Zamknij

Nowy rozkład jazdy pociągów: więcej połączeń i udogodnień dla pasażerów w regionie

16:55, 16.12.2024 Aktualizacja: 16:58, 16.12.2024
Skomentuj
  • W niedzielę, 15 grudnia, wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów, przynoszący szereg zmian w ofercie przewozowej dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Główne nowości to bezpośrednie połączenie ze Szczecinem, wakacyjne kursy do Kołobrzegu i Helu oraz zwiększenie liczby pociągów na popularnych trasach regionalnych.

Nowe połączenia i wakacyjne kursyDzięki współpracy z samorządami województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, na trasie Bydgoszcz Główna – Szczecin Główny rozpoczął kursowanie pociąg Barnim. W okresie wakacyjnym wznowione zostaną także kursy popularnego pociągu Rybitwa do Kołobrzegu, który w 2024 roku przyciągnął 8 tysięcy pasażerów. Nowością będzie wakacyjne połączenie na Półwysep Helski.

[ZT]38057[/ZT]

Więcej pociągów na lokalnych trasachW nowym rozkładzie zwiększono częstotliwość kursowania pociągów na kilku kluczowych trasach:

  • Bydgoszcz – Mogilno: z czterech do siedmiu par pociągów dziennie,
  • Inowrocław – Toruń: liczba par pociągów wzrosła z ośmiu do dziesięciu.

Dodatkowo, dwa pociągi do Włocławka, które dotąd rozpoczynały bieg w Toruniu, teraz wyjeżdżają z Inowrocławia.

Nowe relacje i lepsza komunikacjaW ramach nowego rozkładu uruchomiono bezpośrednie połączenia, które powstały z połączenia krótszych tras, m.in.:

  • Toruń Główny – Grudziądz – Brodnica,
  • Laskowice Pomorskie – Brodnica,
  • Bydgoszcz Główna – Laskowice Pomorskie – Brodnica.

Poprawiono również komunikację z Kutnem i Łodzią. Pierwszy poranny pociąg do Łodzi odjeżdża obecnie ze stacji Toruń Wschodni, a w Kutnie ułatwiono przesiadki.

Pociągi specjalne na SylwestraNa noc z 31 grudnia na 1 stycznia zaplanowano specjalne kursy dla uczestników koncertu „Sylwestrowa moc przebojów”. Pociągi odwiozą pasażerów do Nakła nad Notecią, Tucholi, Mogilna, Jabłonowa Pomorskiego, Skępego i Kalisk Kujawskich.

Plany na kolejne lata

W rozkładzie jazdy na lata 2025/2026 przywrócone zostaną połączenia do Ciechocinka, a w sezonie 2026/2027 – do Rypina.

Finansowanie i statystyki

Połączenia kolejowe w regionie są finansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego i realizowane przez przewoźników Arriva RP oraz Polregio na podstawie ośmioletniej umowy z 2022 roku. W 2025 roku na pasażerski transport kolejowy przeznaczonych zostanie 223,5 mln zł, o 10,5 mln więcej niż w roku bieżącym.

W nowym rozkładzie pociągi pokonają 6,5 mln kilometrów, co oznacza wzrost o 300 tysięcy kilometrów w porównaniu do 2024 roku.

Zdjęcia: Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP oraz Mikołaj Kuras dla UMWKP.

[ZT]38061[/ZT]

[ZT]38060[/ZT]

[ZT]38050[/ZT]

[ZT]38055[/ZT]

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%