Zamknij

Wojewódzka Rada Dialogu zaapeluje o przyśpieszenie budowy stopnia w Siarzewie

13.18, 19.09.2022 Łukasz Religa
Skomentuj
REKLAMA

Polityka logistyczna Zarządu Województwa od wielu lat opiera się na dążeniu do kaskadyzacji Wisły, w celu ożywienia żeglugi śródlądowej. Poważne opóźnienia związane z wydaniem decyzji na budowę stopnia wodnego w Siarzewie są ogromnym ciosem, tak samo jak coraz bardziej widoczna polityka Unii Europejskiej skłaniająca się jednak do odejścia od kaskadyzacji rzek. Temat omawiany był we wtorek w Kruszwicy na specjalnym posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Posiedzenie miało się zakończyć przyjęciem stanowiska w sprawie przyśpieszenia prac nad Siarzewem, nie udało się go jednak przyjąć, bowiem zabrakło przedstawicieli samorządów przy Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. Obecni byli i poparcie dla stanowiska wyrazili, wojewoda (przedstawiciel rządu), związki zawodowe oraz organizacje skupiające pracodawców. Projekt ma zostać przyjęty w trybie obiegowym, poparcie ze strony samorządowców jest bardziej niż pewne, bowiem ich polityka w temacie kaskadyzacji jest jednoznaczna.

Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zwraca się do Parlamentu RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Rozwoju i Technologii, Komisarza Unii Europejskiej ds. Rolnictwa oraz europarlamentarzystów z województwa kujawsko-pomorskiego o wsparcie w kontynuacji projektu budowy Stopnia Wodnego na Wiśle w miejscowości Siarzewo – czytamy w projekcie stanowiska - Zmiany klimatyczne, kryzys zdrowotny związany z COVID 19, kryzys energetyczny oraz wojna  w Ukrainie determinują przyspieszenie działań w obszarze gospodarki wodnej.

[ZT]7669[/ZT]

Apel kierowany jest do polskiego rządu, komisarza UE ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego i kujawsko-pomorskich europosłów: Kosmy Złotowskiego i Radosława Sikorskiego. Stanowisko polskiego rządu w tej sprawie jest też jednoznaczne, powyższy apel mogą rządzący zatem potraktować przede wszystkim jako poparcie dla działań w kierunku kaskadyzacji rzek.

Przepisy o dialogu społecznym wymagają, aby stanowiska podjęte oddolnie na wojewódzkich radach, były później omawiane obowiązkowo na krajowej Radzie Dialogu Społecznego w Warszawie. Zatem po przyjęciu powyższego stanowiska przez WRDS w trybie obiegowym, powinno ono trafić na obrady do stolicy.

[ZT]21449[/ZT]

[ZT]21441[/ZT]

[ZT]21419[/ZT]

 

(Łukasz Religa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%