Zamknij

Kuczmierowski: otwartych jest 18 szpitali tymczasowych, kilka kolejnych przygotowy

20:24, 08.11.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Szef RARS pytany był w TV Republika, jak wygląda przygotowanie w Polsce do czwartej fali pandemii.

Otwartych jest 18 szpitali tymczasowych i kilka kolejnych jest przygotowywanych do otwarcia. Nie ma natomiast żadnego zapotrzebowania ze strony wojewodów na jakikolwiek dodatkowy sprzęt - powiedział w poniedziałek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Kuczmierowski powiedział, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych jest gotowa, by - w przypadku zapotrzebowania - rozbudowywać szpitale tymczasowe.

"W tej chwili takiej potrzeby nie widać. Jesteśmy na bieżąco w kontakcie ze szpitalami i wojewodami. Zapotrzebowania w trybie awaryjnym nie ma" - powiedział Kuczmierowski. "Jesteśmy zaangażowani w otwieranie kolejnych szpitali tymczasowych, które przez ostatnie miesiące były wygaszone i czekały na ten moment" - dodał.

Poinformował, że "obecnie otwartych jest 18 szpitali tymczasowych i kilka kolejnych jest przygotowywanych do otwarcia". "Nie ma natomiast żadnego zapotrzebowania ze strony wojewodów na jakikolwiek dodatkowy sprzęt. Oznacza to, że środki, które w ostatnich miesiącach przekazywaliśmy są wciąż wykorzystywane" - powiedział szef RARS.

"Doświadczenie ostatnich tygodni pokazuje, że szczepienia są skuteczne. Widać to po skali zachorowań i hospitalizacji. Udział osób niezaszczepionych w obu przypadkach jest mały" - zwrócił uwagę Kuczmierowski.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania potwierdziły 7316 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu - 1878 i Lubelszczyźnie - 730. Zmarły zaś trzy osoby z COVID-19. W niedzielę z danych MZ wynika, że badania potwierdziły 12 493 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zaś 24 osoby z COVID-19 zmarły. W sobotę zaraportowano 15 190 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz śmierć 186 osób z COVID-19.

Z najnowszych danych udostępnianych w poniedziałek na stronach rządowych wynika, że w Polsce od początku rozpoczęcia szczepień, czyli od końca grudnia 2020 roku, wykonano 39 469 339 szczepień przeciw COVID-19. Podano też 1 017 854 dawek przypominających.

Szef RARS powiedział, że w ostatnich dniach zainteresowanie szczepieniami rośnie. "W stosunku do ubiegłego tygodnia mamy dwukrotnie więcej zamówień na szczepionki do punktów szczepień. To oznacza, że Polacy ruszyli ponownie na szczepienia. Mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma, a nie będzie to tylko chwilowy wzrost" - powiedział Kuczmierowski.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%