Marszałek Piotr Całbecki przedstawił informację na temat prowadzonych przez rząd prac nad Krajowym Planem Odbudowy, który będzie podstawą inwestowania przypadających na nasz kraj środków Unii Europejskiej w ramach uzgodnionego na niedawnym szczycie w Brukseli wartego 750 mld euro instrumentu na rzecz odbudowy gospodarki. Województwo kujawsko-pomorskie zgłosiło do planu projekty na łącznie 45,5 miliarda złotych.
Następnie gospodarz województwa omówił działania podejmowane przez samorząd województwa w ramach pakietu antykryzysowego, na który składają się m.in. dedykowane najmniejszym firmom granty do kapitału obrotowego i mikrogranty inwestycyjne, dopłaty do pensji personelu instytucji pomocowo-opiekuńczych, zakupy sprzętu i medycznych środków ochrony osobistej dla szpitali oraz mechanizm wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Pierwsze umowy na granty inwestycyjne (z majowego naboru wniosków) zostaną podpisane we wrześniu; trwa ocenia 380 wniosków złożonych w drugim naborze; wkrótce ogłoszenie trzeciego naboru z alokacją 25 mln złotych. Umowy na pożyczki obrotowe będą podpisywane sukcesywnie we wrześniu i październiku. Przedsiębiorcy złożyli na nie łącznie ponad 1 700 wniosków, co w stu procentach wyczerpuje przeznaczoną na ten cel pulę środków (48 mln złotych).
Marszałek Całbecki poinformował, że samorząd województwa, który jest organem prowadzącym dla specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, jest w pełni przygotowany na początek roku szkolnego w tych placówkach. Marszałkowski Departament Edukacji uruchomił „gorącą linię” dla ich dyrektorów (dwudziestoczterogodzinny dyżur telefoniczny) - chodzi o możliwość szybkiego uruchomienia badań w kierunku Covid-19, a także dystrybucję środków ochrony osobistej i preparatów dezynfekcyjnych.
Radni zapoznali się z informacją o stanie bezpieczeństwa sanitarnego województwa kujawsko-pomorskiego w 2019 roku oraz o działaniach podejmowanych przez służby sanitarne w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu koronawirusa SARS-CoV-2, a także aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Raporty na ten temat przedstawił wojewódzki inspektor sanitarny Wojciech Koper.
Sprawozdanie z realizacji w ubiegłym roku Kujawsko-Pomorskiego Programu na rzecz Ekonomii Społecznej do roku 2020 przygotował dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu Adam Szponka. Sejmik przyjął dokument.
Sejmik zatwierdził pomoc finansową dla samorządów miejskich Bydgoszczy i Torunia. Środki są przeznaczone na sfinansowanie wydarzeń artystycznych organizowanych w obu stolicach województwa – Festiwalu Prapremier przygotowywanego przez bydgoski Teatr Polski i realizowanego przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną przedsięwzięcia artystycznego "Viva Beethoven! - 250. rocznica urodzin kompozytora". Dotacja wynosi odpowiednio 30 i 25 tysięcy złotych.
Kancelaria Sejmiku i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
[PORADA]
[ZT]13220[/ZT]
[ZT]13226[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Cukrownia Kruszwica planuje budowę silosu i stacji segr
A czy to już się nie buduje? Codziennie beton jest i palownica dziala.
Sasiad
22:58, 2025-07-03
„W lusterku wszystko widać” . O kruszwickim braku kultu
ale że co ?
Pies
22:27, 2025-07-03
„W lusterku wszystko widać” . O kruszwickim braku kultu
Niby jak mam zbierać kupy ? One śmierdzą i nie wszystkie da się wziąć do ręki. Co w przypadku kiedy pies ma biegunkę, jak mam to zebrać, z gęstej trawy bo z chodnika to można zetrzeć ściereczką. Jeżeli wymagacie coś od właścicieli psów to należy sporządzić instrukcję, aby każdy wiedział jak ma właściwie postępować.
Krzysiu
12:02, 2025-07-03
Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc
Tytuł dzbana roku otrzymuje kierowca tegoż zestawu.
Juror
22:28, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz