Według sporządzonej karty ewidencyjnej, powierzchnia cmentarza wynosiła 0,09 ha. Zachowany układ przestrzenny był nieczytelny, a nagrobki znajdowały się w stanie znacznej destrukcji.
W dokumentacji odnotowano brak elementów takich jak mur ogrodzeniowy, kaplica czy brama, co wskazywało na stopniowy proces zanikania tego miejsca.
Na dawnym cmentarzu ewangelickim zidentyfikowano jedynie fragmenty nagrobków i obelisków, które znajdowały się w stanie destrukcji. Układ kwater był nieczytelny, a nagrobki i mogiły słabo rozpoznawalne. W dokumentacji nie odnotowano żadnych grobów o znaczeniu historycznym ani szczególnie zasłużonych osób.
Nie zachowały się także żadne istotne elementy architektoniczne, takie jak mur ogrodzeniowy, brama, kaplica czy kościół. Wśród roślinności występowały lipa, kasztanowiec, jesion oraz żywotnik (tuja), jednak w dokumentacji nie wskazano żadnych drzew uznanych za pomniki przyrody.
Cały teren był porośnięty roślinnością typu samosiewnego, co dodatkowo utrudniało identyfikację dawnych mogił i granic cmentarza. (źródło K. Romanowski)
[ZT]40226[/ZT]
[ZT]40221[/ZT]
[ZT]40220[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz