Zamknij

Wybór rybek do akwarium

13:10, 19.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:11, 19.04.2021

Przede wszystkim wyjaśnimy pojęcie akwarystyki – jest to dziedzina wiedzy dotycząca hodowli organizmów wodnych w akwarium. Ze względu na środowisko, z którego pochodzą hodowane organizmy, akwarystykę dzielimy na słodkowodną oraz morską. W naszym kraju dominuje akwarystyka słodkowodna.

Musimy jak najbardziej dostosować warunki panujące w akwarium do warunków naturalnych i osiągnąć równowagę biologiczną organizmów. Relacje między organizmami żywymi są złożone i na początek możemy powiedzieć, że są to relacje między rybami a roślinami. Wzrost roślin uwalnia wolny tlen w obecności światła, umożliwiając rybom oddychanie. Następnie ryby zwracają roślinom dwutlenek węgla i inne substancje z metabolizmu. Stwarza to pewien poziom równowagi biologicznej.

Skoncentrujemy się na akwarium słodkowodnym, w którym hodowla koncentruje się na rybach z obszarów tropikalnych i subtropikalnych. Ryby te dobrze znoszą temperaturę panującą w naszych mieszkaniach i między innymi te gatunki ryb są bardziej kolorowe.

Jeśli chcemy wyhodować ryby do dekoracji mieszkania, akwarium powinno być jak największe (100 - 250 litrów). Taki zbiornik z pewnością natychmiast przyciągnie uwagę, a taki rozmiar pozwala na hodowlę ryb bez większych ograniczeń.

Które ryby mogą mieszkać razem w akwarium?

Praktycznie wszystkie gatunki ryb, które pasują do środowiska w zbiorniku, momogą żyć razem i tolerować się nawzajem. Ryby powinny mieć ten sam „temperament”, aby nie przeszkadzały sobie nawzajem. Skalary amazońskie i Brzanki sumatrzańskie nie mogą być razem, ponieważ skalary obgryzają płetwy. Ponadto powinny mieć takie same wymagania dotyczące pH, twardości wody, temperatury i warunków oświetlenia. Dodatkowo ryby nie powinny zbytnio różnić się wielkością i powinny mieć takie same wymagania żywieniowe (rodzaj karmy, wielkość itp.).

Od akwarium społecznego oczekujemy pewnej estetyki, dlatego oprócz tworzenia podwodnego krajobrazu do większego akwarium możemy np. kupić ławicę, której natura polega na trzymaniu się razem w obrębie gatunku. Są to na przykład Tetry oraz Kolczaki.

Ile ryb może znajdować się w akwarium?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Znamy odpowiedź. Niepisana zasada mówi, że na 1 cm ryby przypada 1 litr wody. Tutaj oczywiście bierzemy pod uwagę wielkość ryby w wieku dorosłym. Zdecydowanie musimy unikać przełowienia w akwarium. Jeśli oprócz wspomnianych ryb chcemy wyhodować niektóre glonojady, musimy to uwzględnić i zredukować liczbę ryb w akwarium w zależności od zjadaczy glonów.

Z pewnością nie możemy łączyć wielu gatunków ryb tylko dlatego, że lubimy ryby i chcemy je tam mieć. Akwarium musi być estetyczne, ale także musimy odpowiednio dostosować dobór ryb. Musimy dobrać ryby, które podkreślą wygląd akwarium. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę ogólny wygląd zbiornika, gatunki roślin, dekoracje itp. Wszystko powinno być w kolorze. Na przykład, jeśli mamy zielone rośliny i kilka roślin z czerwonymi liśćmi między nimi, to warto umieścić w takim zbiorniku czerwoną rybę (np. Skalar Red Devil, Bystrzyk barwny). Pozwoli nam to pięknie się dostroić i stworzyć naturalną atmosferę, jak w ich środowisku.

Nano akwarium

Nie każdy ma możliwość wkomponowania dużego akwarium do swojego mieszkania, więc decyduje się na zakup tzw. nano akwarium (wodny świat w niewielkim formacie ze specyficzną fauną i florą). Musimy również dostosować do niego dobór stworzeń, które będą w nim żyć. Hodowla ryb nie będzie odpowiednia, ale możemy kupić krewetki lub inne bezkręgowce (np. ślimaki). Wśród małych ryb, które można trzymać w takich zbiornikach, są na przykład Otocinklus przyujściowe.

Konieczne jest stworzenie rybom optymalnych warunków, np. dostarczanie wysokiej jakości pokarmu i utrzymanie akwarium poprzez wymianę wody, oczyszczanie dna itp. Ważne jest również, aby mieć zdrowe rośliny, ponieważ gdy rośliny są zdrowe, ekosystem w zbiorniku działa prawidłowo. Konieczne jest również stworzenie naturalnych kryjówek dla ryb, aby nie były zestresowane.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%