Zamknij

Jak dostać awans w pracy?

09:12, 02.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:27, 03.01.2023

Marzeniem większości pracowników jest awans. Moment ten kojarzy się z osiąganiem wyższych celów zawodowych, rozwojem oraz możliwością zarabiania większej sumy pieniędzy. Sprawdź, jak dostać awans w pracy!

Co to jest awans?

Przeglądasz oferty pracy i rozmyślasz o wysokich stanowiskach i lepszej płacy? Możesz to osiągnąć bez zmiany miejsca pracy! Pozwoli Ci na to awans. Słowo to określa zmianę warunków zatrudnienia na korzystniejsze dla pracownika. Takim sposobem z pozycji juniorskiej będziesz w stanie wejść na nowy szczebel kariery i dostać nowe obowiązki, których wypełnienie będzie wiązało się również z włożeniem w to pracy.

Jakie są rodzaje awansów?

Przed podjęciem decyzji o zapytanie szefa warto wiedzieć, jakie są rodzaje awansów. W zależności od sytuacji może nastąpić zmiana stanowiska usytuowanego wyżej w hierarchii firmy lub jej brak. Do rodzajów awansu należą:

  • Awans pionowy — wiąże się on z otrzymaniem nowego stanowiska znajdującego się wyżej w hierarchii niż poprzednie. Jest to często związane z otrzymaniem większego wynagrodzenia i przejęcia dużej ilości obowiązków,
  • Awans poziomy — jest to zmiana stanowiska bez zmian w hierarchii. Następstwem tego rodzaju awansu jest przeniesienie do innego zespołu wykonującego podobne, lecz trudniejsze zadania, tak aby pomóc pracownikowi w samorozwoju,
  • Podwyżka — podwyżka może iść w parze z awansem pionowym, lecz nie musi. Pracodawca, widząc Twoje starania, może podnieść Ci płacę, bez zmiany dotychczasowego stanowiska i obowiązków,
  • Awans kwalifikacyjny — jest to osiągnięcie nowych kwalifikacji czy uprawnień, przez co będziesz w stanie wykonywać inne, trudniejsze zadania.

Jak zapytać o awans?

Jeżeli czujesz, że wykonujesz obowiązki sumiennie i należałaby Ci się za to nagroda w postaci awansu lub podwyżki, możesz postarać się o to u swojego pracodawcy. Przed rozmową przygotuj argumenty, które przekonają Twojego pracodawcę do dania Ci podwyżki czy awansu. Podkreśl swoje mocne strony, wskaż na polepszenie wyników dzięki Twojej pracy. Mów zawsze o swoich najlepszych stronach. Aby pracodawca nie czuł się przytłoczony, nie rozkazuj ani nie wypowiadaj zdań z roztargnieniem. Lepszym sposobem będzie prośba i przeprowadzenie swobodnego dialogu, jednak nadal na profesjonalnym gruncie. Takim sposobem pracodawca zauważy również Twoją motywację i profesjonalne podejście.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%