Ulica Rybaki, Rybacka - prowadzi w kierunku jeziora z zachodniej strony miasta, obie nazwy (starsza postać nazwy Rybaki już nie istnieje) pochodzą od nazwania ludzi zajmujących się rybołówstwem, zamieszkujących na terenach obecnej ulicy Rybackiej.
Motywację dokumentują cytaty: "Na północ od dzisiejszego tynku nad Gopłem była osada rybacka” (Górski 1965: 203) . Dużą rolą w zajęciach mieszkańców Kruszwicy od dawna odgrywało rybołówstwo. Szczególnego jednak znaczenia nabrało ono od czasu wprowadzenia postów, związanych z nową wiarą. Wzrastające zapotrzebowanie na ryby z jednej strony, z drugiej natomiast położenie Kruszwicy nad dużym rybnym jeziorem sprawiło, że stosunkowo wcześnie wyodrębniła się tutaj grupa ludności trudniąca się zawodowo połowem ryb oraz, że ryby stały się jedną z podstaw wymiany handlowej.
Rybacy zawodowi zamieszkiwali przedmieście położone na terenie wyspy na północ od miasta grodowego” (Cofta-Broniewska 1965: 178): Z północnej pierzei rynku wychodzi ... ul. Rybaki. idąca w kierunku Gopła i rozwidlająca się na planie z 1837 r. w dawny wygon służący do pojenia bydła w jeziorze oraz drogę do przewozu ludzi na drugą stronę Gopła (1965); Jedynie w części pierzei wschodniej rynku oraz przy Starym Rynku i ul. Rybaki mamy kilka domów parterowych (1965); W przychodni na ul. Rybackiej (2000c); Z narożnika Rynku wychodzi ulica Rybacka, która wiedzie w kierunku Gopła (2001).
"Jezioro w mieście", Autorzy: Magdalena Czachorowska, Anna Paluszak-Bronka
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz