrągły 1000 zł. Jak widać na kruszwickich ulicach, nie każdego taka suma odstrasza.

Kupując używany samochód zarejestrowany w Polsce (bez znaczenia, w jakim powiecie), pamiętaj, że sprzedawca ma obowiązek przekazania Ci ważnej polisy OC, a Ty możesz się nią posługiwać do czasu wygaśnięcia. Miej jednak na uwadze, że nie przedłuża się ona automatycznie, więc najpóźniej dzień przed upływem jej ważności należy zaopatrzyć się w nowe OC. Jeśli chcesz znaleźć najlepsze ubezpieczenia samochodu, kieruj się wyłącznie ceną i poszukuj jak najtańszych ofert.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%