Zamknij

Cmentarz komunalny w Kruszwicy ma już swoją propozycję cennika. Ile zapłacimy za pochówek?

16:54, 30.11.2020 Aktualizacja: 20:51, 30.11.2020
Skomentuj

O nowym cmentarzu w Kruszwicy mówi się od kilku lat. Konieczność jego rozbudowy wynika z braku miejsca w dotychczasowej tzw. nowej części cmentarza. Dotarliśmy do propozycji uchwały w sprawie cen w nowej części cmentarza. Nie są one wcale małe. Czy takie pozostaną zdecydują na najbliższej sesji radni miejscy.

Nowy cmentarz to budowa cmentarnych alejek i placów. Przedłużone zostaną alejki w północnej części cmentarza parafialnego. Obszar ten będzie formalnie cmentarzem komunalnym. 

Jakie ceny mogą nam obowiązywać? Czytaj dalej.

- Na terenie cmentarza znajdą się m.in. powierzchnie grzebalne (groby ziemne i kolumbarium), ciągi komunikacyjne wraz z placem centralnym, oświetlenie o charakterze parkowym, punkty poboru wody, miejsca gromadzenia odpadów, zieleń urządzona, elementy małej architektury (np. ławki) - czytaliśmy w komunikacie dotyczącym cmentarza kilka miesięcy.

Nowy cmentarz ma umożliwić powstanie 628 grobów ziemnych z czego 453 będą pojedyncze, 144 podwójne, 30 dziecięce i 1 mogiła zbiorowa dla dzieci przedwcześnie urodzonych.

- Groby mogą być dwupoziomowe. Liczba nisz w zaprojektowanych kolumbariach wynosi 1128 sztuk. Nisze będą pojedyncze lub rodzinne. Budowa cmentarza odbywać się będzie wieloetapowo w kolejnych latach - wyjaśniał komunikat.

[ZT]11895[/ZT]

[ZT]9626[/ZT]

[ZT]9287[/ZT]

[ZT]9577[/ZT]

W projekcie uchwały, która została zaplanowana na najbliższy czwartek, radni będą mieli możliwość przyjąć lub odrzucić propozycję uchwały w zakresie wysokości opłat za korzystanie z cmentarza komunalnego. 

Według propozycji na cmentarzu komunalnym za pierwsze 20 lat od daty pochówku (groby ziemne) zapłacimy 340 złotych (grób jednomiejscowy), 650 złotych (grób dwumiejscowy w poziomie), 200 złotych (grób dziecięcy) oraz 650 złotych (grób głębinowy dwumiejscowy).

Opłata za pierwsze 20 lat od daty pochówku - groby murowane (tylko w sektorze przeznaczonym na groby dwumiejscowe) może wynieść 700 złotych.

Opłaty rezerwacyjne według propozycji wyniosą odpowiednio 300 złotych (rezerwacja miejsca pojedyncze na cmentarzu na okres 10 lat bez prawa budowy grobu murowanego) oraz 500 złotych (rezerwacja miejsca podwójnego na cmentarzu na okres 10 lat bez prawa budowy grobu murowanego). 

Oprócz tego według propozycji zawartej w uchwale wskazanie miejsca pochówku i umożliwienie dokonania czynności pogrzebowych oraz wpisy do księgi cmentarnej będzie nas kosztować 250 złotych, a za uzgodnienie postawienia nagrobka zapłacimy 180 złotych.

W punkcie piątym tabeli rodzaju opłat pojawiają się też informacje na temat ekshumacji zwłok (220 złotych). Najbardziej nietypową i najdroższą wydaje się być opłata za wjazd na teren cmentarza w celu wykonania prac budowlano-kamieniarskich. Według propozycji ma ona wynieść 130 złotych.

Opłaty zawierają obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług.

Skąd tego typu opłaty? W uzasadnieniu do proponowanej uchwały  otrzymamy informację, że koszty te są konieczne z uwagi na  "znaczny nakład finansowy", na który składają się m.in. utrzymanie porządku i czystości, zużycie wody, wykaszanie traw, wykonywanie prac konserwacyjnych oraz porządkowanie i wywóz odpadów.

O wysokości opłat zdecydują na najbliższej sesji radni Rady Miejskiej w Kruszwicy. (3.12.2020).

[POGODA]1606751762961[/POGODA]

[PORADA]

[ZT]14012[/ZT]

[ZT]14023[/ZT]

[ZT]14026[/ZT]


 

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

DałnDałn

70 2

Sola Fide. Sola Deo. Infernali Gloria.

18:56, 30.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pytanie do DałnaPytanie do Dałna

8 0

Jak ty to robisz ,że za każdym razem uciekasz ze Świecia?

22:23, 30.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AA

7 4

A kowalski będzie osobno kasował za kopanie grobu? Czas to zmienić, bo takimi grabarzami, wstyd normalnie dla miasta i Grabarza Kowalskiego normalnie... wystarczy spojrzeć na cmentarz parafialny... wstyd i jeszcze raz wstyd!

21:09, 02.12.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Już jad się sączy.Już jad się sączy.

3 4

O,patrzcie,juz się im grabarz Kowalski nie podoba.Jak się komuś nie podoba Kowalski,to niech sobie sami groby kopią,ale jak trwoga,to wtedy panie Kowalski ratuj! Wtedy Kowalski jest dobry!Zobaczycie jak wam gminny grabarz dołek wykopie,to jeszcze będziecie chwalić Kowalskiego! Jak wam wywali fakturę za wykopanie 800zł +VAT dla gminy i 150zł napiwku dla niego do kieszeni.

21:34, 02.12.2020
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KruszwiczankaKruszwiczanka

4 4

Dlaczego czuć w tym komentarzu złość?!:)Trzeba zadac sobie pytanie:a kto nie weźmie?
Wszystkim będzie trzeba zapłącić. Najwiecej to ksiądz weźmie-co łaska z 3 tys. koszta trzeba podwyższyć bo przecież stratnym być nie moze:)To sie dopiero zacznie komedia;)
ps:a ja jestem zadowolona,że cmentarz komunalny będzie

09:54, 03.12.2020

KruszwiczankaKruszwiczanka

4 6

Jaki ten system okrutny:( Żeby śmierć tyle kosztowała !
Zobaczycie Państwo ile ksiądz weźmie za pochówek za chłodnie za msze!?. Za nim człowiek pochowany zostanie to 2 tyś. będzie musiał najbliższy z rodziny zapłacić No i najważniejsza opłata:co łaska dla ksiedzą bo przecież on dla Boga opłatę pobiera i w imię Jezusa(hańba). Kościelnemu zapałcić organscie ,a jak nie z tej parafii to podwójnie :)Nastepnie; stypę trzeba zrobić dla rodziny,która dawno się nie widziała tym bardziej jak po pandemii zechce nam sie zasnąć na wieki;)to tym bardziej rodzina spragniona spotkań.Także stypa najlepszą imprezą się okaże na wizytę z rodziną.Na koniec pomnik piękny trza postawić no żeby to ludzie widzieli i podziwiali no i sąsiadka żeby miała o czym opowiadać po Kruszwicy jaki to piękny itp ;)Podsumowując z 25 tys. to uczyni.
ps:;)

09:51, 03.12.2020
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ej ziomuśej ziomuś

3 2

Nie musisz brać księdza, nikt Ciebie nie zmusza. Nie jest to prawda z tymi cenami. Prawda jest taka, że i tak byś na to wydał biorąc pod uwagę wszystkie ceny (ceny cmentarza, wykopanie grobu, trumienka i ubiór oraz przygotowanie denata) z 4 tysiące. Zawsze możesz zażyczyć sobie świeckiego pogrzebu i wtedy ceremonię na komunalnym poprowadzi kierownik USC albo Burmistrz Kruszwicy (śluby też mogą dawać)

10:03, 03.12.2020

Wysyp tępych dzidWysyp tępych dzid

7 2

Ale ta Kruszwiczanka jest tępa dzida. Na cmentarzu parafialnym są opłaty,a jak się pochowa na komunalnym to za darmo? Też są opłaty i to jak widać jeszcze większe.Więc o co chodzi tej kobiecinie? Może o to ,żeby na parafialnym wszystko było za darmo i żeby cmentarz był piękny ,zadbany,a śmieci wywiezione.Oczywiście do kościoła tez nie chodzi i na tackę nie rzuci,ale żeby w kościele było pięknie,czysto,ciepło w tyłek i organista grał i kwiaty na ołtarzu były.Moze na komunalnym faktycznie burmistrz pochowa ją za darmo bez opłat,to może faktycznie się opłaca przepisać na religię komunalną?

11:12, 03.12.2020
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Michael Michael

0 0

Wszystko dobrze. Ale takie ceny to jest przesada. Za wjazd 130zl. Na cmentarzu parafialnym nie ma czegoś takiego. Może i pan burmistrz miasta pomyslalby o cmentarzu dla zwierząt. Zwierzęta są z nami całe życie. Później do rowu.

15:13, 14.06.2021

OSTATNIE KOMENTARZE

0%