Zamknij

Forint węgierski: Przemiany i historia narodowej waluty

REKLAMA + 04:56, 15.12.2023 Aktualizacja: 11:59, 15.12.2023
Skomentuj

Forint węgierski, dzisiaj symbol ekonomicznej stabilności na Węgrzech, ma korzenie sięgające XIII wieku. Jego niezwykła historia odzwierciedla burzliwe dzieje tego kraju, od świetności po okresy transformacji i kryzysy.

Forint węgierski przez pryzmat historii

Historia forinta węgierskiego jest nie tylko historią waluty, ale również odzwierciedleniem burzliwych dziejów kraju. Wprowadzony po raz pierwszy w XIII wieku, forint stanowił odpowiednik florenów d'oro wybijanych we włoskiej Florencji. Jednak to właśnie na Węgrzech forint zyskał swoją unikalną tożsamość. W okresie panowania Ludwika Węgierskiego w XIV wieku, forint stał się narodową walutą, wybijaną na bazie kruszcu wydobywanego na terenie Królestwa Węgier. Złote monety były świadectwem potęgi kraju, a ich wartość była związana z bogactwem i zasobami Węgier. Po kilku zmianach w systemie walutowym, forint powrócił do obiegu w 1947 roku, zastępując wcześniejsze formy pieniądza, takie jak korona węgierska i pengő. Jednak kres inflacji przyniósł dramatyczną wymianę, gdzie 1 forint równał się 400 kwadryliardom pengő.

Symbolika na monetach i banknotach

Forint, oprócz funkcji ekonomicznej, pełni również rolę nośnika symboliki narodowej. Monety o różnych nominałach zdobią elementy związane z przyrodą, historią i kulturą Węgier.

  • Czapla Biała, Kosaćiec Pstry, Raróg Zwyczajny: Na monetach 5, 20 i 50 forintów znaleźć można przedstawienia chronionych gatunków roślin i ptaków, podkreślając znaczenie ochrony środowiska naturalnego.

  • Herb Węgierski i Most Łańcuchowy w Budapeszcie: Symbole narodowe, takie jak herb Węgier na monetach 10 i 100 forintów, oraz Most Łańcuchowy w Budapeszcie na monecie 200 forintów, kładą nacisk na dziedzictwo kulturowe kraju.

Banknoty węgierskie: Historia i wizerunki

Banknoty HUF, wprowadzone w latach 1997-2001, przeszły kilka zmian, ale ich projektowanie jest starannie przemyślane. Oto niektóre z nich:

  • 500 HUF: Franciszek II Rakoczy i Zamek Sárospatak: Z wizerunkiem przywódcy powstania przeciw Habsburgom i zamkiem Sárospatak, banknot ten upamiętnia historię oporu przeciwko władzy zaborczej.

  • 1000 HUF: Maciej Korwin i Fontanna Herkulesa: Banknot z królem Maciejem Korwinem i fontanną w Visegrád nawiązuje do złotych czasów węgierskiego renesansu.

  • 5000 HUF: István Széchenyi i Pałac w Nagycenk: Széchenyi, polityk i reformator, upamiętniony jest na banknocie z pałacem, świadczącym o jego wpływie na rozwój kraju.

  • 10 000 HUF: Święty Stefan i Ostrzyhom: Na najwyższym nominałowym banknocie widnieje pierwszy król Węgier, a także panorama Ostrzyhomia.

  • 20 000 HUF: Ferenc Deák i Węgierska Izba Reprezentacyjna: Banknot z postacią polityka i przedstawieniem historycznego budynku podkreśla rolę Deáka w reformach i procesie pojednania.

Nowe 500 forintów: Zmiana z Matką Boską

Interesującą historią jest zmiana na banknocie 500 forintów, gdzie stylizowana pieczęć z napisem "500" została zastąpiona wizerunkiem Matki Boskiej z Csíksomlyó, ważnym miejscem pielgrzymkowym.

Forint dzisiaj

Dzisiaj forint to nie tylko środek płatniczy, ale również narodowa wizytówka Węgier. Jego historia to historia narodowa, odzwierciedlająca trudy i triumfy kraju. Stabilność forinta na tle przeszłości to również dowód siły i zrównoważenia gospodarczego Węgier.

Forint węgierski, z długą i barwną historią, jest nie tylko narodową walutą, ale także nośnikiem dziedzictwa, kultury i tradycji. Jego wartość nie ogranicza się do kursu wymiany – to symbol narodowej tożsamości, przetrwania i triumfu. Dlatego też, gdy dzisiaj płacisz forintami, płacisz nie tylko za towary i usługi, ale również za kawałek historii Węgier.

Jeśli jesteś zainteresowany bieżącym kursem forinta w stosunku do złotówki, zachęcamy do odwiedzenia strony https://kantor.aliorbank.pl/forex/huf.html gdzie znajdziesz aktualne informacje na temat kursu wymiany.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%