Zamknij
REKLAMA

Jacek Zalesiak o gminnym poście: Życzę władzom samorządowym pokory. Przyda się

08:45, 05.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Radny Jacek Zalesiak odniósł się do gminnego postu, który pojawił się wczoraj. Tekst o którym pisaliśmy nie został przez nikogo podpisany. Zarzucał radnemu powiatowemu hipokryzję oraz komentował m.in. temat budżetu gminy i tego jak wyglądał on za czasów poprzednika. Do naszej redakcji nadesłano dziś oświadczenie radnego Jacka Zalesiaka w którym podkreśla, że nie zgadza się z tym co napisano w gminnym poście.

Szanowni Państwo,

W anonimowym oświadczeniu (ale zapewne z aprobatą wiceburmistrza albo burmistrza) opublikowanym na stronie Gminy Kruszwica podano szereg bardzo pokrętnie podanych informacji na temat dyskusji budżetowej. Uważam, że sformułowania, których użyto w owej "publikacji" są co najmniej skandaliczne i to one, a nie mój komentarz do budżetu można uznać za kuriozalne.

Po pierwsze, każdy z Mieszkańców (ja również nim jestem) ma prawo komentować, oceniać oraz wyciągać wnioski na temat budżetu gminy. Macie Państwo prawo pytać burmistrza oraz jego zastępcę o tematy, które dotyczą WASZYCH pieniędzy. Nikt nie ma prawa odmawiać WAM tego abyście mogli swobodnie się wypowiadać. Urząd Miejski jest instytucją samorządową służącą Mieszkańcom, a burmistrz i jego zastępcy są zobowiązani do udzielania odpowiedzi na każde zapytanie w sposób kulturalny i stonowany. Osobiste wycieczki anonimowego autora bez odwagi są nie na miejscu.

Po drugie, w odniesieniu do kwestii zadłużenia gminy. Anonimowy autor, który nie miał odwagi się podpisać podał kilka liczb zapewniając, że moje porównanie budżetu do tego co zostawił Poprzednik jest nieprawdziwe. Nigdzie nie skłamałem. To kwestia interpretacji. Zwróciłem uwagę, że obecne zadłużenie wynosi 8,5 mln złotych. Nie zaprzeczam, że zadłużenie za poprzedniego włodarza wyniosło 11,9 mln złotych. Zwróciłem jednak uwagę, że na koncie gminy Burmistrz Tadeusz Gawrysiak zostawił prawie 10 milionów złotych na plusie. To zmienia postać zadłużenia bo gmina miała dodatkowe środki. A ile ma ich dzisiaj?

Jeśli chodzi o kwestię LGD Czarnoziem na Soli. Anonimowy autor, który nie miał odwagi się podpisać pod swoim tekstem, pisze nam ogólną informację czym zajmuje się to stowarzyszenie po czym przechodzi do tego, że "zadania te realizowane są w oparciu o umowę ramową z Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W wyżej wymienionym naborze dwa najwyżej ocenione wnioski (gminy Inowrocław i gminy Kruszwica) zostały wybrane do dofinansowania. Nadzór nad każdym naborem pełni Urząd Marszałkowski w Toruniu. Dopatrywanie się tu nieprawidłowości jest kuriozalne". Nie stwierdziłem, że są tu jakieś nieprawidłowości. Po prostu przekazałem Mieszkańcom, że wiceburmistrz udziela się również jako prezes LGD. Jeśli chodzi o kwestię budowy zjeżdżalni. Uważam, że są bardziej potrzebne zadania niż budowa zjeżdżalni na Cyplu.

Biorąc pod uwagę osobiste wycieczki wiceburmistrz Krajniak mógłby również pochwalić się swoimi kompetencjami w zakresie zdobywania miejsc w radach nadzorczych, które najwyraźniej orbitują wokół partii rządzącej. I tak sam w swoim oświadczeniu majątkowym przyznaje, że piastuje funkcję członka rady nadzorczej w ZGKiM w Jeziorach Wielkich od marca 2020 roku (gmina jest aktualnie w sterach politycznych PiS) oraz w Toruńskiej Infrastrukturze Sportowej, gdzie udziela się jako szef rady nadzorczej od października 2020 r. Obie funkcje pozwalają mu zarobić corocznie niezłą sumkę.

Ponadto, mimo zapewnień o jakości wody w naszej gminie większe zaufanie mam do Mieszkańców niż do oficjalnego stanowiska władz gminy. Anonimowy autor bez odwagi próbował zastawić się zaświadczeniem z Sanepidu. Dokument można mieć na wszystko, a rzeczywistość jest taka jaką przedstawiają Mieszkańcy (im można wierzyć). Zdjęcie szklanki wody z naszej gminy w poście.

W odniesieniu do kwestii rzekomo kar dla osób fizycznych i podmiotów prawnych anonimowy autor bez odwagi (będę to powtarzać tak długo aż się przyzna) pisze, że nie są to kary a odszkodowania wynikające z wykupu gruntów pod przebudowę dróg gminnych. Zapytałem o to czego dotyczą te kary, bowiem w budżecie wyraźnie jest napisane "kary i odszkodowania wypłacane na rzecz osób fizycznych" oraz "kary i odszkodowania grzywny wypłacane na rzecz osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych". Mam prawo pytać i zadawać pytania. A burmistrz i jego zastępca ma obowiązek odpowiadać i wyjaśniać każdą wątpliwość.

Dalej anonimowy autor, któremu zabrakło odwagi porusza temat podwyżek i diet pensji w samorządzie. Zmiany w prawie doskonale znam. Nikt nikogo nie zmuszał do tego, aby burmistrzowi Kruszwicy przyznać maksymalne wynagrodzenie. Powiem więcej, po prostu na nie NIE zasłużył. Żadne rozporządzenie nie zmuszało radnych do podniesienia wynagrodzenia burmistrza do maksymalnej stawki. Prawo dało taką możliwość i najwyraźniej nie odmówiono sobie przyjemności. Przy tej inflacji przyznanie takiego wynagrodzenia jest po prostu nieprzyzwoite. Mówią o tym samym Mieszkańcy. Wytykanie mi hipokryzji jest nie na miejscu. Zwłaszcza, że jak przypomnę wiceburmistrz Krajniak zrezygnował z funkcji radnego rady powiatu inowrocławskiego na rzecz teki wiceburmistrza. Można powiedzieć, że jego wyborcy mają prawo czuć się oszukani. Może trzeba było zostać w radzie powiatu i zagłosować przeciwko takim podwyżkom? Obawiam się , że i tu brakuje jednak komuś odwagi.

W kolejnym punkcie anonimowy autor bez odwagi pisze na temat kwestii podwyżek opłat za śmieci. I tutaj oddam głos Mieszkańcom pod tym samym postem piszą o tym, że ceny w Kruszwicy są większe niż w innych miastach, że worki nie są rozdawane za darmo jak w innych miastach. Płacimy za śmieci coraz więcej. Mieszkańcy ocenili jednoznacznie, że wysokości opłat za śmieci są za wysokie. Kto sprawdza ściągalność opłat? Ile ona procentowo wynosi ? Kto sprawdza prawidłowość segregacji itp.? Lepiej podnieść opłaty tym, którzy uczciwie od lat płacą?

Na koniec anonimowy autor pisze coś o sukcesach. Tutaj również bardzo mądrze sprawę spuentowali Mieszkańcy. Zwłaszcza pomysł zakupu urządzenia wygrywającego hejnał na Wieży Ciśnień za bagatela 40 tys. złotych. Wystarczy do ręki wziąć ulotkę wyborczą. Zwłaszcza komentując wybudowanie aż 101 punktów świetlnych. Dobrze wiemy jak to działa.

Głos oddaje mieszkańcom:

Pani Marta: 101 punktów świetlnych... Ile z nich działa? Cała Orla w Kruszwicy ciemna mimo postawionych lamp.

Pani Maria: to samo na ścieżce rowerowej na Radziejowskiej ciemność nad ciemnościami masakra

Pani Justyna: żadne przejście dla pieszych nie jest oświetlone zobaczyć pieszego wieczorem przechodzącego przez pasy graniczy z cudem ale skoro jest 101 punktów świetlnych to gratuluję

Pani Paulina: Ciemno i strasznie dziurawo. Wczoraj tam jechaliśmy masakra 

Pani Joanna: Szarlej Oświetlenie-na 5 lamp tylko jedna się świeci. Zjazdy autobusowe bez wiatek przystankowych? Dzieci czekające na autobus gdzie mają się zachować przed deszczem i wiatrem?

Pan Ireneusz: Nawet nie chce się komentować sprawy oświetleń, obiecanych już na etapie planowania chociażby na ulicy Leśnej.. Wtedy to dla mieszkańców był prawdziwy FAKE NEWS 

Życzę Mieszkańcom dobrego Nowego Roku

a władzom samorządowym więcej pokory. Przyda się.

Jacek Zalesiak 

Radny Powiatu Inowrocławskiego

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (27)

OlgaOlga

16 9

Bardzo merytoryczny tekst Panie Jacku - nic dodać nic ująć, a gmina niech się zastanowi bo jak widać nie zawsze mają racje 09:23, 05.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CorleoneCorleone

14 8

Bomba! 09:48, 05.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wwww

16 5

na ulicy zielnej postawiono 4 lampy i świecą ciekawe kto tam będzie się budował ? 09:56, 05.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

CiekawyCiekawy

0 0

A kto tam będzie się budował, że aż trzeba było lampy stawiać? 21:52, 06.01.2022


NajciemniejPodLatarnNajciemniejPodLatarn

0 1

Kto by nie był to i tak już na tytuł- JAŚNIE OŚWIECONY(może książę wojewoda?)🤣 18:22, 07.01.2022


ŻałosneŻałosne

17 6

Samo to, że gmina publikuje jakieś anonimy jest żałosne... 10:01, 05.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Neutralny Neutralny

17 8

1. Czy Pan Zalesiak również protestował tak podczas podwyżki dla Pani Starosty? Pierwsza jej kadencja i górna półka. Pytanie czy tak to powinno działać?
2. Jak głosował Pan w sprawie podwyżki diet dla radnych powiatowych? Również górna półka.
3. Pan jako radny powiatowy, jak ocenia podwyżki Prezydenta Inowrocławia?
Inowrocław marnieje w oczach już od kilku lat. Ulice wyglądają jak z jakiegoś horroru. Młodzi ludzie uciekają z tego miasta ( w tym ja z Inowrocławia do Torunia). Inowrocław staje się wielką patologia w której układy i wystawiane lewe faktury to była codzienność. Czy więc taki prezydent powinien dostać najwyższą z możliwych wynagrodzeń? No chyba nie ...
Czas Brejzów w Inowrocławiu się kończy.
Przyszłemu prezydentowi ( oby był bezpartyjny) życzę dużo siły aby posprzątał ten syf.
A co do Pana Zalesiaka to coś czuję że kampanię rozpoczyna. Gminie Kruszwica również życzę bezpartyjnego burmistrza!
10:33, 05.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

6 3

A może merytorycznie do tekstu byś się odniósł?? 10:59, 05.01.2022


Do MieszkaniecDo Mieszkaniec

3 0

A jak ma się odnieść merytorycznie skoro wytyczne z centrali jeszcze nie doszły a już chciał się na 1,50 załapać 21:37, 05.01.2022


Do żalosneDo żalosne

5 4

Jeżeli masz o to pretensje to mogłeś napisać komentarz nie anonimowo, tak aby było widać twoje zdjęcie i personalia.
Żyjemy w czasie kiedy konstytucją daje nam wolność i rodzaj wypowiedzi, również tej anonimowej. A ty robisz to samo, bo nie masz odwagi napisać tego pod swoim imieniem i nazwiskiem. To jest właśnie żałosne, kogoś widzisz siebie nie 10:38, 05.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Żałosne Żałosne

11 2

Nie bo gmina jest utrzymywana z kasy publicznej i ma obowiązek publikować pisma podpisane a co ja tu sobie pisze to moja sprawa!! 10:59, 05.01.2022


R.R.

8 2

A czemu ma publikować pod imieniem i nazwiskiem żeby gość był prześladowany? Nie podoba się forum to wypad z baru można tutaj pisać anonimowo i nikt tego nie zabroni a ty wcale 11:05, 05.01.2022


EkriEkri

15 8

Nie no Jacol rozjechał walcem nie ma dyskusji 😂😂 11:04, 05.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oloolo

8 4

Ogromna dziura na skręcie z Radziejowskiej na Bachorce, przy stacji benzynowej!! Tam w końcu ktoś zginie!!!! Być może rządzący maja problem z ustaleniem czyja to dziura!!! Wstyd panowie, wstyd!!! 12:58, 05.01.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

kruszwickruszwic

6 1

Bardzo słuszna uwaga,taaka dziura i nikt tego nie chce widzieć,ile samochodów tam przejeżdża dziennie !!No tak ,zobaczą wszyscy jak się coś stanie!! 😠 16:03, 05.01.2022


6 2

Droga powiatowa 16:37, 05.01.2022


OwszemOwszem

4 0

Droga powiatowa - ale skrzyżowanie podlega pod Drogi Krajowe 21:41, 05.01.2022


KiniuKiniu

11 0

Panie Zalesiak a jak zakończyła sie sprawa gróźb pod pana adresem. Było głośni i ucichło, rozumiem że sprawca został ukarany czy nie ? 13:20, 05.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BrawoBrawo

13 11

Brawo panie Zalesiak, takich osób nam potrzeba! 15:10, 05.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

xx

2 0

bez przesady 14:59, 07.01.2022


jjan68 jjan68

15 5

Panie Zalesiak jako radny rady powiatu ustosunkuje się do decyzji wojewody unieważniającej podwyżki diet 100 % Zresztą proszę się pochwalić jak Pan wtedy głosował 15:21, 05.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

3 2

A można po polsku? 19:12, 05.01.2022


Obsadzają sie sk.u.rObsadzają sie sk.u.r

11 10

Brawo Jaca! Wreszcie ktoś ujawnił kilka faktów prosto w twarz. Ja mam być spokojny, a elity, establiszment gminny uwłaszczył się na naszych podatkach i zafundował sobie 100 procentowe podwyżki pensji w takim czasie. Trzeba nie mieć wstydu i honoru mając pensję ponad 10 tysięcy na miesiąc, podwyższyć sobie o 100% na 20 tysięcy. Takiego skoku na naszą kasę nie było od 1939r , gdy niemcy zabierali nam wszystko. A takie smarki inne też sie polokowali w jakichś radach nadzorczych w innych gminach i miastach, a ludzi stamtąd sprowadzili do komunalki naszej. Co to wogóle jest, żeby tak głabać wszędzie gdzie się da. To już przechodzi ludzką wytrzymałość. Taki smark zarozumiały,mało tego, że tumok i gównowiedzący ,to jeszcze go powsadzali na inne sztuczne posadki, żeby bronił później zgniłego układu w swoim gnieździe. Aż się ku..r..w..a boje otworzyć MK jutro, żeby nie zobaczyć następnych skoków na kasę naszych urzędników i samorządowców. To sie robi juz bardzo niesmaczne,trzeba przeciąć ten ropiejący wrzód na zdrowym organiźmie naszej gminy. Jaca na burmistrza,niech gmina skorzysta. 21:43, 05.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie widzę inaczej !!Nie widzę inaczej !!

11 3

Jacek rzuć radnego powiatowego,zostań naszym burmajstrem. Zarobisz 20 kawałków na miesiąc oficjalnie i jeszcze w dwóch radach nadzorczych po cichu wydoisz jakieś 3200zł na miesiąc jak nasz wicek. Po południu pogawarisz dla rozrywki po angielsku w swojej szkółce językowej i w sumie 40 tałzenów na miesiąc przytulisz, ale jako burmajster, to może chociaż coś zrobisz dla mieszkańców i przedsiębiorców, bo wiem ,że w robocie się nie opindalasz, normalnie jak byś motorek w d,upie miał. I taki gość jest nam potrzebny na wodza! 22:04, 05.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z ulicy Zielonej Z ulicy Zielonej

8 2

Najpierw zrobił sobie asfalcik do bloku. Teraz założył lampy na ulicy przy której będzie się budował. Mam propozycję jak trzeci raz będzie zmieniał miejsce zamieszkania niech się pobuduje w naszej wiosce. To może w końcu doczekamy się lepszej drogi bo obecna jest w opłakanym stanie. Ten to potrafi się ustawić. 21:27, 06.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tylko dwa lata i JacTylko dwa lata i Jac

4 4

W nowych wyborach na burmistrza widzę Jacka jako faworyta. Jest jeszcze w miarę na fleku to i ze cztery kadencje pociągnie,a to jest dosyc czasu na postawienie tej gminy na nogi. Szanse pani Ilony oceniam jako iluzoryczne, jej zagrywka z podniesieniem pensji burmistrza o 100 % daje nam przekaz ,o co naprawdę będzie walczyła w przyszłości. Spaliła się tą decyzją razem z całą tą swoją Kruszą i jej sympatykami. Strzelili sobie w kolano i poprawili w stopę podnosząc sobie diety ,a nam podatki.Tak więc żegnamy ich już dzisiaj, zanim zaczną się afiszować za dwa lata jako kandydaci na schedy po obecnej ekipie rządzącej .Tu musi pokazać się nowa siłą, bo to ,co widzimy do tej pory ,to nie rokuje na przyszłość niczym dobrym. 22:12, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

życzenia dla J.życzenia dla J.

10 0

J., życzymy pokory. Życzymy też jak najmniej obłudy w życiu, jak najmniej hipokryzji, jak najmniej kłamstwa. Czasami życzenia trudno ludziom zrealizować, szczególnie jak się jest w takiej a nie innej partii, ale warto mieć marzenia :) 16:11, 10.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%