Zamknij

Prokuratura Okręgowa umarza śledztwo przeciwko senatorowi Ryszardowi Brejzie

12:49, 23.12.2024 Aktualizacja: 12:51, 23.12.2024
Skomentuj

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zakończyła śledztwo prowadzone przeciwko senatorowi Ryszardowi Brejzie, umarzając postępowanie z uwagi na brak znamion czynu zabronionego. Decyzja zapadła 23 grudnia 2024 roku, zgodnie z art. 17 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania karnego.

Audyt przeprowadzony przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku wykazał nieprawidłowości w sposobie sprawowania nadzoru służbowego nad postępowaniem. Stwierdzono m.in. podejrzenie naruszenia zasad niezależności prokuratorów referentów oraz nadużycia władzy przez byłą Prokurator Regionalną, Teresę Rutkowską-Szmydyńską. W ocenie audytorów, nadzór ten mógł być motywowany politycznie i ukierunkowany na realizację interesów osobistych.

Dodatkowo wskazano na naruszenia związane z wykorzystaniem kontroli operacyjnej wobec byłego senatora Krzysztofa Brejzy, w tym użycie oprogramowania szpiegującego Pegasus, co audytorzy określili jako bezprawne.

W trakcie śledztwa ujawniono również zniszczenie dowodu rzeczowego – płyty CD zawierającej dane z kontroli operacyjnej. W związku z tym prowadzone jest osobne postępowanie karne.

Decyzja o umorzeniu śledztwa oraz wyniki audytu wzbudziły szereg pytań dotyczących przejrzystości i zasadności działań prokuratury w tej sprawie.

[ZT]38241[/ZT]

Treść komunikatu

Prokurator Okręgowy w Gdańsku umorzył śledztwo prowadzone przeciwko Ryszardowi Brejzie

Szanowni Państwo!Postanowieniem z dnia 23 grudnia 2024 r. Prokurator Okręgowy w Gdańsku, na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k., umorzył śledztwo prowadzone przeciwko Ryszardowi Brejzie wobec stwierdzenia, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego.

Ponadto, jak wskazuje Prokuratura Regionalna w Gdańsku, tu cyt.:

„W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku, w czerwcu i w lipcu 2024 r. zakończono wewnętrzny audyt sposobu sprawowania nadzoru służbowego nad tym postępowaniem. Audyt wykazał, że zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż nadzór służbowy nad tym śledztwem był realizowany z naruszeniem zasad niezależności prokuratorów referentów, wynikających z przepisów ustawy - Prawo o prokuraturze.

W ocenie prokuratorów przeprowadzających audyt, niewłaściwe sprawowanie nadzoru łączyło się z nieuprawnionym wykorzystaniem funkcji kierowniczej i z opresyjnym nadużyciem zwierzchnictwa służbowego nad prokuratorami referentami. Dodatkowo stwierdzono także nieprawidłowości w zakresie stosowania kontroli operacyjnej wobec Krzysztofa Brejzy.

Przemawia to za uzasadnionym podejrzeniem, że mogło dojść do popełnienia czynu zabronionego stypizowanego w art. 231 § 1 i 2 kk, to jest do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i działania w ten sposób na szkodę dobra publicznego, w postaci oczywistego i rażącego naruszenia zasad rzetelności i uczciwości procesowej oraz gwarancji prawnych do obiektywnego, bezstronnego i sprawiedliwego wyjaśnienia sprawy. Wskutek tego działania doszło do wyrządzenia szkody zarówno w interesie publicznym, jak i w interesie prywatnym stron postępowania.

Ujawniono również, że zachodzi podejrzenie, że czynności procesowe zlecane do wykonania prokuratorowi referentowi, nie wynikały z chęci realizacji celów jakie przyświecają procedurze karnej, lecz wypływały z osobistej motywacji byłej Prokurator Regionalnej w Gdańsku – Teresy Rutkowskiej-Szmydyńskiej, zmierzającej do przeprowadzenia tego śledztwa w określonym kierunku, w celu wykorzystania jego politycznego potencjału. Jednocześnie postawa ta mogła mieć na celu wykorzystanie efektów śledztwa do realizacji własnych interesów i do osiągnięcia osobistej korzyści zawodowej.

Analizę ujawnionych nieprawidłowości w sprawowaniu nadzoru, prokuratorzy audytorzy zawarli w szczegółowych notatkach urzędowych, sygn. 2002–1.Dsn.5.2023, z 4 czerwca 2024 r. i z 16 lipca 2024 r., wskazując między innymi na:

bezzasadność zarzutów sformułowanych wobec Ryszarda Brejzy przez prokuratora referenta sprawy, na skutek poleceń wydawanych przez ówczesną Prokurator Regionalną w Gdańsku,

bezzasadność wniosku z 21 sierpnia 2023 roku o uchylenie immunitetu parlamentarnego wobec ówczesnego senatora RP Krzysztofa Brejzy, wskutek ignorowania dowodów, które były przeciwne apriorycznie założonym tezom,

bezprawność wykorzystania w toku śledztwa wyników kontroli operacyjnej, przeprowadzonej wobec Krzysztofa Brejzy przy użyciu oprogramowania szpiegującego PEGASUS.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku zwraca również uwagę na fakt zniszczenia płyty CD z postępowania z elektronicznym zapisem danych pozyskanych w wyniku stosowania kontroli operacyjnej, tu cyt.:

„Niezależnie od postępowania w sprawie zasadniczego wątku śledztwa – przeciwko Ryszardowi Brejzie i w sprawie byłego senatora RP Krzysztofa Brejzy, ujawniono również fakt zniszczenia płyty CD z elektronicznym zapisem danych pozyskanych w wyniku stosowania kontroli operacyjnej. W sprawie zniszczenia tej płyty jest prowadzone odrębne postępowanie karne, które pierwotnie zostało zakończone przedwcześnie wydanym postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa 4051-1.Ds.44.2022 Prokuratury Rejonowej Gdańsk – Śródmieście w Gdańsku. Śledztwo to, na skutek kontroli przeprowadzonej w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku zostało podjęte i przekazane do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Elblągu, w sprawie o czyny z art. 231 kk, art. 276 kk, art. 239 kk.

W związku ze stwierdzonym w wyniku kontroli uzasadniającym podejrzeniem popełnienia czynu zabronionego z art. 231 kk, podczas czynności w opisywanym powyżej śledztwie dotyczącym zniszczenia dowodu rzeczowego w postaci płyty CD, skierowano zawiadomienie do Naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej w Warszawie, który przekazał sprawę do dalszego prowadzenia Prokuraturze Okręgowej w Sieradzu.”

Jak komentuje Senator RP Ryszard Brejza:

„W nawiązaniu do powyższego wyrażam nadzieję, że osoby odpowiedzialne za szycie ww. sprawy i zarzutów oraz wszyscy Ci, którzy z nimi współpracowali, powielając fałszywe informacje, poniosą odpowiedzialność karną za swoje czyny. Za pomoc prawną w tym zakresie dziękuję mecenasom z kancelarii DZP, a w szczególności prof. Hannie Gajewskiej-Kraczkowskiej i dr Rafałowi Karbowniczkowi.”

[ZT]38269[/ZT]

[ZT]38249[/ZT]

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%