Zamknij

Ubezpieczenie budowanego domu w Kruszwicy - czy to ma sens?

13:32, 02.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:33, 02.01.2023

Czym jest ubezpieczenie domu w budowie? Dowiedz się z poniższego artykułu, co z kolei ułatwi podjęcie decyzji o ewentualnym wykupieniu polisy. Wspominamy również o kwestiach istotnych po zakończeniu inwestycji w Kruszwicy – zarówno jeśli chcesz wprowadzić się do nieruchomości, jak i gdy planujesz jej wynajmowanie.

Jaki jest sens ubezpieczania budowanego domu i na czym to polega?

Okazuje się, że kalkulator ubezpieczeń mieszkania może być przydatny już od pierwszego dnia… budowy nieruchomości. Zgodnie z danymi przywoływanymi przez Rankomat.pl, w Polsce wydaje się w ostatnich latach ok. 100 tys. pozwoleń na budowę domu jednorodzinnego rocznie (wlicza się w to także zgłoszenia budowy). Tak czy inaczej, skala inwestycji wydaje się całkiem spora – a przecież za każdym wznoszonym domem stoi historia konkretnych ludzi, marzeń, planów.

Budowa domu nawet w stosunkowo niewielkim mieście, jakim jest Kruszwica, pochłania setki tysięcy zł. Drogie są materiały budowlane i usługi. Nawet jeżeli znajdziesz wiele sprytnych oszczędności, wciąż mowa o bardzo poważnej inwestycji – być może największej w Twoim dotychczasowym życiu. Jasne jest zatem, że nie chcesz ponieść konsekwencji finansowych zdarzeń, na które w mniejszym lub większym stopniu jesteś narażony.

Istotą ubezpieczenia domu w budowie jest ochrona nieruchomości już na etapie jej powstawania. Wszystko zależy oczywiście od OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia) i wskazanego zakresu ochrony, a także wszelkich limitów i wyłączeń odpowiedzialności. Najczęściej ubezpieczenie domu w budowie obejmuje ochronę murów i stałych elementów z podstawowym zabezpieczeniem na wypadek:

  • ognia,
  • zalania,
  • powodzi,
  • huraganu,
  • piorunów,
  • eksplozji,
  • obsuwania ziemi,

Poszczególne dodatki do polisy przydają się wraz z postępami na budowie. Np. po zamontowaniu dachu, okien i drzwi możesz ubezpieczyć narzędzia i materiały na wypadek kradzieży polegającej na włamaniu. Czy ma to sens? Oczywiście. Wznoszone ściany czy dom w stanie zamkniętym są narażone na wiele niekorzystnych czynników, choćby atmosferycznych. Nie chcesz przecież, aby tak droga inwestycja zakończyła się fiaskiem przez zdarzenie losowe (czy, na późniejszym etapie, celowe działanie osób trzecich).

Ubezpieczenia po wybudowaniu domu

Zapewne dopiero przygotowujesz się do budowy domu w Kruszwicy lub jesteś w jej trakcie. Wiesz już, że polisa przydaje się nawet na samym początku, jednak dokończenie inwestycji powinno skłonić Cię do kolejnych działań ubezpieczeniowych.

Wysokość składki ubezpieczenia domu zależy od wielu czynników – wartości, metrażu, lokalizacji czy ochrony nieruchomości. Więcej dowiesz się na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu – w tym artykule są wymienione m.in.:

  • zakres ochrony (podstawowa, rozszerzona, all risks),
  • elementy domu podlegające ochronie w ramach polisy,
  • rozszerzenia polisy w rodzaju Home Assistance czy OC w życiu prywatnym.

Z różnych względów możesz nie wprowadzić się do wybudowanego w Kruszwicy domu – za to może zrobić to ktoś inny, na zasadach wynajmu. Z artykułu https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/oc-wynajmujacego-mieszkanie-jak-i-kogo-chroni dowiesz się, od czego może i powinien się ubezpieczyć najemca, a od czego wynajmujący nieruchomość. Dzięki tej praktycznej wiedzy obie strony mogą odpowiednio uchronić się przed skutkami finansowymi najróżniejszych zdarzeń – np. zalania czy kradzieży.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%