Zamknij

 Co z tym powietrzem w Kruszwicy? Urząd Miejski przesłał swoje stanowisko w tej sprawie

17:36, 13.01.2021 | MP, pb
Skomentuj
REKLAMA

Na pismo skierowane do Urzędu Miejskiego w Kruszwicy odpowiedział w poniedziałek Burmistrz Dariusz Witczak. Dlaczego powietrze w Kruszwicy jest złe i skąd tego typu problem w mieście? Co na ten temat mówią pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy?

Przypomnijmy kilkanaście dni temu do naszej redakcji napisał związany z Kruszwicą Jacek Godlewski. Skomentował on jakość powietrza w Kruszwicy. Swój list skierował do burmistrza miasta oczekując odpowiedzi w tej sprawie.

Zdaniem burmistrza główną przyczyną złego stanu jakości powietrza należy obarczyć kotły węglowe, stanowiące źródło niskiej emisji, które w połączeniu z niekorzystnymi warunkami pogodowymi powodują pogorszenia jakości powietrza atmosferycznego. Samorząd stara się problem ten zwalczać.

[ZT]14452[/ZT]

- Gmina Kruszwica wychodząc naprzeciw temu zjawisku, począwszy od roku 2017 udziela z własnego budżetu dotacji celowych na wymianę przestarzałych kotłów węglowych, stanowiących źródło niskiej emisji, na nowe ekologiczne kotły grzewcze - czytamy w odpowiedzi do Jacka Godlewskiego. 

Drugim czynnikiem mających wpływ na złą jakość powietrza ma być ruch samochodowy na drodze krajowej n62 przebiegającej przez miasto. Jednym z rozwiązań ma być wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. 

- Mamy nadzieję, że uda się to w wyniku planowanej budowy obwodnicy Kruszwicy - skomentował w piśmie Burmistrz Dariusz Witczak.

Gmina Kruszwica jak wskazuje włodarz w okresie wiosenno-letnim zleca czyszczenie ulic metodą na mokro, co w znacznym stopniu powodować ma obniżenie zawartości pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Zadanie ograniczenia pyłów mają także nowe nasadzenia.

- W związku z Pana zaniepokojeniem spowodowanym złą jakością powietrza w Kruszwicy, Urząd Miejski skontaktował się z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, prowadzącym pomiary jakości powietrza w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Jest to instytucja właściwa do oceny stanu otaczającego środowiska - dodaje burmistrz w piśmie do Jacka Godlewskiego.

Jak zapewnił Dariusz Witczak, do pracowników WIOŚ w Bydgoszczy nie dotarły jakiekolwiek sygnały o pogorszeniu się jakości powietrza w Kruszwicy, do poziomu zagrażającego życiu i zdrowiu mieszkańców.

Burmistrz skierował także pytania do swojego odbiorcy czy posiada dane dotyczących jakości powietrza w Kruszwicy i czy poparte są badaniami.

[ZT]14568[/ZT]

[ZT]14564[/ZT]


 

(MP, pb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (11)

XYZ XYZ

10 6

Burmistrz przez cały list tłumaczy, czemu powietrze jest fatalne, a na końcu się pyta gościa, skąd ten wie, że powietrze jest fatalne :D i czy ma jakieś badania na ten temat XD ziomek, nie mamy badań, mamy płuca i nosy. Nikt z własnej kieszeni nie wywali chajsu na badania stanu powietrza, bo woli je odłożyć na ewentualną walkę ze skutkami tego zasmrodzenia. 19:26, 13.01.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

czytaj uważniejczytaj uważniej

3 2

czytaj uważnie. burmistrz napisał co wpływa na jakość powietrza a nie że jest ono w fatalnym stanie. to autor tekstu stwierdził że w takim stanie jest stąd słuszne pytanie. no ale haters gonna hate 11:57, 14.01.2021


XYZ XYZ

3 0

No właśnie - czytaj uważnie, w pierwszym zdaniu masz o pogorszeniu się jakości powietrza. 08:23, 15.01.2021


10 4

Witczak odpowiada w swoim stylu. Mieszkańcy dla niego nie liczą się. Ważne są zakłady. 19:49, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

piotr 64piotr 64

9 0

Zamontować na rynku czujnik jakości powietrza i niech mieszkańcy sami ocenią jak to w naszym grajdołku wygląda. Mamy przecież od 21 lat XXI w. i Prawda powinna się sama obronić.

21:02, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Winni są mieszkańcy!Winni są mieszkańcy!

6 1

A o cukrowni,która nas zatruwa smrodem i pyłami wulkanicznymi ze swojego komina nic burmistrzunio nie wspomina. A dlatego, że ta fabryka białej śmierci ,czyli cukru ,płaci jakieś tam podatki do kasy w/wym. szeryfa Kruszwicy. A cała wina jest zwalona na bidnych mieszkańców, bo palą w złych piecach i złym węglem. A cukrownia jest cacy i trzeba ją z lubością głaskać po jej łysej główce. 23:31, 13.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZYXZYX

6 0

Czy spacerował Pan/Pani kiedykolwiek po mieście w okresie grzewczym? Bo mi się zdarzało i kłęby dymu z palonych śmieci i miału unoszą się dziwnym trafem nie nad cukrownią a nad kamienicami w starej części miasta. Z cukrowni czuć jedynie woń buraków. 15:50, 14.01.2021


MarchewkaMarchewka

1 2

Woń buraków to ja czuję od Was drodzy komentatorzy, jak tylko przyjdzie maj to ZYX, Winni są mieszkańcy, bezimienny i wielu, wielu innych pognają grillować i nie dość, że sami będą wciągać dymek w nozdrza , to jeszcze zażrą to co się upiecze bezpośrednio na brykiecie. Nikt wtedy nawet nie pomyśli o jakości powietrza ha, ha, ha ... 19:57, 14.01.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

XYZ XYZ

2 1

Jak porównujesz rozpalanie grilla raz w tygodniu z koksowaniem w piecach przez całą dobę przez pół miasta, to nie mamy nawet co z Tobą polemizować... 08:27, 15.01.2021


MarchewkaMarchewka

0 0

Jeszcze nie widziałem nikogo kto wędziłby kiełbaskę nad dymiącym kominem, no może poza kominiarzem. Co powiesz na argument z kopcącymi przez cały rok samochodami XYZ? 20:26, 20.01.2021


..

2 1

Niech się burmistrz przejdzie po ulicy np.Rybackiej tam to są kłęby dymu 12:36, 15.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA