Zamknij
REKLAMA

Lewica: Ostatnie kilkanaście lat to upadek kolei w Polsce. Małe miasteczka pozostawały bez połączeń, a dworce wyburzono

13:39, 03.03.2020 | mk, kom. prasa
Skomentuj
REKLAMA

Bydgoska Lewica zabrała głos na dworcu PKP w Bydgoszczy podczas konferencji prasowej poświęconej wykluczeniom transportowym w naszym województwie. Ich zdaniem ostatnie kilkanaście lat obserwowaliśmy upadek kolei w Polsce.

- Kolejne miasteczka pozostawały bez połączeń, dworce wyburzano, co poprzedzano ustawianiem rozkładów w taki sposób, by były nieatrakcyjne dla podróżujących. Proszę Państwa, nie wiem, czy wszyscy zdają sobie sprawę, że są takie miejsca w naszym województwie jak na przykład Pakość, gdzie mieszkańcy, aby dostać się do Bydgoszczy, muszą poświęcać nawet trzy godziny na dojazd. Jeżeli mieszkańcy mniejszych miejscowości nie mają zapewnionego normalnego dojazdu do swoich urzędów wojewódzkich, to znaczy, że państwo polskie zawodzi. Za ten stan rzeczy odpowiada zarówno Platforma Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość, które mimo składania co jakiś czas deklaracji o naprawie transportu kolejowego tylko podtrzymuje tendencję do jego niszczenia - mówi Michał Wysocki z Lewicy Bydgoszcz.

Rafał Wąsowicz: - W latach 2007-2013 przeznaczono na drogi aż 11.1 mld euro a zaledwie 4,9 mld na kolej z czego PO przeniosło z kolei jeszcze 1,2 mld . Obecnie na kolej przeznaczono po 2015 roku sto mld zł , niestety w województwie kuj pom gdzie rządzi PO schemat się powtarza. Całbecki w ub tyg przeniósł 15mln euro to jest ok 80 mln zł z kolei na drogi. Wg wyliczeń PKP PLK 80mln zł mogłoby być spożytkowane na rewitalizację jednej linii lokalnej, przykładowo koszt rewitalizacji linii 241 Tuchola Koronowo do prędkości 80km/h wyniósłby szacunkowo 74 mln zł. W ubiegłym roku niemiecki minister transportu przyznał w jednym z programów na temat sytuacji transportowej że za dużo wybudowano autostrad a za mało inwestowano w kolej. Polska popełnia teraz ten sam błąd. Musimy wyprowadzić cykliczne rozkłady na lokalnych trasach, kolej musi być atrakcyjna dla podróżujących.

Lewica złoży projekt ustawy by PKP PLK była agencja rządowa na wzór GDDKiA Poinformowała o tym w wystąpieniu sejmowym 13 lutego posłanka Paulina Matysiak.

[ZT]10904[/ZT]

[ZT]10809[/ZT]

(mk, kom. prasa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz